10 ספרי ילדים מומלצים

| מאת: נאוה מרטון | צלם: soleg - Fotolia

לקראת שבוע הספר העברי יוצאים לאור עשרות ספרים חדשים, וזה הזמן לחדש את אוסף ספרי הילדים על המדף. אספנו עבורכם 10 ספרים ששווים דפדוף ראשון

10 ספרי ילדים ששווים דפדוף ראשון | צלם: soleg - Fotolia

1. גור חתול אדם ארוך שיער / אתגר קרת

ספרו השלישי של אתגר קרת לילדים. קדמו לו "אבא בורח עם הקרקס" בשיתוף רותו מודן ו"לילה בלי ירח" שכתב עם שירה גפן. לקרת מיוחסת כתיבה אבסורדית והומוריסטית, המתבטאת גם בספר זה. הסיפור מסופר מנקודת מבט של ילד שהולך עם אביו לגן החיות. אביו עסוק מאוד ולא מבלה איתו זמן רב, וגם הפעם הוא מוקפץ לעבודה בשל עניין חשוב ומשאיר את הילד בגן החיות עם "שטר אדום" למונית ועם הבטחה שיעשה כיף גם בלעדיו. הילד, העייף מלטייל לבדו בגן, נכנס לנוח באחד הכלובים וכותב שלט "גור חתול אדם ארוך שיער". הוא מתעורר בתוך ספינת אוויר ענקית שטסה בשחקים ופוגש בחבקוק הזקן, שחוטף חיות מגן החיות ומשחרר אותן בסביבה הטבעית שלהן. חבקוק חושב שהילד הוא חיה נדירה. הילד מלמד אותו כל מה שצריך לדעת על גור חתול אדם ארוך שיער, וחבקוק משיב אותו לביתו עם פנקס הוראות. האיורים הצבעוניים והיפים משלימים את הסיפור ההומוריסטי ומעשירים אותו בעוד אנקדוטות משעשעות.
איורים: אֲבִיאֵל בָּסִיל, הוצאת זמורה ביתן

עוד בהורים וילדים:


מדריכי ההורות המומלצים

טאבלט לכל זאטוט? בעד ונגד התופעה

מדריך חובה לנשים הרות

2. אבוקדו / רינת הופר

את רינת הופר נדמה שכבר לא צריך להציג להורים. האמא של "איילת מטיילת", "הצב בצבוץ", "חנן הגנן" ועוד, מתחדשת עם ספר שירים ראשונים לפעוטות. "ארנב לבן פוגש בובה, בחלון פורחת חרצית צהובה, פיל ודובון נוסעים בקרון, כאן אצלי, בתוך הספרון". את השירים הקצרים בחרוזים מלווים גם איוריה המוכרים והמקסימים של הופר.
הוצאת כנרת זמורה ביתן

3. הספרים המעופפים המופלאים של מר מוריס לסמור / ויליאם ג'ויס

לא ברור מי יאהב יותר את הספר הזה – ההורים או הילדים. זה סיפור שהתחיל כמחווה לביל מוריס, שהקדיש את חייו לספרים ופעל לקידום ספרי ילדים בספריות באמריקה, והתפתח לכיוון מפתיע וחדש בעקבות ההוריקן קתרינה שפגע במקום מגוריו של ויליאם ג'ויס, המחבר, בעת כתיבת הספר. ככזה, הוא מספר סיפור מלא דמיון, המתבטא גם באיורים נפלאים, על אהבתו של מר מוריס לסמור למילים, לסיפורים ולספרים, ועל כוחם של ספרים לרפא, לשמח ולהעשיר את החיים. הספר התפרסם גם כסרט אנימציה וזכה באוסקר.
איורים: ויליאם ג'ויס וג'ו בלום, מאנגלית: אירית ארב, הוצאת כנרת

4. יום בלי לילה / אורית רינגל-אמיר

ספר בסדרת קוראים צעירים, מנוקד ומתאים לילדים בראשית הקריאה. מיקה בת השמונה עוברת לגור עם הוריה במושב. ילדי המושב לא מקבלים את הילדה העירונית בזרועות פתוחות, אבל לבסוף היא הופכת לאחת מהחבר'ה בשל מעשה גבורה קטן הקשור לחתול שהיה תקוע על עץ. אבל כאן רק מתחיל הסיפור בן 14 הפרקים, ובמהלכו מיקה טסה לחו"ל עם אביה כדי להביא לאמה גורת פודל שחורה וקטנה בשל הבטחה של האם שכך היא תפסיק לעשן. אבל מה קורה כשהגורה נעלמת ממש לפני הטיסה חזרה הביתה? את הסיפור מלווים איוריה המיוחדים בשחור-לבן של ליאורה גרוסמן.
הוצאת רימונים

5. משאית כחולה קטנה / אליס שרטל

ספר מקסים לפעוטות מלא בקולות ובצלילים. משאית כחולה קטנה נוסעת ("ביפ!") וחולפת על פני בעלי חיים שונים – הקרפד קורץ "קוה!", החזיר נוחר "אוינק!", האפרוח מצייץ "פיפ!", הסוס צוהל "הייי!" ועוד. בדרך חולפת על פני המשאית הכחולה משאית צהובה ענקית ששואגת "הונק!", ו"טררר!", נכנסת לשלולית ונתקעת בבוץ. מי יסייע לחלץ אותה? רמז: חשבו על הסיפור "אליעזר והגזר". סיפור בחרוזים מלווה באיורים צבעוניים ומלאי חיים.
איורים: ג'יל מקלמרי, מאנגלית: רינת פרימו, הוצאת ידיעות ספרים

