כאב ראש אחד גדול

| אורלי שולמן

מיגרנה היא לא דבר שחייבים להשלים איתו. לפניכם דרכים למניעה ולהקלה

זה תופס אותך ללא אזהרה, ככה סתם באמצע היום. את חשה במעין כאב ראש עמום וטורדני, שממוקד ברקה או מעל הגבה, שאת מנסה להתעלם ממנו. השעות נוקפות, הכאב הולך ומתגבר ויכול להגיע לעוצמה עד שנדמה שהראש עומד להתפוצץ. ההרגשה הכללית הופכת להיות רעה יותר ויותר, ומתפתחת בחילה ולעיתים אפילו הקאות. כל רעש נשמע לך כמו מקדחה רוטטת בראש, האור מסנוור מדי וכל ריח מעורר בך בחילה. באותו רגע מתחשק לך יותר מכל להיכנס לחדר שקט, להגיף את התריסים ולצנוח למיטה לכמה שעות טובות.

בכתבה

ומדוע "את"? מיגרנה, מתברר, שכיחה אצל נשים פי שלושה לעומת גברים, ואילו אצל ילדים היא פוגעת מעט יותר בבנים דווקא. המיגרנה פוגעת ב-25 אחוזים מהנשים בגיל הפוריות, בין הגילאים 20-40, הגילאים שבהם רובנו הופכות לאימהות, ויש לה קשר הדוק לשינויים הורמונליים.

לעתים ההתקפים מתחילים בגיל 13-12, עם התחלת המחזור החודשי, ולעתים קרובות ההתקפים קורים בזמן המחזור. בזמן ההיריון ההתקפים נפסקים או נעשים קלים מאוד.

מהי מיגרנה? מיגרנה (או, בעברית תקנית, צדעת) מתבטאת בהתקפים חוזרים ונשנים של כאבי ראש חזקים, חד-צדיים, הולמים "כמו פטישים", לרוב באזור הרקה, המצח והעין. ללא טיפול הם עשויים להימשך שעות אחדות ועד שלושה ימים, מלווים לעתים בבחילה או בהקאה, עם רגישות לאור ולרעש. בהתקף קשה, חדר חשוך ושקט ואפילו שינה הם המפלט היחיד.

אבל אין רע בלי טוב. כיום, קיים מגוון עצום של תרופות לטיפול במיגרנה, חלקן מיועדות לטיפול מניעתי במיגרנה וחלקן מיועדות לטיפול ספציפי בזמן התקף. כדי להבין יותר מה גורם למיגרנה, ואיך מטפלים בה, פנינו לד"ר רחל הרינג-חנית, מנהלת היחידה לכאבי ראש במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, ולד"ר אמנון מוסק, סגן מנהל המחלקה לנוירולוגיה ומנהל המרפאה לטיפול בכאבי ראש ופנים במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב.ההתקף יכול להתחיל בהרגשה של חוסר מצב רוח. בהמשך, מתחיל להופיע כאב עמום בכל הראש שבהדרגה מתרכז במחצית ראש אחת - ברקה או מתחת לגבה<br/>אילוסטרציה: Clipart" src="https://atmag-static-timeout.netdna-ssl.com/misc/prev_images/pagemodule/image1/769/34769/380×225.jpg?1203409968" />
<div>ההתקף יכול להתחיל בהרגשה של חוסר מצב רוח. בהמשך, מתחיל להופיע כאב עמום בכל הראש שבהדרגה מתרכז במחצית ראש אחת – ברקה או מתחת לגבה<br />אילוסטרציה: Clipart</div>
</p></div>
<h2><a id=שתי צורות למיגרנה

דר' הרינג: "מיגרנה היא מחלה התקפית שמתבטאת בכאבי ראש חזקים וקשים, הנוטה לחזור בתדירות ובעוצמה שונים מאדם לאדם. ישנם כמה סוגי מיגרנה שנחלקים לשתי צורות מרכזיות. הראשונה: מיגרנה ללא אאורה – התקפים המתחילים בתחושה של כאב ראש. השנייה: מיגרנה עם אאורה, המלווה לפני הופעת כאב הראש בפגיעה נוירולוגית.

לאבחון מיגרנה מהסוג הראשון, יש מספר קריטריונים. ראשית, משך ההתקף של כאב הראש (ללא נטילת כדורים משככי כאבים) יהיה בין 4-72 שעות.

