הכל על גוונים בשיער

| ליאת רותם מלמד | מגזין ESTETICA

איך בוחרים גוונים לשיער ואיך מתחזקים אותם בבית?

כאשר צובעים שיער בצבע אחיד, צריך כל הזמן לבוא כדי לצבוע את השורשים, וכאשר עושים גוונים אין בכך צורך

הכי טבעי שאפשר. כן, כמו האופנה שחוזרת בשנים האחרונות אל הטבע, גם הגוונים בשיער הולכים באותו כיוון וממשיכים את המגמה שהחלה בקיץ האחרון. הגוונים בחורף הקרוב יהיו עדינים יותר, ישתלבו עד כמה שניתן וייצרו מראה טבעי שישתלב בצורה הטובה ביותר בצבע השיער ובתספורת. להיות שחורדינית, נדגיש, זה כבר לגמרי פאסה.

להתאים את הגוון לשיער ולא לאופנה

"גווני השיער יוצרים הרמוניה ועומק ומעבירים איתם מסר בווריאציות שונות כאשר אנו בוחרים לשלב אותם בשיער", מסביר מעצב השיער רונן פלג את הרעיון העומד מאחורי הגוונים בשיער. "האופנה בתחום משתנה, ומעת לעת מתעדכנים המעצבים בכל רחבי העולם בנעשה בתחום ויוצרים בכל עונה גוון שולט שאיתו הם משלימים את הפריזורה".

"הגוונים צריכים להיות גורם שמשתלב בצבע השיער, בין אם הוא טבעי או צבוע, ולתת עומק נוסף לעיצוב השיער", מוסיף מעצב השיער איב אטל. "זה נכון שיש אופנות בתחום ויש גוונים ששולטים בכל עונה, אבל גם המעצב וגם הלקוחה צריכים לזכור שחשוב ליצור גוונים שמתאימים לשיער ולא ללכת על גוון מסוים רק בגלל שהוא אופנתי".

ובכל זאת, מהם הגוונים האופנתיים לעונה הקרובה?
"השנה שולטים הצבעים החמים, גם בצבעי השיער וגם בגוונים", קובע אטל. "גוונים כמו חום-סגלגל, שחור ואדמדם הם הגוונים שנראה בעונה הקרובה. מדובר בצבעים חזקים וחדים שיתנו אמירה מסוימת".

"בעונה הנוכחית רואים כי קטגוריית הצבעים החומים הבהירים, השחור האטום והבלונד האפור שולטים בכל הזדמנות", מוסיף פלג. "השימוש בגוונים אלו מאוד נפוץ, ובהתאם לקו התספורת נבחר הגוון השולט, כאשר לצידו משולבים גוונים נוספים במטרה ליצור הרמוניה".הגוונים הם גורם שמשתלב בצבע השיער [אילוסטרציה: Gettyimages/Imagebank]
הגוונים הם גורם שמשתלב בצבע השיער [אילוסטרציה: Gettyimages/Imagebank]

גוונים עבים ורחוקים האחד מהשני

"גוונים מתאימים לכולן, גם למי שיש לה שיער שחור", מדגיש מעצב השיער אלון חביב מחברת "שוורצקופף". "נשים עם שיער שחור עושות גוונים שמתאימים לשחור. נשים עם שיער בהיר יעשו גוונים בהירים יותר. גוונים זה משהו שתמיד היה ותמיד יהיה והוא גם תמיד יוסיף לשיער".

לדברי מעצב השיער מוטי רונאל מחולון, השוני בגוונים בעונה הקרובה יהיה בעיקר בגודל שלהם. "בעונה הקרובה הגוונים יהיו עבים יותר, רחוקים אחד מהשני וקרובים יותר לשורש", הוא מסביר. "הגדולה של מעצבי השיער, כמו בכל מקרי הגוונים, תהיה להתאים את צבע הגוונים לצבע הרקע של השיער. זה החלק החשוב ביותר שמשפיע על כל המקרה".

לדברי פלג, בתקופה האחרונה האופנה היא גוונים, ומעצבי השיער כמעט ולא צובעים את השיער בצבע אחיד. "הכוונה היא לשמור על השתקפויות ולהימנע מצביעת שיער ליצירת מראה אחיד", הוא מסביר. "אני משתמש יותר במונח של 'מאפרים שיער' כאשר אנו חושבים על גיוון השיער בסלון. בכל הזדמנות אנו יוצרים ניואנסים שונים ושומרים על חוסר אחידות בגוונים עוקבים בשימוש עם קטגוריית 'הטבעיים' במטרה ליצור משחקי צבע להשלמת המראה האולטימטיבי".

