"יש הרבה יותר תסריטאיות מבעבר, אבל מה שבאמת חסר בהוליווד הן במאיות - וזאת בעיה גדולה"

| מאת: נעמה ביבי

רגע לפני שהסרט "קולט" בכיכובה חורך את המסכים בישראל, קירה נייטלי מספרת מה צריך להיות היעד הבא של מהפכת Me Too בהוליווד ומסבירה למה דבריה על קייט מידלטון הם ממש לא שיימינג אלא להפך. אז פלא שהיא אוסרת על הבת שלה לצפות בנסיכות של דיסני? פמיניזם, מודל 2019

קירה נייטלי | צילום: Gettyimages

 

בנובמבר האחרון, על השטיח האדום של אירוע הגאלה שנערך לכבוד הסרט "מפצח האגוזים וארבע הממלכות" מבית דיסני, התבקשה קירה נייטלי לספק הסברים מול המצלמות. זמן לא רב קודם סיפרה השחקנית לאלן דג'נרס שהיא אוסרת על אדי, בתה בת ה־3, לצפות בסרטי דיסני, הצהרה מעט מפתיעה כשהיא מגיעה מפי מי שנמנית עם קאסט הדיבוב של הסרט החדש. נייטלי, בשמלת ערב מהודרת, איפור מתוקתק וכל הגלאם הזה, חידדה: ההגבלה חלה על סרטים כמו סינדרלה ובת הים הקטנה, משום שהם מציגים את הגיבורות כחלשות ותלותיות ועושים שימוש בסטריאוטיפים שאין לה עניין להכניס לסלון שלה.

קירה נייטלי | צילום: Gettyimages

לא נותנת לבנות שלה לראות סינדרלה ובת הים הקטנה, קירה נייטלי בפרימיירת הסרט מפצח האגוזים | צילום: Gettyimages

 

>> ומה הסוד של אגם רודברג לזוגיות מוצלחת גם בלוח זמנים צפוף

כל ריאיון עם נייטלי (33) מבהיר היטב כי השחקנית מרגישה הרבה יותר בנוח לחטט בפצעים המוגלתיים של החיים מאשר להעמיס עליהם שכבות של מייק אפ. בכל הזדמנות היא נוגעת בנושאים של פמיניזם, סקסיזם והצדדים הפחות שמיימיים של האימהות, אג'נדה שמתיישבת עם תואר הכבוד "קצינה באימפריה הבריטית" שהוענק לה בחודש שעבר על ידי הנסיך צ'רלס. האג'נדה שלה הופכת אותה גם לליהוק מדויק לסרט "קולט", שיוצא היום (14.2) בבתי הקולנוע בארץ. נייטלי סיפרה לא פעם כי בשנים האחרונות היא מעדיפה להתמקד בסרטים תקופתיים, כאלה שבמרכזם דמויות נשיות ולוחמניות שעשו שינוי.

"אני אוהבת לגלם תפקידים של נשים מעוררות השראה ולהוציא החוצה את הסיפורים והקולות שלהן", מספרת השחקנית הבריטית. בדרמה התקופתית המדוברת היא נכנסה לנעליה של הסופרת הצרפתיה סידוני־גבריאל קולט, שביקשה לבעוט בתכתיבי ה־Belle Époque (העידן היפה) כשניהלה רומנים סוערים עם גברים ונשים, אך במקביל נאלצה לחיות תחת תקרת זכוכית נפיצה תוך מאבק תמידי באגו גברי ברוח התקופה המדוברת: סוף המאה ה־19 ותחילת המאה ה־20. את ספריה מלאי התשוקה היא פרסמה תחת שמו של בעלה, סופר מצליח שקצר (כמה נוח) את פירות כישרונה וניכס אותם לעצמו. על סט הצילומים ובחייה של נייטלי התמונה שונה לחלוטין: בריאיון למגזין וראייטי בינואר 2018 סיפרה שאחרי שנים של מבוכה והססנות היא החליטה לגעת בשאלה הבוערת "למה גברים מרוויחים יותר ממני?" ונכון להיום היא מרוויחה לא פחות, אם לא יותר.

