הוראות הפעלה: האם את צריכה טיפול פסיכולוגי?

| מאת: עינת שחק

לא בטוחה אם חוסר שביעות הרצון מהחיים הוא משבר זמני או חולף? עדיין מתביישת לפנות לפסיכולוג? כך תדעי אם הגיע הזמן להכין את הצ'קים ולהתחיל בטיפול

  • https://atmag-static-timeout.netdna-ssl.com/media/2017/06/sizes/175564924_H_wo_680_382.jpg
צילום מסך מתוך ״הסופרנוס״

 

"הפרעות חרדה", "בחילה מתמדת" ו"לישון 19 שעות ביום" הן רק חלק מהסיבות שציינה לינה דנהאם לכך שירדה במשקל בפוסט אינסטגרם שהפך ויראלי בחודש שעבר. את הפוסט היא פרסמה בתגובה לכותרת בצהובון האמריקאי US Weekly שהבטיחה 20 טיפים לדיאטה שבהם משתמשים הכוכבים, כשלצד הכותרת המפתה מופיעה תמונתה של דנהאם בגזרתה המצומצמת. כשדנהאם חושפת באומץ את הקשיים הנפשיים שלה לכל עוקביה, היא עושה שירות לציבור הרחב. הפתיחות שהיא מפגינה לגבי הקשיים בחייה גורמת לנו לתהות אם לא כדאי שגם אנחנו נצא מהארון הנפשי ונבין אם הגיע הזמן להתחיל טיפול פסיכולוגי. לצורך המשימה התיישבנו על הספה של הפסיכולוגית הקלינית ד"ר דר שר־אל ניב.

איך תרוויחי משכורת של גבר?
איך לא תתני לקוסמטיקאית לשבור את רוחך?
איך תתמודדי עם האיזור האפור של הטרדות מיניות?

מתי מחליטים להתחיל טיפול פסיכולוגי?

"יש שני מצבים עיקריים. מצב אחד הוא מסע פנימי, תהליך שאדם רוצה לעבור כדי להכיר את עצמו, את דפוסי ההתמודדות ואת מנגנוני ההגנה שלו יותר טוב. משהו בחיים מעלה את הצורך – למשל בלבול במערכת יחסים או שיפור מידת האסרטיביות בקריירה. זהו מצב של חיזוק ומניעה מתוך ההבנה שטיפול פסיכולוגי מספק היכרות מעמיקה עם עצמך ושליטה על התגובות שלך, שמובילה לרווחה וליחסים יותר טובים עם הסביבה. המצב השני הוא בלית ברירה, כשמופיעים סימפטומים מטרידים הגורמים לפגיעה בתפקוד, לסבל או למצוקה ורוצים עזרה בהתמודדות עמם, בין אם עזרה מיידית ובין אם בגלל סימפטומים שמופיעים לאורך תקופה. במקרה כזה המוטיבציה להתחיל טיפול יכולה להיות של האדם עצמו או של הסובבים אותו, כשמגיעים פידבקים שמשהו עובר עליו, שמצב הרוח לא טוב או שהחרדה עולה".

אילו סימפטומים צריכים לאותת לנו שמומלץ להתחיל בטיפול?

"הפרעות מצב רוח – כשאדם רוב הזמן לא מרוצה, לא מאושר או לא מסופק משום דבר. למשל הפרעת חרדה, המקום שבו אנחנו מתוחים, דואגים כל הזמן וחסרי שקט. סימפטום אחר הוא הפרעות פאניקה, שלא תמיד מופיעות עם טריגר ברור. פתאום חווים קושי לנשום, הזעה מוגברת, דפיקות לב, תחושת עילפון. אלה סימפטומים שרוב האנשים חווים אותם בשלב כזה או אחר בימי חייהם".

אז איך לא עושים מהעכבר הר? אולי זה רק סימפטום קטן וזה חולף?

"הכל עניין של מינונים – מה התדירות, מה העוצמה וכמה זה מפריע בתפקוד. אם יש דברים שגורמים לחרדה ולכן נמנעים מהם – כמו לעלות במעלית או לטוס – זו פגיעה בתפקוד ואז ברור שחייבים טיפול".

למה לא לפתור את הבעיות בתרופות פסיכיאטריות וזהו?

"טיפול פסיכיאטרי לרוב רלוונטי למקרים שבהם יש פגיעה בתפקוד – דיכאונות, כשלא מסוגלים לעבוד או אם יש ילדים בתמונה. במקרה כזה גם אם פונים לטיפול פסיכולוגי צריך להבין שלוקח זמן לנפש לעשות את העבודה ולהתחיל לשלוט במה שקורה ולווסת את זה. הרבה פעמים מתחילים טיפול תרופתי ובמקביל פונים לטיפול רגשי שמטרתו היא שינוי לאורך זמן. טיפול תרופתי מייצר איזושהי רגיעה, ועוזר להוריד את העוצמה של הסימפטומים כדי לפנות את המטופל ללמידה בטיפול הפסיכולוגי".

מה הן הסיבות הרווחות בקרב נשים להתחיל טיפול?

"יש המון סיבות והן יכולות לצוץ בכל שלב בחיים. אצל נשים זה יכול להיות קשור ביחסים זוגיים, יחסי משפחה, הורות, משברים לפני ואחרי לידה וכמובן בשאלות סביב קריירה ושילוב עם משפחה, זהות, נפרדות, משמעות בחיים ועוד".

אנשים עדיין מתביישים לפנות לפסיכולוג?

"כיום זה מאוד לגיטימי ונפוץ לפנות לטיפול ולהיעזר, וזה אפילו נחשב חיובי. אלה אנשים שרוצים להתפתח ולהעמיק חשיבה, או מבינים שיש מצוקה ומבקשים למצוא פתרון".

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 877ee3d at 10:49:49