כאב הראש בקבוצה זו אמור להיות מלווה לפחות בשניים מהסימנים הבאים: כאב חד צדדי, דופק בדרגה בינונית עד קשה שמתגבר בפעילות פיזית יומיומית. בנוסף, הכאב יהיה מלווה בבחילה או הקאה, או רגישות לאור ולרעש. חולה שעבר במשך חייו חמישה התקפים שבהם התקיימו הקריטריונים הללו, חולה במיגרנה מהסוג השכיח בה לוקים בין 80-95 אחוזים מהאוכלוסייה.

באשר ל'מיגרנה עם אאורה', בה לוקים בין 5-15 אחוז מהאוכלוסייה, לפני הופעת כאב הראש תופיע פגיעה נוירולוגית כגון: פגיעה במערכת הראייה שיכולה להתבטא בחוסר בשדה הראייה, כפל ראייה, הופעת קווי זיג-זג, הופעת נקודות שחורות מול העיניים ובמקרים קיצוניים: עיוורון מוחלט. במקרים אחרים, הפגיעה תתבטא במערכת התנועה, כגון: הפרעה בתחושה של חצי גוף או שיתוקו, הפרעה בדיבור ובשפה. החוסר הנוירולוגי עשוי להימשך בין 5-60 דקות. בחלוף תופעות אלה מופיע כאב ראש".

לעזוב את הכל

ד"ר הרינג מוסיפה כי התקף מיגרנה יכול להתרחש בכל שעה משעות היממה. ההתקף יכול להתחיל בהרגשה של חוסר מצב רוח, דיכאון, עייפות, פיהוקים ובהרגשה כללית לא טובה. בהמשך, מתחיל להופיע כאב עמום בכל הראש שבהדרגה מתרכז במחצית ראש אחת – ברקה או מתחת לגבה. לעיתים, מתחילה להתפתח בחילה ובחלק מהמקרים גם יופיעו הקאות.

מתוקי, לאמא כואב הראש

אביטל יעקובי, פסיכולוגית התפתחותית וחינוכית מומחית, מסבירה כיצד לספר לצאצא שאמא סובלת ממיגרנה בתקווה לזכות בהתחשבותו.

"חשוב לדבר 'בגובה העיניים' של הילד ולהסביר לו בשפה פשוטה על הרגשתה הכללית הרעה של האם, תוך כדי שימוש בדימויים להמחשה. בנוסף, חשוב להסביר לילד שההרגשה הרעה איננה באשמתו, מאחר וילדים נוטים ליטול עליהם רגשי אשם. ניתן להשתמש במשפטים כמו: 'הראש מאוד כואב לי וקשה לי לשמוע רעש אז תצטרך להיות בשקט'.

ילדים נוטים להבין ביתר קלות כשמזכירים להם סיטואציות שהם עצמם חוו. ניתן לומר לילד: 'אתה זוכר שהבטן כאבה לך מאוד והיית במיטה? עכשיו גם אמא צריכה לשכב במיטה'. התייחסות זו מאפשרת לילד לראות לא רק את עצמו, אלא גם את האחר. ההמחשה יכולה להיות על ידי שימוש בדימויים כמו: "אני מרגישה כאילו יש לי פטישים בראש". משפט כזה מקל על הילד להתחבר לחוויה של האמא".

ככל שמתחזק הכאב, ההרגשה הכללית נעשית רעה יותר. כל הדברים שמסביב מתחילים להפריע: רעש, אור ואפילו ריחות. הכאב המתגבר גורם לחוסר יכולת להמשיך לתפקד. רבים בוחרים בשלב זה בפתרון של 'לעזוב את הכל' וללכת לשכב בחדר שקט וחשוך. לאחר שחלפה אפיזודת המיגרנה, הרוב הגדול אינו חוזר מייד לתפקוד רגיל וחש עייף ותשוש עוד מספר ימים. ואולם, במקרים נדירים יש כאלה שאחרי התקף מיגרנה מדווחים על 'התמלאות' באנרגיות חדשות.

מה הקשר בין גנטיקה, סביבה ומיגרנה?
"אצל 70-80 אחוזים מהאוכלוסייה", אומרת ד"ר הרינג, "אנו מוצאים נטייה גנטית- תורשתית. כלומר: אצל מי שסובל ממיגרנה, נמצא בן-משפחה נוסף שסובל מאפיזודות של מיגרנות. בקרב אותם חולים עם נטייה למיגרנה, נמצא כי גורמים סביבתיים, פנימיים וחיצוניים מעוררים התקף.

כך למשל, הופעת מתח נפשי, עצבנות ולחץ עלולים להגביר את הופעת המיגרנה.

