איך להפסיק לעשן?

| שחר בן-פורת

התקנות החדשות של הממשלה נועדו להקשות על ציבור המעשנים בישראל. אף-אחד לא אמר שזה קל ופשוט, אבל אם גם אתם רוצים להפסיק לעשן, הכתבה הזו בשבילכם

המלחמה בעישון סיגריות היא מלחמה של ממש. מעשני סיגריות בישראל מוקצים ממסעדות, פאבים, בתי קפה, קניונים, מטוסים ועוד מקומות ציבוריים רבים. במקומות אחרים בעולם, גם בשטחים פתוחים ציבוריים – ברחוב למשל – אסור לעשן. אצלנו, בעקבות התקנות החדשות, יחולו הגבלות על עישון במקומות ציבוריים, כמו תחנות רכבת ואוטובוס.


בין ההגבלות החדשות שאישרה הממשלה חל איסור לעשן במקומות ציבוריים, כמו תחנות אוטובוס ורכבת

נזקי העישון: 52% מהמעשנים רוצים להפסיק

הסיבות למלחמה הן על פניו מוצדקות. מדי שנה מתים בישראל כ-5,000 איש מעישון – יותר ממספר המתים בתאונות דרכים, איידס ופעולות איבה ביחד, מסביר חאתם עמשה, הרוקח הראשי של רשת ניו-פארם. בעולם כולו מתים מדי שנה לא פחות מ-3.5 מיליון איש מעישון סיגריות, וכ-90% ממקרי סרטן הריאות נובע ממנהג זה.

בין שאר הנזקים הנובעים מעישון סיגריות, יש לציין את הסיכוי הגבוה פי 5 שגברים מעשנים מתחת לגיל 40 יעברו התקף לב, בהשוואה לגברים בני אותו גיל שאינם מעשנים. בהתאם, ארגון הבריאות העולמי הגדיר את העישון כמחלה כרונית. על פי סקר שקיים משרד הבריאות הישראלי, 52% מהמעשנים מעוניינים להפסיק לעשן.

עיקרי התכנית החדשה
הממשלה אישרה שורה של תקנות חדשות שנועדו להקשות על ציבור המעשנים בישראל. היעד: להוריד את שיעור המעשנים ב-8% תוך שמונה שנים.

בין סעיפי התכנית החדשה:
הגבלות נוספת על עישון בשטחים ציבוריים, לרבות גני אירועים, תחנות אוטובוס ורכבת.
החמרות נוספות על עישון במקומות בילוי והחוק ישונה כך שלא יהיה צורך "לתפוס על חם" את המעשנים. די יהיה בכך שאיכות האוויר במקום חורגת מהתקן, כדי להטיל קנסות.
הגבלות נוספות על פרסום ושיווק סיגריות; איסור על הצבת מכונות אוטומטיות למכירת סיגריות, יוחמרו האזהרות שעל אריזות הסיגריות, ייאסר על סימון מוצרי טבק (למשל טבק לנרגילה בטעמי פירות) בתמונה של פרי ועוד.
• שר החינוך בשיתוף ארגוני המורים יקבע תכנית ניסוי ל"בתי ספר נקיים מעישון".

לנו יש השגות על המלחמה. אחרי הכל, לכולנו נטיה להתמכרות ואם הנטיה לא תטופל, מי שיפסיק לעשן סיגריות עשוי להתמכר לדבר אחר, שעשוי גם הוא להיות מזיק. אוכל, למשל, בכמויות גדולות, או קניות מעבר ליכולת. אבל מי אנחנו שנתווכח עם אותם 52% מהמעשנים שרוצים להפסיק לעשן.

השיטות והדרכים להפסיק לעשן

לרגל יום ללא עישון הבינלאומי שחל ב-31 במאי, קיבצנו עבורכם את כל השיטות והדרכים להפסיק לעשן, בתקווה שאחת מהן תעזור לכם להשתנות. עד אז, אנו מחזיקים לכם אצבעות (ללא סיגריה כמובן).

סדנאות לגמילה מעישון

קופות החולים מקיימות מזה שנים רבות סדנאות לגמילה מעישון. סדנאות אלו מתקיימות לרוב אחת לשבוע ונמשכות על פני 8 פגישות, בקבוצות שמספר המשתתפים בהן מגיע עד לכ-15 איש.

