טיפול נטורופתי בפיברומיאלגיה

| שני קדר בסקין, נתורופתית .N.D ואירידולוגית

טיפול נטורופתי בפיברומיאלגיה, הגורמת לכאבי שרירים ותשישות

בפיברומיאלגיה יש מצב שכיח של כאבי שרירים מפושטים ותשישות המופעים אצל שני אחוזים מהאוכלוסייה. פיברומיאלגיה היא אוסף של תסמינים המופיעים יחדיו. הפגיעה היא בעיקר בשרירים וברקמות המחברות אותם לעצמות ומלווה לעתים קרובות בראומטיזם של השרירים, בכאב וקישיון הקשורים לדלקת פרקים ובהפרעות של המפרקים, השרירים והעצמות.

בין התסמינים העיקריים של פיברומיאלגיה נמנים כאב המופיע בכל הגוף. לעתים הכאב קשור לשעת היום, רמת הפעילות הפיזית, מזג האוויר, דפוסי השינה ומידת המתח שהחולה חווה. 90 אחוזים מהמחולים סובלים מעייפות, מתונה או חמורה, ומהפרעות שינה. הם חווים תשישות וחוסר אנרגיה כמו שחשים בעת שפעת.

ישנם גם שינויים במצב הרוח והחשיבה. קיים קשר בין המחלה לבין דיכאון וחרדה. בנוסף, עלולים החולים לסבול מכאבי ראש, כאבי בטן, נפיחות, שלשול, עצירות, תסמונת המעי הרגיז, תכיפות במתן שתן ומחזור דם רגיש.

בין הגורמים המוכרים כיום העלולים לגרום להתפרצות פיברומיאלגיה ניתן למנות גורמי דחק כמו מחלה, טראומה פיזית או נפשית או שינויים הורמונאליים. מעורבות בתאונת דרכים או הידבקות בשפעת או בווירוס, עלולים להחיש את התפרצות המחלה.מגנזיום חשוב להרפיית העצבים והשרירים ומסייע לכאב. אילוסטרציה: gettyimages
מגנזיום חשוב להרפיית העצבים והשרירים ומסייע לכאב. אילוסטרציה: gettyimages

טיפול נטורופתי בפיברומיאלגיה

הנטורופתיה מטפלת במחלה על ידי פירוק הטיפול למספר מרכיבים:

טיפול תזונתי

חשוב להקפיד על תזונה המבוססת על מזון מלא, פירות וירקות טריים, בעיקר ירוקים וכתומים. מומלצים מאוד הירקות העליים העשירים במיוחד במינרלים, בוויטמינים ובסיבים. לחיזוק השרירים חשוב לצרוך חלבון מלא ונטול שומן המצוי בקטניות, באגוזים, בדגים ובקינואה. מומלץ גם לצרוך מזון המכיל אומגה 3 למניעת מצב של דלקת: כגון זרעי פשתן ודגים. חוסר במגנזיום קשור לפיברומיאלגיה ולכן יש להעשיר את התזונה בירקות עליים, שקדים ופולי סויה.

מומלץ להימנע ממזונות אלרגניים ומזונות המייצרים ליחה וביניהם מוצרי המבוססים על חלב פרה, פירות הדר, בשר שמן ומעובד. מוצרים המכילים קופאין מפריעים לספיגה של ויטמינים ומינרלים ולכן מומלץ להימנע מצריכת קפה, קולה ותה. המוצרים הללו גם תורמים להפרעות השינה המאפיינות פיברומיאלגיה. הימנעות מצריכה של סוכר לבן ומוצרי חיטה מומלצת אף היא, כי הם תורמים להחלשת מערכת החיסון, ירידה ברמת האנרגיה, הפרעות שינה ושגשוג של טפילים במערכת המעיים.

טיפול בתוספי תזונה

מגנזיום חשוב להרפיית העצבים והשרירים ומסייע לכאב. מומלץ לצרוך כ-800 מ"ג בשילוב סידן. תוסף לא פחות חשוב הוא MSM המסייע מאוד בהפחתת הכאב הכללי. מומלץ ליטול עד 3000 מ"ג ליום. לבעיות עיכול המתלוות לפיברומיאלגיה מומלצת תוספת של אנזימי עיכול בשילוב פרוביוטיקה. הללו תורמים לעיכול ולספיגת מזון תקינים וכן למניעת אלרגיות.

במידה שהרמה האנרגטית נמוכה מאוד, קו אנזים קיו 10 תומך ביצירת אנרגיה בתאים וכן במניעת דלקות. מומלץ מינון של 150 מ"ג ליום. במידה וסובלים מדיכאון או מתיחות עצבית, אני ממליצה על פסיפלורה בשילוב עם ולריאנה במיצוי צמחי. הללו גם מסייעים להפרעות שינה.

טיפולי מגע

שיאצו, רפלקסולוגיה ועיסוי שמנים ארומתיים מומלצים מאוד ומצוינים להפחתת הכאב והמתח נלווה לפיברומיאלגיה.עיסוי שמנים ארומתיים מומלץ מאוד ומצוינים להפחתת הכאב. אילוסטרציה: gettyimages
עיסוי שמנים ארומתיים מומלץ מאוד ומצוינים להפחתת הכאב. אילוסטרציה: gettyimages

ארומתרפיה

ניתן להשתמש בשמן לבנדר ורוזמרין לטיפול בכאבים, הפגת הדלקות הנלוות לפיברומיאלגיה. שימוש בשמנים אלו באמבט או בעיסוי מומלץ מאוד.

פרחי באך

עשויים לעזור לטיפול בתסמינים השונים הנלווים לפיברומיאלגיה. תמצית רסקיו, לדוגמה, מצוינת למצבי מתח וכאבים אקוטיים ולטיפול בחרדות. מומלצת גם תמצית aspen לטיפול בעייפות פיזית. לעייפות נפשית מומלצת תמצית olive.

לסיכום, הטיפול הנטורופתי בפיברומיאלגיה הוא טיפול מורכב המתייחס לתסמינים השונים, הפיזיים והנפשיים. מטרתו העיקרית של הטיפול הנטורופתי

רפואה משלימה

עוד על טיפולי גוף ונפש»

הוא לחזק את מערכת החיסון של האדם, לנקות את גופו מרעלים, לשפר את איכות חייו במניעת מתח וכאב ולהעלות את רמת האנרגיה שלו.

הכותבת מרכזת את מגמת הנטורופתיה במכללת גבעת וושינגטון

על מדריך מודפס ומדריך מקוון המפרטים את סגולותיהם של צמחי המרפא השונים»

 

מתוך: מגזין דרך האושר

לעשיית מנוי, לקבלת גיליון מתנה

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 1f069ee9e277ce7f9c8 at 21:46:38