מעבר לכך, גם שינוי בהרגלי שינה – כמו חוסר שינה או עודף שינה – 'תורם' להופעת מיגרנה. לעיתים גם שינויים סביבתיים, כגון: לחות, גשם, או – מנגד – טמפרטורות גבוהות, בעיקר חמסינים, עלולים לעורר מיגרנה. מעוררים נוספים יכולים להיות משחקי אור וצל, כדוגמת: נסיעה בשדרת עצים ואחריה נסיעה מול השמש וחשיפה לאור חזק, החמצת ארוחות ועוד", אומרת ד"ר הרניג.

האם מזונות מסוימים עלולים לעורר התקפי מיגרנה?
דר' הרינג: "בעיקרון, אין קשר מוחלט בין מזונות מסוימים להתפתחות מיגרנה. עם זאת, אכילת מזונות מסוימים יכולה לעורר מיגרנה אצל אחוז קטן מהאנשים. מזונות כמו שוקולד, בפרט שוקולד מריר בשל כמות הקקאו הגבוהה; שתיית אלכוהול ובעיקר יין אדום זול, גבינה צהובה וצריכה גדולה מדי של קפאין, עלולים לעורר מיגרנה".

גם מזון עם מרכיב המונוסודיום גלוטומט המצוי בעיקר באוכל סיני, במזונות מעושנים ובאבקות מרק, וגם ניטרטים וניטרים שהם תוספי מזון שמצויים בבשרים קרים: נקניקים, נקניקיות, פסטרמה, המבורגר ועוד, יכולים לעורר מיגרנות".

"באשר לטענה כי חוסר במינרל המגנזיום ובוויטמין B2 עלול לעורר מיגרנה, קיימות כיום עבודות מחקריות המצביעות כי בקרב אנשים הסובלים ממיגרנה נמצאו כמויות נמוכות של מגנזיום במוח, ועם הוספת מגנזיום פחתו אצלם התקפי המיגרנה. בנוסף נמצא כי מתן הוויטמינים B2 ו-Q10 מפחית את תדירות התקפי המיגרנה".טיפול נכון בהתקף מיגרנה דורש אבחון נכון וטיפול מקסימלי. אין להתחיל באקמול, לעבור לאופטלגין ומשם לאדוויל וכן הלאה<br/>אילוסטרציה: GettyImages" src="https://atmag-static-timeout.netdna-ssl.com/misc/prev_images/pagemodule/image1/770/34770/1.jpg?1203409896" />
<div>טיפול נכון בהתקף מיגרנה דורש אבחון נכון וטיפול מקסימלי. אין להתחיל באקמול, לעבור לאופטלגין ומשם לאדוויל וכן הלאה<br />אילוסטרציה: GettyImages</div>
</p></div>
<h2><a id=מיתוסים וטיפולים

סביב המיגרנה נקשרו עם השנים גם כמה מיתוסים נפוצים. דר' אמנון מוסק מנפץ כמה מהם: "אחד המיתוסים הרווחים הוא שתרופות לטיפול במיגרנה גורמות להשמנה. למעשה, רק חלק קטן מהתרופות גורם לעלייה בתיאבון ובעקבות כך להשמנה. אולם, רוב התרופות לא גורמות לעלייה בתיאבון, ויש אפילו תרופות שגורמות לירידה בתיאבון ולירידה במשקל. מעבר לכך, החשש לעלייה במשקל בשל נטילת כדורים הוא לא סיבה להמשיך ולסבול ממיגרנה.

הקדימי תרופה למיגרנה

דר' אמנון מוסק מייעץ איך כיצד למנוע את ההתקף הבא, ומהם הטיפולים המומלצים במקרה של התקף מיגרנה.

  1. אם את חווה למעלה מארבעה התקפי מיגרנה בחודש, זה הזמן להתחיל בטיפול מונע.
  2. מומלץ לשנות הרגלי שינה, הרגלי תזונה ולהפחית מתח ולחץ.
  3. הזרקת בוטולינום נחשבת לטיפול מונע, הגורם לשיתוק מבוקר של שרירים, ובתוך כך מפחית את תדירות התקפי המיגרנה.
  4. בזמן התקף מיגרנה קל, את יכולה להשתמש בתרופות הפועלות באופן כללי נגד כאב כדוגמת: אקמול, דקסמול, אופטלגין ועוד, או בתרופות המכילות קודאין כדוגמת: קודיסל, רוקל, רוקסט, או בקבוצת תרופות לשיכוך כאב נוגדות דלקת כדוגמת: אספירין, אדוויל, נקסין, רליפקס ועוד.
  5. במקרה של התקף מיגרנה בעוצמה בינונית עד קשה מומלצות תרופות בעלות פעולה ספציפית לטיפול במיגרנה בלבד, הפועלות בצורה המדמה את פעולת הסרוטונין במוח ומסוגלות בדרך זו להפסיק את התקף המיגרנה תוך זמן קצר.
  6. טיפול נכון בהתקף מיגרנה דורש אבחון נכון וטיפול מקסימלי. אין להתחיל באקמול, לעבור לאופטלגין ומשם לאדוויל וכן הלאה.