התחזוקה: קל לשמור על גוונים

יתרון נוסף שיש לגוונים הוא בתחזוקה שלהם. על גוונים, מתברר, הרבה יותר קל לשמור ואין צורך לחדש אותם פעמים רבות אצל הספר. "גוונים זה לא משהו שצריך לחדש כל חודש", אומר חביב. "נכון, לעשות גוונים עולה בדרך כלל יותר מלצבוע את השיער בצבע אחיד, אבל אין תלות בספר. כאשר צובעים שיער בצבע אחיד, צריך כל הזמן לבוא כדי לצבוע את השורשים, וכאשר עושים גוונים אין בכך צורך. אם לצורך תחזוקת צבע לשיער צריך להגיע לפחות עשר פעמים בשנה אל הספר, כאשר עושים גוונים אפשר לבוא שלוש או ארבע פעמים בשנה בלבד. העובדה שהשורשים גלויים לא מפריעה, ועם הזמנים הם נראים יותר כמו גווני שמש, בגלל הצבע שדוהה".

כך תשמרי על הגוונים

חידוש הגוונים: חשוב לחדש את הגוונים מהשורש ועד תחילת הגוונים הישנים. החומר שבו משתמשים כדי ליצור את הגוונים הוא חזק מאוד ומזיק לשערה.

שמפו ומסכות: בבית מומלץ להשתמש בשמפו ובמסכות מיוחדים המזינים את השיער במטרה לשמור על הברק של הגוונים, ובמטרה להשיב לשיער את שאבד לו בתהליך עשיית הגוונים.

אמפולות הזנה: מדי פעם מומלץ להשתמש באמפולות הזנה לשיער המחזירות לו את החיוניות והברק שלו ועוזרות להשיב את הצבע לגוונים.

מסכה ברזילאית: במקרים קשים במיוחד, כאשר השיער נפגע מיצירת גוונים בצורה לא נכונה, ניתן לעבור טיפול במסכה ברזילאית. המסכה מחזירה לשיער את החיוניות והברק שלו. יש לחזור על הטיפול פעם בחצי שנה.

"כבר במספרה, כדי לשמור על הגוונים, אנחנו בדרך כלל לא מסתפקים בצבע של הגוונים ומוסיפים גם שמן זית", מוסיף רונאל. "אנחנו גם שוטפים את השיער בשטיפה מיוחדת שמשפיעה רק על הגוונים ולא על הצבע במטרה לחזק אותם ולשמר אותם לתקופה ארוכה עד כמה שניתן בלי שהם ידהו".

מה כדאי לעשות בבית כדי לשמור על הגוונים?
"מאוד מומלץ להשתמש במסכות הזנה לשיער, כי החומר של הגוונים מאוד חזק, יותר חזק מזה של הצבע", מסביר חביב. "כדאי גם להשתמש בשמפו מתאים שיזין את השיער, ובסיליקון לשיער. אני ממליץ מדי פעם לעשות גם טיפולים של אמפולות, שהן חומר הזנה מאוד מרוכז לשיער. נשים שיעשו את כל הדברים האלו ישמרו על החיוניות והברק של השיער".

ואם השיער כבר פגוע?
"היום יש טיפול שיקום לשיער שנקרא שיקום ברזילאי", אומר רונאל. "כאשר נשים עושות גוונים על גוונים בצורה לא נכונה – השיער שלהן נהרס. הוא מאבד את החיוניות שלו ופשוט נשרף. התהליך הברזילאי הזה הוא תהליך שיקומי עם מסיכה מיוחדת שמצפה את השערה ונותנת לה מראה בריא. הטיפול הזה מחזיק למשך חצי שנה ואז צריך לחזור עליו".

יש דרך להימנע מהפגיעה הזו בשיער כשעושים גוונים?
"בוודאי", קובע רונאל. "כשמחדשים את הגוונים, חשוב מאוד לעשות אותם מהשורש ועד הגוונים הישנים ולא לעלות שוב על אותו המקום. החומר של הגוונים הוא מאוד חזק ואם אנחנו עושים גוונים שוב ושוב על אותו המקום זה גורם לנזק כבד לשיער".

רונאל מוסיף גם כי אצל נערות ונשים שמעולם לא צבעו את השיער, נהוג להשתמש בצבע לשיער כדי לעשות את הגוונים ולא בצבע מיוחד לגוונים. "צבעי שיער הם עדינים יותר ולכן פחות מזיקים לשיער", הוא מסביר. "כאשר עובדים בצורה כזו הגוונים הם אמנם עדינים יותר אבל גם הנזק לשיער הוא קטן הרבה יותר".מאוד מומלץ להשתמש במסכות הזנה לשיער [אילוסטרציה: Gettyimages/Imagebank]
מאוד מומלץ להשתמש במסכות הזנה לשיער [אילוסטרציה: Gettyimages/Imagebank]

ההתאמה: לפי צבע השיער והעור

אם גוון העור הוא בהיר מאוד או צהבהב – אסור לעשות גוון צהוב, אחרת אותה אישה תיראה כמו שמש

השאלה הגדולה שנשאלת היא כיצד מתאימים את הגוונים לצבע ולסוג השיער. לדברי פלג דווקא גוונים כהים יותר עוזרים לתת עומק לשיער דק וחלש. "גווני השחור בחורף יעניקו מראה דרמטי יותר עם נוכחות ועומק לכל סוגי השיער", הוא מסביר. "הגימיק בשחור בא לידי ביטוי דווקא במקרים שבהם השיער דק וחלש. במקרים כאלו הצבע הופך לחזק ודומיננטי, נראה לעין וגם מדגיש את השיער והקווים במסגרת".

