ממעמקים קראתיך

| מאת: שלי דרוב

בסוף חודש פברואר נפתח בלנזרוטה שבאיים הקנריים מיזם אמנות חדש ויוצא דופן - מוזיאון תת־ימי לאמנות עכשווית, הכולל סדרת פסלים שקובעו אל קרקעית האוקיינוס בעומק של 14 מטר

צילום: Jason deCaires Taylor/ CACT Lanzarote

האי לנזרוטה (Lanzarote) שבאיים הקנריים נחשב לאחד המקומות הבודדים בעולם בהם האדם והטבע חיים בהרמוניה. האי, שהוכרז על ידי אונסק"ו כשמורה ביוספרית, הוא דוגמה לשילוב נפלא בין תיירות מפותחת לבין שמירה על הסביבה. גם התכנון הסביבתי מושפע ממגמה זו, ואפשר לראות כי מקובל כאן לאמץ שיטות בנייה מסורתיות המשתלבות בטבע המקומי ואינן פוגעות בו.

בסוף חודש פברואר נפתח בלנזרוטה מיזם אמנות חדש ויוצא דופן בשם Museo Atlantico – מוזיאון תת־ימי לאמנות עכשווית, הכולל סדרת פסלים של הפסל והיוצר הבריטי Jason deCaires Taylor, שקובעו אל קרקעית האוקיינוס בעומק של 14 מטר מול חופי לנזרוטה. הפרויקט הייחודי, שממומן ונתמך על ידי ממשלת לנזרוטה, הוא דוגמה לדיאלוג ולמערכת היחסים המתקיימים בין האדם לטבע ובין האמנות לטבע.

צילום: Jason deCaires Taylor/ CACT Lanzarote

צילום: Jason deCaires Taylor/ CACT Lanzarote

 

המוזיאון, שכבר פתוח לביקור של צוללנים ואמור לכלול בעתיד גם גן בוטני תת־ימי, כולל אוסף של עבודות פיסול פיגורטיביות המתארות עניינים גלובליים נוקבים, אחת מהן היא עבודה בשם "הרפסודה של למפדוזה" המתארת אסון שארע בשנת 2013, שבו ספינת פליטים אפריקאים שהייתה בדרכה מלוב לחופי אירופה, טבעה סמוך לחופי האי האיטלקי למפדוזה (Isola di Lampedusa), ולמעלה מ־300 איש מצאו בו את מותם. הפסל לא נוצר כמצבה לאלה שקיפחו באסון את חייהם, אלא כתזכורת בוטה לאחריות הקולקטיבית של הקהילה העולמית העכשווית.

צילום: Jason deCaires Taylor/ CACT Lanzarote

צילום: Jason deCaires Taylor/ CACT Lanzarote

 

מיצג נוסף בתערוכה, ששמו "הרוביקון", נולד מתוך מטרה להעלות את המודעות לסוגיית שינויי האקלים ולסכנות האורבות לאוקיינוסים בעולם. המיצג כולל 35 פסלי אנשים הצועדים בקבוצה לכיוון שער המסמל את נקודת האל־חזור, או את המעבר לעולם אחר. הדמויות נראו כאילו קפאו על מקומן, חלקן מחזיקות טלפונים ניידים ומביטות בהם, מבלי לשים לב לסביבתן ולאן פניהן מועדות.

לאתר היוצר: www.underwatersculpture.com

עמוד הפייסבוק של המוזיאון: www.facebook.com/MuseoAtlantico

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 1f069ee9e277ce7f9c8 at 15:02:07