מיתוס רווח נוסף הוא שהמיגרנה היא 'מחלה מסוכנת'. המיגרנה 'מסוכנת' לאיכות החיים – תדירות גבוהה של התקפים בעוצמה גבוהה עלולה להכניס לייאוש ופחד מההתקף הבא. טעות נפוצה נוספת היא אפיון המחלה כפסיכוסומאטית. מיגרנה היא מחלה ביולוגית- נוירולוגית עם בסיס גנטי".  

אז איך מטפלים במיגרנה?
דר' הרינג: "ראשית, קיים טיפול מניעתי לצד טיפול בזמן התקף מיגרנה. הטיפול המניעתי מתייחס לאימוץ אורח חיים בריא, כלומר: שינוי בהרגלי התזונה, הורדת גורמי מתח ולחץ, ותנאים סביבתיים המעוררים התקף מיגרנה.

"באשר לנטילת תרופות בזמן התקף. ניתן לקחת תרופות הפועלות באופן כללי נגד כאב כדוגמת: אקסידול, אקמול פוקוס, אספירין, אופטלגין, רוקסט, רוגען, אלגוליזן. מדובר במשככי כאבים שמתאימים בעיקר למיגרנה בעוצמה קלה".

"בנוסף, קיימת קבוצת תרופות לשיכוך כאב לא סטרואידיות, הפועלות על דלקות ומתאימות לטיפול בהתקפים של מיגרנה קלה עד בינונית כדוגמת: נורופן, אדויל, וולטרן, נקסין ועוד.

קבוצה נוספת הינה תרופות ממוקדות הפועלות באזור בו מתרחש תהליך המיגרנה, במטרה לגרום להתכווצות כלי הדם המורחבים באזור המוח, ומעלות את רמת הסרוטונין במוח (חומר המתווך בין תאי העצב). בצורה זו הן מפסיקות את התקף המיגרנה תוך זמן קצר.

מכל מקום, כשתדירות ההתקפים גבוהה ועוצמתם עולה, או כשלחולה אסור לקחת תרופות אלה – מוצע טיפול תרופתי מניעתי, שנלקח למשך תקופה ארוכה. בין התרופות המוצעות למניעת מיגרנה נמצא שימוש בתרופות שבמקור משמשות להורדת לחץ דם, תרופות שמיועדות לטיפול בדיכאון ואף תרופות שמיועדות במקור לטיפול באפילפסיה.

בוטוקס – לא מה שחשבתן

טיפול מניעתי נוסף הניתן על בסיס של אחת למספר חודשים הינו: הזרקת הרעלן בוטולינום -טוקסין (בוטוקס) באזורים מסוימים בראש. מתברר כי טיפול זה יעיל במיוחד לסובלים מכאבי ראש חמורים בתדירותם בעוצמתם, ושהוא הצליח במקום בו הטיפול התרופתי ומשככי הכאבים המקובלים לא שיפרו את מצב החולים".

ד"ר מוסק: "אכן, בשנים האחרונות אנו רואים שהתרופות הממוקדות למיגרנה, שנכנסו רק בשנות ה-90' ופועלות על מערכת הסרוטונין, יעילות ביותר ומסוגלות, אצל רוב האנשים, להפסיק את התקף המיגרנה תוך פחות משעתיים. לתרופות אלה, השייכות לקבוצה הנקראת 'טריפטנים', אין השפעה על כאבים אחרים בגוף והן מיועדות רק למיגרנה בהתקף בינוני עד קשה. אצל הסובלים מהתקפים קלים, ניתן לעשות שימוש בכל משכך כאבים אחר".

"באשר לטיפול מניעתי לאלה הסובלים מלמעלה מ-4-3 התקפי מיגרנה בחודש, מומלץ טיפול מונע של עיסוי לצוואר המקל על התקפי מיגרנה וגם טיפולים בהיפנוזה המורידים את עוצמת ותדירות ההתקפים".

ומדוע חייבים לשכך באופן מיידי את הכאב על ידי תרופה כלשהי, האם יש חשש מנזק למוח במקרה של אי טיפול בכאב מיגרנה?
ד"ר הרינג: "יש מספר עבודות שהראו כי ייתכן ואי הפסקת ההתקף באופן מיידי עלולה לגרום לכך שלסובל או לחולה ייגרם נזק בלתי הפיך לאספקת הדם המוחית, בעיקר בחלקים האחוריים של המוח".