קירה נייטלי מתוך הסרט "קולט" | באדיבות קולנוע לב

"אני חושבת גם לביים, אולי זה יקרה יום אחד כשאצליח להתגבר על הפחד", קירה נייטלי מתוך הסרט "קולט" | באדיבות קולנוע לב

 

קירה נייטלי מתוך הסרט "קולט" | באדיבות קולנוע לב

"אני אוהבת לגלם תפקידים של נשים מעוררות השראה ולהוציא החוצה את הסיפורים והקולות שלהן", קירה נייטלי מתוך הסרט "קולט" | באדיבות קולנוע לב

 

2018 היתה שנה חשובה ומעניינת עבור נשים. זה בא לידי ביטוי גם בקולנוע?
"כן. מרגישים גם שם את השינוי. יש היום הרבה יותר תסריטאיות מבעבר, אבל מה שבאמת חסר בהוליווד הן במאיות – וזאת בעיה גדולה. כששמים נשים בתפקידי מפתח של כתיבה, בימוי או הפקה, התפקידים שנשים שחקניות מגלמות הם טובים יותר וזה משפיע על השיח החברתי. קולט למשל, היא דמות שבחנה שאלות של מגדר ואת המשמעות של נשיות, נושא מאוד מעניין".

תשקלי לביים בעצמך?
"אני חושבת על זה. אולי זה יקרה יום אחד כשאצליח להתגבר על הפחד. אני מקווה שיש נשים אמיצות ממני שיעשו את זה קודם".

קייט מידלטון על המוקד

נראה שזהו הטיימינג המושלם לליהוק של נייטלי ל"קולט". לא רק שהסרט מתאים כמו כפפה לתקופת Metoo# ומתיישב בול על האקלים הפוליטי־חברתי הסוער, אלא שהוא מתמזג היטב גם עם גישת ה"פאק איט" המאפיינת את נייטלי בשנים האחרונות. מי שעוקב אחריה מקרוב יזהה ניואנסים חדשים בהופעתה, מעין תחושת חופש ושחרור מצד מי שקודם הצטיירה כאסופה ושמורה בהרבה, שלא לומר חרדתית. באוקטובר האחרון היא התראיינה ל"הוליווד ריפורטר" בחופשיות על התמוטטות העצבים שעברה בתחילת שנות ה־20 שלה וסיפרה שאובחנה כסובלת מלחץ פוסט־טראומטי בעקבות העומס של קריירה, התמקדות במראה החיצוני וחשיפת היתר בתקשורת: "לכל מקום שהלכתי היו 20 צלמי פפראצי שעסוקים בלתעד אותי מתפרקת. לפני טקס ה־BAFTA הייתי צריכה לעבור היפנוזה כדי שלא אקבל התקף חרדה על השטיח האדום". היום, יותר מהכול, נראה שנייטלי נהנית. בריאיון שנתנה למגזין "הארפר'ס בזאר" בנובמבר האחרון היא קשרה בין האטיטיוד השובבי החדש לבין האימהות הטרייה: "אחרי שהשדיים שלך נזלו בכל מקום אפשרי את מבינה שאין לך שליטה על הכול. שום דבר לא מביך אותי יותר".

גישת ה"נו פילטר" הזאת היא עוגן חשוב בהתנהלות היומיומית של נייטלי. בקיץ 2016 למשל, היא הודתה בלי שמץ של מבוכה כי היא חובשת פיאות בגלל נשירת שיער מסיבית – תוצר של התעללות ממושכת בקרקפת על ידי צבע ומי חמצן. באוקטובר 2018 לקחה נייטלי את האני מאמין שלה צעד נוסף קדימה כשפרסמה במסגרת הספר של סקרלט קרטיס "פמיניסטיות לא לובשות ורוד ושקרים אחרים" מאמר שהרעיד את הממלכה הבריטית. בטקסט, שזכה לכותרת "המין החלש", התייחסה נייטלי לקייט מידלטון, שילדה את הנסיכה שרלוט יום אחרי לידת בתה אדי. הביקורת הנוקבת נסבה סביב הופעתה המתוקתקת של הדוכסית ומצג השווא שהיא מקפלת בתוכה: "היא יצאה מבית החולים שבע שעות אחרי הלידה עם איפור ועקבים, שמה על עצמה את הפרצוף שהעולם רצה לראות. תחביאי את הכאב שלך, את השדיים הדולפים, את ההורמונים המשתוללים. תראי יפה, בסטייל. אל תחשפי את שדה הקרב שלך קייט. שבע שעות אחרי שנלחמת בין חיים ומוות, שהגוף שלך נפתח ודימם, שחיים יצאו ממנו בצרחות. תעמדי שם עם התינוקת שלך ותני לחבורת צלמים גברים לתעד את זה", כתבה נייטלי, והכניסה את העולם כולו אל תוך חדר הלידה שלה עצמה: "הווגינה שלי נקרעה. את יצאת בעיניים פקוחות וזרועות מונפות באוויר… אני זוכרת את הכאב, את החרא, את הפליטות, הדם, התפרים. אני זוכרת את שדה הקרב שלי ואת החיים פועמים. שורדים. ואני המין החלש?", כתבה. התקשורת השתוללה, אבל ההסבר לא איחר לבוא. "מה שכתבתי מתייחס לתרבות שמשתיקה נשים ומכריחה אותנו להסתיר את האמת. לא מדובר בשיימינג, נהפוך הוא", ביקשה להבהיר.

