"בממשלה לא מתייחסים לעוטף עזה, אז פתחנו חשבון אינסטגרם"

| מאת: אור נוף

חשבון אינסטגרם חדש כובש את הרשת, הפעם לא מדובר בתמונות של מפורסמים וגם לא באאוטפיטים לוהטים אלא בשמונה בנות 16 מעוטף עזה שהחליטו להראות לכולם באיזו מציאות הן חיות. הסלבס כבר עוקבים, הן עדיין מחכות להתייחסות של ראש הממשלה

  • https://atmag-static-timeout.netdna-ssl.com/media/2018/10/sizes/H-10-1_wo_680_382.jpg
אזור רצועת עזה | צילום: גטי

 

"כבר 8 חודשים יש פה מלחמה ואף אחד לא יודע ולא מתייחס" – זו המציאות עבור למעלה מ-1.8 תושבי עוטף עזה. בזמן שכולנו עסוקים בשגרת חיינו ובטלוויזיה מתעסקים בקרבות אסייג-נתניהו, תושבי הרצועה ממשיכים לסבול מירי רקטות, בלוני נפץ, עפיפוני תבערה ועשרות שריפות שמכלות לנגד עיניהם את הבית שלהם.

את המראה הזה לא יכלו לסבול יותר 8 נערות מהאזור – לי, איימי, קים, ליאם, שני, משי סתיו ומאי. חלקן נולדו בדרום, אחרות הגיעו לפני חודשיים, אבל הן כולן הגיעו למסקנה שמשהו חייב להשתנות, שאת התמונות שהן רואות כל יום – העולם כולו צריך לראות. כך נולד חשבון האינסטגרם החדש שכובש את הרשת ושמו Otef.Gaza.

 

"פתחנו את החשבון רק לפני 4 ימים ויש לנו כבר יותר מ-30 אלף עוקבים" הן מספרות בשיחה מיוחדת למגזין "את". "קיבלנו בפרטי כל כך הרבה הודעות של 'לא ידעתי שזה בכלל קורה'. זה כל כך עצוב, אנשים נמצאים מאיתנו במרחק נסיעה ואפילו לא יודעים שזו המציאות שלנו".

איך עלה הרעיון לפתוח את החשבון?
"יצאנו ל'מסע ישראלי' מטעם בית הספר. כל הזמן דיברו איתנו שם על ערכים של שיתוף, של תעוזה, של לשנות את המציאות. זה מה שנתן לנו את הדחיפה. הרגשנו פשוט שהמדינה לא רואה אותנו, לא מתייחסת למצב היומיומי שלנו".

הנערות מעוטף עזה שפתחו את חשבון האינסטגרם שהפך לתופעה | הצילום באדיבות המצולמות

הנערות מעוטף עזה שפתחו את חשבון האינסטגרם שהפך לתופעה | הצילום באדיבות המצולמות

 

בחשבון אתן מביאות הצצה לשגרה הקשה והעצובה בעוטף עזה, תנסו לתאר לי את התחושות.
"כולנו גרות ממש על הגבול ומרגישות שפשוט לא רואים אותנו. אנחנו סובלות כבר 8 חודשים ממלחמה ועד עכשיו אף אחד מהפוליטיקאים לא התייחס. לפני שבוע הגיעו לכאן ממשרד הבריאות לבדוק את זיהום האוויר ומצאו שזה מעל הנורמה, גם בחוץ וגם בתוך הבתים. אם לא נהיה בתוך הבית שלנו, אז איפה בדיוק אנחנו אמורות להיות?
אנחנו מפחדות גם על הבית שלנו, גם על החיים שלנו וגם על המקום הזה שהוא בעצם שלנו מגיל קטן, שכרגע הורסים לנו, אי אפשר אפילו לראות אותו מרוב השריפות".

ומה המטרה עכשיו?
"קודם כל להעלות את המודעות ובהמשך שזה יגיע אפילו לממשלה. אנחנו כל היום בתוך מלחמה, הגיע הזמן שימצאו לזה את הפיתרון הדרוש".

במציאות הישראלית המורכבת ההצלחה האדירה של החשבון, שכבר זכה לשיתופים מסלבס כמו מאיה ורטייהמר, שביט ויזל ואביב אלוש היא סימן מעודד לעובדה שהעם כולו כן תומך בתושבי הדרום. גם התושבים המבוגרים יותר של האזור לא מפסיקים לשבח את הנערות שמפעילות את החשבון. "ההורים של כולנו היו בשוק. בהתחלה הם בכלל לא ידעו מה זה אינסטגרם, אבל הם תומכים בנו מאוד. אומרים לנו 'כל הכבוד' שמישהו סוף סוף עושה משהו".

ויצא לכן גם לקבל תגובות פחות טובות?
"יש ילדים מהמועצה שאומרים שאנחנו מקצינות ואנחנו מסכנות.יודעת מה, הם צודקים, כי זו המציאות שאנחנו חיות בה – מוקצנת, והגיע הזמן שיראו את זה. התמונות אמיתיות, זה לא פוטושופ. הם גם אומרים שאנחנו מסכנות – אם לשמור על הבית שלי עושה אותי מסכנה אז וואלה, אני מסכנה".

אם הייתן רואות חשבון כזה של ילדים ממעבר לגדר, מרצועת עזה. מה הייתן חושבות?
גם שם סובלים. אנחנו לא באות לשנוא אותם, זה לא המצב. אנחנו פשוט רוצות שיבינו שאם יש מלחמה, אנחנו לא נוותר. זה הבית שלנו. כל אחד שומר על הבית שלו. אנחנו לא מאחלים להם למות או משהו, לאף אחד. אנחנו בסך הכל רוצות לשמור על איפה שאנחנו גרות".

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 877ee3d at 08:09:55