ד"ר אריאל לוי-ניסנבוים, מנחה סדנאות לגמילה מעישון במחוז מרכז של לאומית שירותי בריאות, מסביר כי הסדנאות מבוססות על הגישה ההתנהגותית-קוגניטיבית וטיפול במצב ההתמכרותי לניקוטין, שכן בטיפול בהתמכרות מתייחסים להתמכרות הפיזיולוגית ולהתמכרות הפסיכולוגית.

"בסדנה מקנים כלים ושיטות להתמודדות עם התמכרות זו על שני היבטיה, לפיתויים לעשן. המטרה היא לסייע בהתנהלות היומיומית כלא מעשן בסביבת החיים השוטפת, כולל כלים וצורות התנהגות חלופיות שמסייעות לשבירת ההרגל". ההשתתפות בסדנאות מלווה בטיפול תומך בעזרת תרופות (ראו בהמשך), והיא אינה כרוכה בתשלום.


בסדנאות לגמילה מעישון מטפלים בהתמכרות לניקוטין (פיזיולוגית ופסיכולוגית), כשהמטרה היא לסייע בהתנהלות היומיומית כלא מעשן בסביבת החיים השוטפת

תרופות

בשוק קיימים שתי תרופות עיקריות, שמטרתן לעזור לאנשים להפסיק לעשן – זייבן וצ'מפיקס. המטרה של שתי התרופות היא להפחית את התשוקה והדחף לעשן, להפחית את תסמיני הגמילה ולמנוע חזרה לעישון. החומר הפעיל בתרופות נקשר לרצפטור בגוף אליו נקשר הניקוטין, חוסם אותו ובכך מונע שחרור דופמין במוח ברמות גבוהות כתגובה לעישון. הדופמין הוא מוליך עצבי שאחראי לתחושת העונג במרכזי התגמול במוח.

במילים אחרות, עם השימוש בתרופה אין חוויה של עונג כתוצאה מהעישון. בנוסף, גורמות התרופות להפרשת דופמין ברמה בינונית וקבועה, כדי למנוע תופעות לוואי של גמילה מניקוטין. תרופות זו נכללה בסל הבריאות החל משנת 2010, ומשתתפי הסדנאות לגמילה מעישון יכולים לרכוש אותה בהנחה משמעותית (80 ש"ח לעומת 400-500 ש"ח למי שאינו משתתף בסדנה).

ההמלצה היא להשתמש בתרופה לפחות 2-3 חודשים, בהתאם לרמת ההתמכרות ומידת הצורך. שימו לב: לתרופות יש תופעות לוואי דוגמת יובש בפה, נדודי שינה, עצירות, רעד, סחרחורות ועוד. בהתאם, רק רופא יכול לתת לכם מרשם לתרופות אלו.

תחליפי ניקוטין

גמילה מניקוטין אינה תהליך קל, ויש מי שרוצה לקבל עזרה בדרך. לשם כך המציאו את כל המוצרים המספקים לגוף מידה קטנה ומדודה של ניקוטין, ללא העישון עצמו, לו יש השפעות שליליות בפני עצמו. בשוק נמכרים מסטיקים, לכסניות, מדבקות ומשאפים, המכילים ניקוטין. כמו כן אפשר לקנות סיגריה אלקטרונית, המוציאה מעט עשן ומשחררת לגוף ניקוטין, אך היא אינה מזיקה בעת השימוש, ויש סיגריות שאינן מכילות ניקוטין כלל.

לדוגמא, ג'ונסון אנד ג'ונסון היא כיום הבעלים של ניקורט, המותג הראשון בעולם שהציע מסטיק המכיל ניקוטין, וכיום מציע המותג גם לכסניות, מדבקות ומשאפים. נוברטיס משווקת את מוצרי ניקוטינל – מדבקות, מסטיקים ולכסניות – ובחודש הקרוב תציע החברה דרך הרוקחים בבתי המרחקת ייעוץ אישית, שיאפשר להתאים לצרכנים את המוצרים בהתאם למצבם האישי. מחירים לדוגמא: 90.35-97.45 ש"ח למדבקות, 56.2 ש"ח ל-36 לכסניות, 60-190 ש"ח ל-48-204 מסטיקים. סיגריה אלקטרונית תעלה בין 199 ש"ח ל-990 ש"ח, בהתאם לאביזרים הנלווים.