ושיער עבה?
"שיער עבה יותר זקוק למראה אוורירי יותר, ולכן במקרים שבהם ניתן להשתמש בגוונים הבהירים אנו עושים זאת על מנת ליצור טקסטורה ושינויים בכל הקשור להשתקפויות האור על השיער", מסביר פלג.

"שני הדברים הכי חשובים, כשבאים ליצור גוונים, הם צבע השיער של האישה וצבע הפנים שלה", מוסיף רונאל. "אם השיער צבוע, יש צורך בחומר חזק יותר כי הוא יותר סגור ולכן גם הגוונים יצאו בדרך כלל חזקים יותר. כשהשיער טבעי ניתן להשתמש בחומרים חלשים יותר. הדבר השני שחשוב הוא עור הפנים של האישה. אם גוון העור הוא בהיר מאוד או צהבהב – אסור לעשות גוון צהוב, אחרת אותה אישה תיראה כמו שמש. אנחנו מתאימים לכל אחת את הגוונים לפי גוון העור שלה".

יש נשים שמתעקשות לעשות גוונים בצבעים שלא מתאימים להן?
"בוודאי, אבל התפקיד שלי, בתור מעצב שיער, זה לשכנע אותה שזה לא מתאים לה, אם זה לעור הפנים או לשערה", אומר רונאל. " אני חייב לציין שבדרך כלל זה מצליח".

הטכניקה: נייר האלומיניום שולט

יש שיטות רבות לעשיית גוונים וכולן מתבססות על אותו עיקרון: משיכות של צבע על קווצות שיער. בארץ משתמשים מעצבי השיער בשיטה אחת עיקרית שבה לוקחים חתיכות נייר אלומיניום שעליהן מניחים את קווצות השיער ומושכים אותן בצבע. לאחר מכן מקפלים את נייר האלומיניום ומניחים לצבע לעבוד.

"בכל מדינה יש שיטה אחת שתופסת, אבל יש הרבה מאוד שיטות לעבודה עם גוונים", אומר חביב. "באירופה, למשל, עובדים כבר המון שנים עם נייר פרגמנט במקום נייר האלומיניום. היתרון בכך הוא שניתן לראות מה הצבע שבשיער בכל זמן נתון. החיסרון של השיטה הזו הוא בכך שהשיער פחות מתחמם ולכן צריך להמתין זמן רב יותר".

"בעבר היו עושים גוונים בסריגה בלי הרבה מחשבות", קובע רונאל. "היו פשוט מרימים קווצת שיער במסרק שפיץ ומורחים אותה. בדרך זו הגוונים היו יוצאים בבלגאן ובלי שום קו מנחה. גם היום משתמשים עדיין בטכניקה של הסריגה אבל היא נעשית מתוך מחשבה".השנה שולטים הצבעים החמים [בצילום: מראה שיער של Schwarzkopf]
השנה שולטים הצבעים החמים [בצילום: מראה שיער של Schwarzkopf]

יש עוד חידושים בתחום?
"בוודאי", קובע רונאל. "היום עושים גוונים על ידי פלטות, כלומר עם קווצות שיער שלמות. בנוסף נעשה היום שימוש נרחב בטכניקה שנקראת 'כתמי צבע מבוקרים'. השוני בין הטכניקה הזו, שגם היא נעשית עם נייר כסף, לבין האחרות הוא בפיזור של הגוונים.

הטכניקה הזו גם נעשית בדרך כלל עם גוונים מאוד חזקים ובולטים".

בכל מקרה, אם חשבתן לנסות ולעשות גוונים לבד בבית, כל המעצבים קובעים באופן חד משמעי כי זה לא מומלץ. "מדובר בחומרים שצריך לדעת כיצד לעבוד איתם כדי לא לפגוע בשיער", קובע רונאל. "צריך גם להיות מאוד מיומן כדי שהגוונים יתרמו לתספורת ולצבע ולא יפגמו בהם. אפילו אני, שאני מומחה ליצירת גוונים, לא הייתי חושב לעשות אותם לעצמי".

 

מתוך: מגזין Estetica

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 0f00216a3828e at 03:37:28