חוסמים את השמש

| מאת: נטע קרצו-נייגר |

נטע קרצו-נייגר

כולנו כבר יודעות שכדי לשמור על עור הפנים ועל בריאותנו, חשוב להישמר מקרני השמש, לא להיחשף – וכמובן למרוח קרם הגנה. קבלי טיפים למניעת נזקי השמש ולבחירת קרם הגנה

כשאנחנו יוצאות לחוף הים או מבלות זמן ממושך תחת זרועותיה החמות השמש, רובנו כבר כמעט מדקלמות את כללי הזהירות: לשתות הרבה מים, לא לצאת החוצה בשעות השיא, לחבוש כובע ועוד. אולי תתפלאו לדעת, אך כ-70% מנזקי השמש נגרמים כתוצאה מחשיפה יומיומית לשמש – ולאו דווקא בעת בילוי בשפת הים, בבריכה, בטיולים וכדומה.

חשיפה לשמש – מהם הסיכונים?

העור "זוכר" וצובר קרינה במהלך השנים – חלקם גלויים לעין וחלקם נסתרים. חשיפה לשמש גורמת לנזקים מיידיים כמו אדמומיות ואף כוויות ושלפוחיות, ומעלה את הסיכון להתפתחות סרטן העור בעתיד.

בנוסף קיימת סכנה לנזקים בטווח הארוך, מנזקים בריאותיים – הופעת נגעים קדם סרטניים וסרטן עור, ואף פגיעה ב- DNA של התא, ועד לנזקים למראה – הזדקנות מוקדמת של העור, ריבוי קמטים וכתמים, הופעת נימי דם שטחיים בעור ופגיעה בגמישות העור. לכן חשוב מאד לבצע בדיקה תקופתית אצל רופא עור.

מה בין קרני ה-UVB לקרני ה-UVA?

רובנו לא מודעות לכך שגם באור היום שנכנס אלינו למשרד דרך החלון, ובתאורה המלאכותית (כגון פלורוסנטים ומסכי מחשב) שאליה אנו חשופות במשך רוב שעות היום, ישנם קרני UV עוצמתיות מאוד.

קרני ה-UVB פוגעות בנו בחשיפה ישירה לקרני השמש, והנזקים שלהן הם הנזקים המיידיים שנראים על העור. על החשיפה לקרני ה-UVB יש לנו שליטה רבה; אנחנו מגנות על עורנו בעזרת קרם הגנה, לבוש נכון ועוד.

לעומתן, קרני ה-UVA הן קרניים עוצמתיות בהרבה, והחשיפה שלנו אליהן נמשכת שעות רבות – מהזריחה ועד לכיבוי האורות בבית (בממוצע כ-18 שעות ביום). הנזק המצטבר מהחשיפה לקרני ה-UVA מתבטא בהזדקנות מוקדמת של העור – קמטים, פיגמנטציה, איבוד אלסטיות של העור, ואף מחלות עור וסרטן העור.

כ-85% מנזקי העור (כולל סרטן העור ומחלות עור) נובע מחשיפה לקרני ה-UVA. הדרך היחידה להימנע מחשיפה זו היא שימוש יומי בקרם הגנה בעל יכולת חסימה לקרני UVA. יחד עם זאת, כמות מסוימת של קרני UVA היא חיונית לגוף, ולכן הסטנדרט להגנה מקרני ה-UVA הוא "חסימה של מעל 90% מקרני ה-UVA".


הקפידי ללכת עם כובע רחב שוליים, במיוחד בים. צילום: דיוויד מוריס לקלרינס

מהי משמעות המספר (SPF) על מקדם הגנה?

SPF המונח הוא ראשי תיבות של: Sun Protective Factor. המספר אומר שאם לעור לא מוגן לוקח כ-15 דקות לקבל אדמומיות קלה, עם ההגנה הוא יקבל אדמומיות רק אחרי 15 דקות כפול המספר שמצוין. כלומר, אם מדובר ב- SPF15, על אותו אדם התכשיר יגן במשך 225 דקות (15דקות15X), ואם מדובר על SPF30, העור יהיה מוגן במשך 450 דקות (15X30).

חכמה (ויפה) בשמש

התנהגות נכונה בכל הנוגע לחשיפה לשמש חשובה בכל ימות השנה, ולא רק בקיץ או על חוף הים – עלייך להגן על עצמך כהלכה בכל שעות החשיפה לשמש ולקרינת UV.

הנה כמה טיפים ודברים שאת חייבת לדעת לפני החשיפה לשמש

 • קודם כל זכרי שמייק אפ עם מסנן קרינה הוא לא פתרון אופטימאלי בשבילך, שכן כדי לקבל סינון איכותי יש למרוח שכבה עבה של החומר. אם המייק אפ שלך מכיל מקדם הגנה מספר 15, רוב הסיכויים שתמרחי אותו בשכבה דקיקה כל־כך, שאולי תקבלי מקדם 6, וזה לחלוטין לא מספיק.