קירה נייטלי | צילום: Gettyimages

אג'נדה פמניסטית שיושבת יפה עם תואר הכבוד "קצינה באימפריה הבריטית", קירה נייטלי | צילום: Gettyimages

 

לא עושה טיפולי פנים

נייטלי פרצה לתודעה בתחילת שנות ה־2000 עם שוברי הקופות "שחקי אותה כמו בקהאם" וארבעה מסרטי "שודדי הקאריביים". חוץ מהם, זכורות במיוחד הופעותיה ב"על גאווה ודעה קדומה" ו"משחק החיקוי", עליהן זכתה באוסקר. כיום היא חיה בלונדון עם בעלה, המוזיקאי ג'יימס רייטון ובתם, ומג'נגלת בין לו"ז צילומים צפוף לחיים עצמם, שכוללים מעט מאוד שעות שינה.

בריאיון ל"הארפר'ס בזאר" היא הודתה שאין לה סבלנות לשאלות לעוסות נוסח "איך משלבים בין קריירה וחיי משפחה", למרות שהיא מתה לדעת איך עושים את זה. חוץ מ"קולט" ו"מפצח האגוזים" יצאו השנה גם הסרטים Berlin, I Love You ו־The Aftermath בהם היא מככבת, ובקרוב היא עומדת לצלם סרט נוסף. לצד כל אלה, היא משמשת מאז 2007 פרזנטורית של הבושם האייקוני Coco Mademoiselle. במהלך השנים נבחרה השחקנית היפהפייה גם לפנים של ליין האיפור והתכשיטים של בית האופנה, מה שהפך אותה לבחירה הטבעית של קרל לגרפלד לגלם את קוקו שאנל בסרט "היה היה פעם" (2013).

קירה נייטלי בקמפיין הבושם של שאנל | צילום: יח"צ

"עם ילדה קטנה אף פעם אין זמן להירגע באמת, אולי לפעמים כוס יין אחרי שהיא הולכת לישון. כשזה קורה זה בהחלט אושר גדול", קירה נייטלי בקמפיין הבושם של שאנל | צילום: יח"צ

 

איך העבודה עם שאנל מתחברת לקריירה ולגישה הכללית שלך לחיים?
"אני כל כך בת מזל. זה בית אופנה שתמיד ריתק אותי בגלל ההיסטוריה שלו ומי שהקימה אותו. התחלתי לעבוד איתם כשהייתי בת 21 והאמת היא שלא חשבתי שיותר מעשור אחר כך אמשיך לעבוד על הקמפיינים החדשים שלהם".

השתנית לאורך השנים, זה בא לידי ביטוי גם בעבודה עם בית האופנה?
"זה תמיד הרגיש טבעי. אני מתחברת לפשטות של האופנה ולקווים הנקיים. שחור זה הצבע שאני מרגישה בו הכי בנוח, אז לא מפתיע שאני מחוברת לבית אופנה שידוע בז'קטים השחורים הקטנים שלו. חלק מהכיף בשבילי זה לראות את הצדדים השונים של המותג ואיך הם כולם עובדים ביחד: לדבר עם מעצב התכשיטים הראשי, ללכת למעבדה להריח את חומרי הגלם שמפיקים מהם בשמים. אני מאוד אוהבת להציץ אל מאחורי הקלעים".

עולם הביוטי מדבר אלייך בכלל?
"זה תלוי. אני נהנית משני הקצוות: כשאני בעבודה אני מתאפרת המון, אני אוהבת את האפשרות להפוך למישהי אחרת. אבל אני גם ממש אוהבת את הימים שבהם אני לא עובדת ויכולה לא להתאפר בכלל".

איך את שומרת על עור הפנים שלך בתוך הג'ונגל של החיים?
"אני דורשת מעט תחזוקה, לא עושה טיפולי פנים או שום דבר בסגנון. אני משתמשת בשמן ורדים ולפעמים מערבבת אותו עם קרם לחות. חוץ מזה – שום כלום".

מה את עושה כדי להירגע?
"עם ילדה קטנה אף פעם אין זמן להירגע באמת, אולי לפעמים כוס יין אחרי שהיא הולכת לישון. כשזה קורה זה בהחלט אושר גדול".  

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 877ee3d at 08:14:50