6. הילדה שלא ידעה לישון / אורית אבני בר-און

ספר שיכול להיות נפלא לקריאה לפני השינה – סיפור קצר בחרוזים, איורים צבעוניים ומשעשעים, ועלילה הומוריסטית על ילדה שלא ידעה לישון. היא הצטיינה בכל – באיסוף עלים, בתעלולים, במרדף לילי אחרי גמלים, בעיקום כפיות ובקפיצה לגובה על ספות. היא תמיד היתה במקום הראשון – אבל לא ידעה לישון. שנים עברו וכל הרופאים והמומחים לא מצאו פתרון לבעיה, והילדה – שבינתיים התעייפה מאוד, החליטה לצאת ולחפש תרופה. בדרך היא פוגשת בעטלף שישן הפוך, בפלמינגו שישן בעמידה ובדג שישן במים בעיניים פקוחות – היא מנסה לישון כמוהם, אבל ללא הצלחה. אז איך בסוף היא בכל זאת נרדמת?
איורים: דני קרמן, הוצאת כתר

7. העוגה של סבא אליהו / נגה אלבלך

דורי צריך להגיע לביקור וסבא מחליט לאפות לכבודו עוגה. כדי להכין את העוגה, סבא יוצא לשאוב חלב מהנחל, לקטוף ביצים מהשדה, לחלוב קמח לעוגה, לאסוף סוכר משפת הים ולדוג תפוחים באגם. עד שהעוגה מוכנה, הוא משחק שחמט עם החתול. כשדורי מגיע ובידו חליל – סבא מוציא אגרטל מהארון ומחכה שיצמחו ממנו פרחים. דורי מנחית את סבא על קרקע המציאות: "סבא, אתה קצת מבולבל, חליל לא מצמיח פרחים בכלל". אבל מנגינת החליל מעיפה את שניהם לעולם הקסום, והם מרחפים יחד בין העננים. סיפור המתבסס אולי על מוטיבים מוכרים מעולם ספרי הילדים, אבל עדיין קסום, נאיבי, יצירתי ומלא דמיון.
איורים: ג'ני מייליכוב, הוצאת מטר

8. פשטידת הפלא / נורמן לינדזי

מעשה בבאניפ הקואלה שיוצא בבוקר למסע הרפתקני בעולם, וכבר בצהריים מגלה שהוא בעיקר רעב מאוד. הוא פוגש בשני חברים מ"אגודת הפשטידאים", שנושאים איתם את פשטידת הפלא – פשטידת-ביס-בלי-סוף, שלעולם אינה נגמרת. הוא מצטרף למסעותיהם המשעשעים והמוזרים, כשעליו בסך הכל לאכול כל כמה שעות מהפשטידה הטעימה ולשמור עליה מפני שודדים וגנבי פשטידות. המסע העליז הזה, הנפרש על פני הספר בעלילה קצבית ובהומור שנון, מלווה בשירים מצחיקים, במפגשים עם דמויות משונות ובשיחות פרועות עם הפשטידה עצמה, שתופחת מרוב כעס וגם נדחסת לתיק כשצריך. זה הספר השני בסדרת "הרפתקה ראשונה" – האחות הקטנה של סדרת "סופרים מתרגמים קלאסיקה", המיועדת לילדים בגילים שש עד עשר שכבר קוראים בשטף, ומתפרסמות בה קלאסיקות מתורגמות שונות של ספרות הילדים העולמית. הספר "פשטידת הפלא" ראה אור ב-1918 ונחשב לקלאסיקה של ספרות הילדים האוסטרלית.
מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ, הוצאת אוקיינוס ומודן

9. דורון הדרקון / מאת יונתן יבין

"בוקר אחד התעורר דורון וכולו מתרגש, מתגעש, כי גילה שבלילה הפך לדרקון, כן – כזה שיורק מפיו אש!". יונתן יבין הוא דרקון מסוג "מנומר רמת-גני", שלעתים יורק אש ומיד אחר כך מתחרט. מי שאהב את "החתול דלעת משנה את הדעת", את "כשאבא היה עצוב" ועוד מספריו של יבין, כנראה יאהב גם את הסיפור החדש, שמתחיל מחלום משוגע וממשיך למחוזות מלאי דמיון כמו שיבין, זוכה פרס ראש הממשלה לספרות, יודע לעשות.
איורים: עופר גץ, הוצאת עם עובד

10. הארנב שרצה להיות / דוידי רוזנפלד

בוקר אחד מתעורר יובב הארנב במצב רוח רע – נמאס לו שכל הזמן אומרים לו מה לעשות והוא מחליט שהוא רוצה לנסות להפוך ל… עץ. כשהוא חוזר מבית הספר, הוא אוכל צהריים ומסדר את החדר, ואמא מרשה לו ללכת לחורשה ולנסות להיות עץ. בדרך הוא פוגש נמלה חרוצה, זיקית מעודכנת וינשוף חכם, וכל אחד מהם מציע לו מה לעשות – אבל שום דבר לא באמת הופך אותו להיות עץ. בסופו של סיפור אמא פשוט מציעה ליובב שיקנו עץ וישתלו אותו בחצר. יובב מקווה מאוד שהשתיל הקטן לא ירצה להיות… ארנב. סיפור חביב מלא באנקדוטות משעשעות מחיי משפחה שיעלו חיוך גם אצל המבוגרים.
איורים: מאיה שלייפר, הוצאת כתר ועברית

*תצלומי הכריכות: יחסי ציבור

עכשיו בחיים אחרים: איך תהיו לחוצים פחות?

עכשיו בנישה: 10 צימרים רומנטיים

עכשיו בדרך האוכל: לחמניות ללא גלוטן

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 82fb693ac3d5e3d1c at 18:40:09