"היא לא הרימה ידיים עד הרגע האחרון": פרידה אישית מספיר קופמן פפושדו

| מאת: דליה בן ארי

דליה בן ארי פגשה לראשונה את ספיר קופמן פפושדו בגיל 18 בתחרות מלכת היופי וליוותה אותך לכל אורך תחנות חייה: מהקריירה המצליחה כדוגמנית על אף שמעולם לא נחשבה לגבעולית, דרך חיי המשפחה ועד לרגעי המאבק האחרונים בבית החולים. היום היא נפרדת ומספרת על מי שהצדיקה יותר מכולן את התואר מלכה

עד הרגעים האחרונים, כשהיא שוכבת במיטה מחוברת לצינורות ונשימתה כבדה, ספיר קופמן פפושדו לא ויתרה. רוב הזמן היא נלחמה בגבורה במחלה הארורה ולא הרימה ידיים. "יש לי כל כך הרבה סיבות לחיות" אמרה בקול רפה כשרק בהבזקים קצרים, כשהכאבים הפכו לבלתי נסבלים, העזה לבטא בקול את מה שכולם סביבה כבר ידעו: "אני כנראה כבר לא אזכה לראות נכדים". היא לא זכתה. ספיר נפטרה היום (חמישי) בביתה בכפר שמריהו כשהיא בת 52 ומוקפת בני משפחה: בעלה איש העסקים יואב פפושדו, בנו של איל העסקים אלי פפושדו ושלושת ילדיהם – עומר (סטודנט בן 22), נעה (חיילת משוחררת בת 20) ועידן (תיכוניסט בן 15).

מלכה אמיתית:  ספיר קופמן פפושדו ז"ל | צילום: פביאן קולדורף

מלכה אמיתית: ספיר קופמן פפושדו ז"ל | צילום: פביאן קולדורף

בשיא ימי התהילה: ספיר קופמן פפושדו באייטיז | צילום: יקי הלפרין

בשיא ימי התהילה: ספיר קופמן פפושדו באייטיז | צילום: יקי הלפרין

 

ספיר חלתה לראשונה לפני כשלוש שנים בסרטן השד. לאחר שעברה כריתה היא יצאה למלחמה, מלחמה על חייה. מלכת היופי של ישראל לשנת 1984 לא הייתה מוכנה להכיר במוות כאופציה. שערה נשר כולו, היא עברה טיפולים קשים ושגרת חייה כללה נסיעות תכופות לבית חולים בירושלים. באחד האישפוזים תקף אותה חיידק אלים שהאיץ את התדרדרות מצבה. בתקופה זו היא לא הרבתה לצאת מהבית אבל חרגה ממנהגה כאשר ליוותה את בתה נעה לצילומי הדוגמנית הראשונים שלה למעצבת שמלות הכלה והערב שלומית אזרד. נעה מזכירה מאוד את אימה, ובשביל ספיר שזכתה לראות את בתה היחידה הולכת בעקבותיה הייתה זו סגירת מעגל מרגשת.

פגשתי את ספיר בפעם הראשונה כשהייתה בת 18 וחצי במיונים לתחרות מלכת היופי של ישראל. ראיתי מולי ילדה טובה פתח תקווה, חיילת טרייה בצה"ל שסיפרה בביישנות שמעולם לא היו לה חלומות על כתר אבל כמו בכל סיפורי האגדות שכנה המליצה עליה והשאר היסטוריה. בשנת 1984 ספיר זכתה בתואר ונסעה לייצג את ישראל בעולם. היא הבינה שקיבלה הזדמנות חד פעמית ולקחה אותה בשתי ידיים. היא הפכה לאחת מדוגמניות המסלול והצילום הבולטות ביותר בישראל דאז. היא כיכבה בעשרות הפקות אופנה ושערים, כשהצילום הזכור מכולם היו קמפיין לגוטקס בהשראת מרילין מונרו. יהודית גוטליב, הבעלים של גוטקס, אימצה את הדוגמנית הצעירה והפכה אותה לפנים של החברה בארץ ובחו"ל. יצא לי להיות נוכחת באחד מהסטים וגיליתי דוגמנית שהייתה חלומו של כל צלם ומפיק – נעימה, ממושמעת, לא מקטרת גם כשהצילומים מתארכים ומקצוענית עד הסוף.