ד"ר מוסק: "ככלל, לא נשקפת סכנה אם לא נוטלים באופן מיידי כדור לשיכוך כאבים. עם זאת, ככל שממתינים יותר, גובר הסיכוי כי הטיפול יעבוד פחות טוב. בהקשר זה, חשוב לדעת כי התקף מיגרנה מערב כמה מערכות בגוף וגורם גם להאטה בתנועתיות פעילות המעיים. לכן, למעשה רצוי בכל מקרה להגיב לכאב בטיפול מיידי שהינו אפקטיבי יותר".

האם מי שסובל ממיגרנה מועד לסבול בעתיד ממחלות כלי הדם?
דר' מוסק: "בשנים האחרונות הצטבר יותר מידע הקושר בין מיגרנה למחלות כלי דם כגון: התקפי לב ושבץ. עם זאת, מדובר בקומץ של מטופלים שסבלו ממיגרנה עם אאורה בתדירות גבוהה של יותר מכמה פעמים בחודש".שימוש בצמחי מרפא יעיל בהפחתת התקפי מיגרנות<br/>אילוסטרציה: GettyImages" src="https://atmag-static-timeout.netdna-ssl.com/misc/prev_images/pagemodule/image1/771/34771/380×225.jpg?1203410193" />
<div>שימוש בצמחי מרפא יעיל בהפחתת התקפי מיגרנות<br />אילוסטרציה: GettyImages</div>
</p></div>
<h2><a id=טיפול אלטרנטיבי במיגרנה

דר' ראול רודריגז, (M.D) מומחה ברפואה טבעית ומנהל המרכז 'לרפואה טבעית' בת"א, מסביר כי ראשית חשוב להגיע לאבחנה נכונה בנוגע לסוג כאב הראש, שכן במקרים רבים מאבחנים בטעות כאב ראש כמיגרנה, במקום ככאב ראש שנוצר ממתח שהטיפול בו פשוט יחסית. רק לאחר שאובחן כאב מיגרנה, מציעה הרפואה המשלימה מספר דרכי טיפול.

"הרפואה המשלימה מתייחסת למיגרנה כסימפטום אחד מתוך שלל הסימפטומים שגרמו להתפרצות כאבי הראש ומבקשת למצוא את המצב הבסיסי שגרם לכאבי הראש במטרה להביא להרפיה", מסביר דר' רודריגז.

לדבריו, הרפואה הסינית מסבירה את תופעת המיגרנה ככזו הנובעת משיבוש שנוצר בכבד הגורם לאנרגיה להיתקע. במקום בו דברים נתקעים והאנרגיה אינה זורמת, מופיע כאב. במקרה זה, מוצע דיקור סיני המפחית דלקת, גורם להרפיה מקומית של שריר השלד, או טיפול בשיאצו, או בטווינה – סוג של מסז' פיזיותרפיסטי, דיקור קוריאני- סוג'וק -דיקור המתבצע בכפות הרגליים או הידיים, כירופרקטיקה ורפלקסולוגיה. כל אחת מהשיטות האלה עשויה להביא, לדבריו, להרפיית מתח, לשחרור אנרגיה ולהפסקת המיגרנה.

בנוסף, גם שימוש בצמחי מרפא יעיל בהפחתת התקפי מיגרנות. על פי האסכולה הסינית, החרצית הינה אחד הצמחים היעילים ביותר לטיפול במיגרנות.

עוד בנושא

מכל מקום, לסובלים ממיגרנות, נוהגים להרכיב פורמלות צמחים ספציפיות, בהתאם למאפיינים הייחודיים של המיגרנה שתוקפת אותם. לדוגמא: מטופלת הסובלת מכאב מיגרנה בשל מתח, בלווי חום, תקבל פורמולה שמתבססת בעיקר על צמחים מרגיעי חום. לעומת זאת, מטופלת הסובלת ממיגרנה ומחוסר דם, תקבל צמחים מחזקים האחראים על טיפול ספציפי לאנמיה.

באשר לשינוי הרגלי תזונה, הטיפול המוצע הוא: תוספי מזון החיוניים להרפיית שרירים ולהורדת מתח. בנוסף, מומלץ להוסיף לארוחות אגוזים לא קלויים ללא מלח, מאכלי שומשום, קינואה, שילובי דגנים מלאים וקטניות.

 

מתוך: מגזין הורים וילדים

לעשיית מנוי, לקבלת גיליון מתנה

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 1f069ee9e277ce7f9c8 at 19:50:37