אפשר להשתמש בתחליף: סיגריה אלקטרונית, המוציאה מעט עשן ומשחררת לגוף ניקוטין, אך היא אינה מזיקה בעת השימוש

שיטת אלן קאר

אחת מהשיטות הידועות ביותר לגמילה מעישון, שהתפרסמה גם בספר שיצא בהוצאת ידיעות אחרונות בשם "הדרך הקלה להפסיק לעשן", היא שיטתו של הבריטי אלן קאר.

קאר הקים את המרכז הראשון לגמילה מעישון בשנת 1983 בווימבלדון, וכיום פועלים מעל 150 מרכזים לפי שיטתו ב-45 מדינות. על פי השיטה, מתמקדים בהבנת מנגנון ההתמכרות לסיגריות והסיבות לצריכת הסיגריות.

על פי קאר, הפחד הוא הגורם העיקרי שמשאיר מעשנים לכודים במלכודת. איזה פחד? להפרד מההנאה שבעישון, מההתמודדות עם מצבי לחץ ללא סיגריות, מעלייה במשקל ועוד. כדי להתמודד עם הפחדים, אין שימוש בתחליפי ניקוטין ושאר אמצעים. במקום זאת, מגיעים למפגש חד פעמי, בו מבינים את המנגנון ההתמכרות לעישון. על פי קאר, הבנת המנגנון מנטרלת אותו ומנטרלת את הצורך לעשן.

התשלום עומד על 2,100 ש"ח, וניתן להשתתף בסדנאות נוספות לחיזוק, ללא תוספת תשלום, במשך שנה. בחברה מבטיחים החזר כספי מלא במידה והשיטה לא הצליחה לעזור לכם.

שיטת אברהמסון

מכון אברהמסון פועל בישראל כבר 25 שנה, תוך שהוא מתמחה בגמילת אנשים מהתמכרויות לעישון, לגלוטן ולסוכרים. מי שהקים את המכון הוא אהוד אברהמסון, והוא פיתח שיטה לגמילה המבוססת על עולם הרפואה המשלימה.

השיטה משלבת שיחה, ניקוי אנרגטי ואיזון באמצעות אבני קריסטל. במהלך הניקוי, המתבצע באופן חיצוני על החלק בגוף הקרוי הילה, מנקה המטפל את הגורמים להתמכרות, ומכניס במקומם אנרגיה העוזרת לריפוי, המרחש מספר ימים לאחר מכן.

למכון יש מרכזי טיפול במקומות שונים בארץ, והטיפול אורך פגישה אחת בלבד. מחירו עומד על 2,100 ש"ח, וניתן להגיע לטיפולים נוספים בעת הצורך ללא תשלום נוסף, כולל כניסה חופשית למרכז לניקוי מרעלים.

היפנוזה

שיטה נוספת לגמילה מעישון היא ההיפנוזה. בתהליך זה מגיעים למצב הכרה מיוחד בו ניתן לגרום באמצעות סוגסטיות לשינויים במצב התודעה של האדם. כתוצאה מכך, ניתן לגרום לשינויים בכל תחומי חייו.

כדאי לדעת כי בישראל החוק קובע כי מי שעוסק בתחום חייב לעבור הכשרה, ובכל מקרה עליו להיות רופא, רופא שיניים או פסיכולוג מומחה. בכל מקרה, קיימים בשוק אמצעי להפנוט עצמי, דוגמת דיסקים עם מוזיקה והנחייה מתאימה. המחירים נעים בין מאות שקלים לפגישה או עשרות שקלים לאביזר.

רפואה משלימה

בעולם הרפואה המשלימה יש לא מעט מטפלים העוזרים למעשנים להיגמל. הדבר נעשה בדרכים שונות ותלוי בזהותו של המטפל ובהכשרה שהוא עבר.

לדוגמא, במרכז לרפואה משלימה רושאל גומלים מעישון על ידי שילוב של דיקור סיני באזור האוזניים, דיקור בגוף, צמחי מרפא והומיאופתיה, כאשר מינון השילוב בין השיטות הוא אינדיבידואלי. כאן מטפלים בין פגישה אחת לשש פגישות, והמטרה היא התנזרות מוחלטת. המחיר לטיפול ברושאל עומד על 450 ש"ח לפגישה, והוא יורד בהמשך בהתאם למספר הפגישות.

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 0f00216a3828e at 14:43:35