על חיידקים, תזונה והשמנה

| דרור בר-ניר | גליליאו

מסתבר כי חיידקי המעיים יכולים לגרום להשמנת יתר

עודף משקל, או השמנת יתר, הוא אחת הבעיות המרכזיות של העולם המערבי. כמות המזון, הרכבו, פעילות גופנית (או היעדרה), תחושות של רעב ושובע, אכילה כפיצוי על חסכים אחרים – לכל אלה תרומה משלהם לתופעה. אבל מסתבר שיש גם שחקנים נוספים במשחק, והם חיידקי המעיים.

העברת תכולת חיידקי מעיים של עכברים רגילים לעכברים נקיים מחיידקים בשלב מוקדם בחייהם, גרמה לאחרונים להעלות במשקל ללא עלייה בכמות המזון הנאכל. הדבר מעיד על כך שהחיידקים מסייעים בדרך כלשהי לעיכול המזון.במשך שנה עקבו החוקרים אחר הרכב חיידקי המעיים של 12 אנשים בעלי עודף משקל. אילוסטרציה ורקע: GettyImages/ImageBank עיבוד מחשב.
במשך שנה עקבו החוקרים אחר הרכב חיידקי המעיים של 12 אנשים בעלי עודף משקל. אילוסטרציה ורקע: GettyImages/ImageBank עיבוד מחשב.

השפעת החיידקים על המשקל

הזכרנו בעבר את 1014 החיידקים המאכלסים את דרכי העיכול שלנו ושל בעלי חיים אחרים. לחיידקים אלה תפקידים חשובים נוספים: הם ספקי ויטמינים, חוסמי גישה לחיידקים גורמי מחלות ו"מתַרגלים" את מערכת החיסון, ובהיעדרם יקשה עלינו להתקיים. בשנים האחרונות מסתבר שהרכב החיידקים במעיים משפיע גם על יעילות ניצול האנרגיה מהמזון, וייתכן שגם על היקפי גופנו.

לאחרונה מתפרסמים מחקרים בעיתונות המדעית שמקשרים סטטיסטית בין כמויות יחסיות של חיידקים מסוימים למצבו "התזונתי" של המאכסן. מדובר בשתי קבוצות חיידקי מעיים: פירמיקוטים (Firmicutes) ובקטרואידטים (Bacteroidetes).

לאחרונה נעשה מחקר בנושא על-ידי קבוצתו של ג'פרי גורדון (Gordon), מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, שבמיסורי. 12 אנשים בעלי עודף משקל חולקו בצורה אקראית לשתי קבוצות אכילה: האחת אכלה מזון מוגבל שומן (fat-restricted), והשנייה אכלה מזון מוגבל פחמימות (carbohydrate-restricted). במשך שנה עקבו החוקרים אחר הרכב חיידקי המעיים שלהם, באמצעות תגובת השרשרת של הפולימרז (PCR) ל-16S rRNA של שתי קבוצות החיידקים, על דגימות צואה.

למרות ההבדלים האישיים מבחינת המינים של חיידקי המעיים אצל הנבדקים שהשתתפו בניסוי, בכולם נצפתה לאורך זמן עלייה בכמות הבקטרואידטים, וירידה בכמות הפירמיקוטים.

תופעה דומה נצפתה גם בעכברים שמנים (כתוצאה ממוטציה בגן מסוים). גם בהם נצפתה כמות גבוהה של פירמיקוטים, יחסית למקביליהם מזן הבר. לטענת החוקרים, החיידקים הם אלה שמייעלים את הפקת האנרגיה מהמזון בעכברים השמנים.

הסקת המסקנות מניסויים כאלה עלולה להיות בעייתית. האם ייתכן שההרכב המשתנה של החיידקים במעיים הוא תוצאה של עודף המשקל ולאו דווקא הגורם לו? ואם אכן זה כך, האם יהיו לתוצאות אלה השלכות רפואיות וטיפוליות?

ימים יגידו!

לקריאה נוספת

דינה צפרירי – "כמעט כל מה שרציתם לדעת על השמנת יתר"
ובאתר

 

מתוך: מגזין גליליאו

לעשיית מנוי, לקבלת גיליון מתנה

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 0f00216a3828e at 17:55:31