 • עם היציאה לשמש חובה להשתמש בקרם עם מקדם הגנה גבוה, במיוחד על עור הפנים. אחרי מספר שעות של חשיפה לשמש, ניתן להשתמש בקרם עם מקדם הגנה נמוך יותר, בהתאם לסוג העור ולדרגת השיזוף הרצויה.

  יש חדש תחת השמש
  החידושים האחרונים בשוק מקדמי ההגנה כוללים תרסיסים נטולי שמן המאפשרים שימוש קל ונוח – תשכחו מטיפות הקרם הלבנות הנספגות באיטיות וקבלו בברכה את התרסיסים השקופים (כמו של לוריאל פריז), הנמרחים בידידות ונספגים בקלות ובמהירות.
  תכשירים חדשניים עוד יותר הם אלו המאפשרים התזה רציפה (בלחיצה אחת) ואחידה בכל זווית ובלי צורך למרוח את החומר על הגוף, כגון: תרסיס רציף שמן הגנה אגוזים, תרסיס רציף שמן הגנה גזר (ד"ר פישר) ועוד. לילדים, אגב, עדיין מיוצר תרסיס רציף תחליבי.


 • לאחר טבילה בים ובבריכה, יש להתנגב מיד עם היציאה מן המים. עור רטוב מושך אליו קרני שמש צורבות.

 • שפתיים: הקפידי להגן גם על השפתיים בעזרת שפתון בעל מקדם הגנה.

 • חזרת משהייה ממושכת בשמש? הקפידי למרוח על הגוף קרם לחות כדי להרגיע את העור. השוק מוצף בתכשירים ייעודיים למריחה לאחר החשיפה לשמש (עשירים בויטמין E ובאלוורה), ששומרים על רמת איזון הלחות של העור השזוף.
 • שעות חשיפה: מומלץ להימנע משהייה בשעות השיא, 10:00-16:00.

 • תכשירי הגנה מהשמש: בזמן השהייה בשמש יש להקפיד על שימוש קבוע בתכשירי הגנה בעלי מסנני קרינה גבוהים (לגוף, לפנים ולשפתיים).

 • מריחה: יש למרוח את תכשיר ההגנה בנדיבות ובאופן אחיד לכיסוי מלא (עובי של 2 מ"מ מינימום). יש להימרח 30 דקות לפני החשיפה לשמש. במהלך השהייה בשמש יש להימרח כל שעתיים. במקרים של הזעה, כניסה למים וניגוב העור במגבת, מומלץ להימרח שוב.

 • כובע: מומלץ לחבוש כובע בעל שוליים רחבים המגן על הפנים, העיניים, הצוואר, העורף והאוזניים.

 • משקפי שמש: לא רק בשביל היופי – חשוב להרכיב משקפי שמש תקניים המסננים את קרני ה-UV.
 • שתייה: חשוב להרבות בשתייה כדי למנוע התייבשות.

איך בוחרים קרם הגנה מתאים?

 1. הגנה נכונה: וודאי כי על האריזה מצוין שהתכשיר מכיל גם מסנן קרני UVA.
 2. בדקי את תאריך התפוגה של המוצר: אורך החיים של תכשירי ההגנה הוא בין שנה לשנתיים מיום פתיחת המוצר. תכשיר ישן עלול להזיק לעור ולא יהיה יעיל בהגנה מפני השמש.
 3. התאימי את התכשיר לסוג ולגוון העור: לבעלות עור בהיר מומלץ להשתמש במקדמי הגנה גבוהים יותר. לבעלות עור שמנוני מומלץ להשתמש בתכשירים ללא שמן.
 4. קרם ייעודי? בשימוש במסנני קרינה אין הבדל בין הפנים לגוף. אם לא עושים שימוש קבוע בקרם פנים להגנה מפני השמש, אפשר להשתמש גם בקרם הגנה המיועד לכל הגוף כדי להגן על עור הפנים.

תכשירי הגנה חדשים מפני השמש:

מימין למעלה ובכיוון השעון: סבוקלם, קרם אוון, ספריי ללין, קליניק, תרסיסי שמן ד"ר פישר, קרם קלרינס, תחליב סקינגארד, ספריי שקוף לוראיל פריז, דקלאור, קרם ד"ר עור וג'יג'י

ייעוץ מקצועי:
הרמן וויס, יועץ מדעי למותג סבוקלם – טיפול וטיפוח לעור רגיש, ד"ר פישר, שרון גוטליב מנהלת הדרכה בלוריאל פריז, אורלי רובינסון, מנהלת סדרת מוצרי ההגנה מפני השמש של המותג "אוון" ו"מדידרם", ורדה שחף, מדריכה ראשית בחברת "לנקסטר"

צילומים: סטודיו שתיים, מוטי פישביין, יונתן בלום, דיוויד מוריס ויח"צ

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 0f00216a3828e at 02:18:33