ספיר קופמן פפושדו ל

ספיר קופמן פפושדו עושה את מרילין מונרו בקמפיין של גוטקס | צילום: בן לם

ספיר קופמן פפושדו עושה את מרילין מונרו בקמפיין של גוטקס | צילום: בן לם

 

ספיר מעולם לא הייתה מאותן דוגמניות רזות וגבעוליות, אבל לעומת רבות אחרות מעולם לא ניסתה להילחם בזה. "אני אוהבת את עצמי כמו שאני, זה מבנה הגוף שלי ואני שלמה איתו". היא ייצגה מודל שונה של דוגמנית לא רק מבחינה חיצונית אלא גם בזכות אישיות יוצאת דופן – מסבירת פנים, נעימה ותמיד בגבוה העיניים. יודעת מה היא רוצה מעצמה ומודעות ליתרונות של המקצוע שהעניק לה ביטחון כלכלי.

חיי האהבה שלה כללו רומן ארוך עם יוני עובד, כיום יהלומן, שליווה אותה בתקופת המלכות שלה וקצת אחרי. בהמשך היא ניהלה רומן בן כמה שנים עם טל גלעדי, אחיו הצעיר של המפיק אביב גלעדי, איתו גם עברה לשנתיים לניו יורק ושם רשמה שיא נוסף בקריירה שלה כשהצטלמה למעצב העל הנודע אוסקר דה לה רנטה.
את יואב פפושדו הכירה כבר מגילאי ה-20 שלה אבל פגישה אחת כמעט עשר שנים מאוחר יותר שינתה הכל. השניים התאהבו, עברו לגור יחד ותוך זמן מהר התחתנו. חתונה הענק של ספיר ויואב נערכה בגן אורנים וספיר הכריזה שהחלום הבא שלה הוא להפוך לאימא ואכן בתוך שלוש שנים כבר ילדה בן ובת. עשר שנים בטופ של עולם הדוגמנות הישראלי הספיקו לה, בגיל 28 החליטה לפרוש סופית מהתחום בטענה שאין לה שום עניין להיות פתטית. היא הנחתה תוכנית אחת בטלויזייה שעסקה בענייני לייף סטייל לפני שעזבה את עולם השואו ביז באופן סופי.

עם בן הזוג יואב פפושדו | צילום: פביאן קולדורף

עם בן הזוג יואב פפושדו | צילום: פביאן קולדורף

 

והבת נעה: "המשפחה הייתה כל חייה" | צילום: תום מרשק

והבת נעה: "המשפחה הייתה כל חייה" | צילום: תום מרשק

 

לאורך השנים עסקה ספיר בעבודות התנדבות במסגרת מעגלי נשים. את הגיחות שלה לעולם הדוגמנות אפשר לספור על כף יד אחת והיא הקדישה את כל כולה לבית. בגידול הילדים היא ראתה את חזות כל חייה. ולמרות שהייתה אישה אמידה מאוד מעולם לא הייתה מהבלייניות שיושבות כל היום בבתי קפה. ספיר אספה את הילדים בעצמה מבית הספר, הסיעה אותם לחוגים והקפידה על תפריט בריא. בעיניה שיא ההצלחה שלה לא היו שלל השערים אלא חינוך ערכי לילדיה. היו לספיר חיים טובים: היא הקפידה על אימוני כושר, שמרה על שגרת טיפוח, נסעה עם המשפחה או עם יואב לבד לחופשות מפנקות. למסתכל מהצד היה נדמה שהחיים מפנקים את המלכה במיל' עד לרגע הנורא מכל בו המחלה הכריעה אותה.

ספיר תובא לקבורה ביום שישי בשעה 12:00 בבית העלמין של כפר שמריהו. יהיה זכרה ברוך.

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 896f87a9151d66 at 01:25:52