צופן דה וינצ'י

| מאת: שלי דרוב

תערוכה חדשה בלונדון מאפשרת הצצה לשולחן העבודה של לאונרדו דה וינצ'י, מגדולי אמני הרנסנס

צילום: EPPDCSI-Ph Levy

בימים אלה (ועד ה־4 בספטמבר) מוצגת במוזיאון המדע בלונדון תערוכה חדשה – Leonardo da Vinci: The Mechanics of Genius – המעניקה הצצה לשולחן העבודה של לאונרדו דה וינצ'י, מגדולי אמני הרנסנס. התערוכה מציגה איורים ושרטוטים של האמן והממציא, וממחישה למבקרים רעיונות טכנולוגיים שהגה.

הצופים מוזמנים לחקור הן את העובדות והן את התפיסות המוטעות שנסובו סביב דה וינצ'י, לקבל תשובות לשאלות נפוצות, וללמוד על האמן שמוכר לרובנו בעיקר בשל ציוריו המפורסמים ופחות בזכות הישגיו ההנדסיים.

התערוכה כוללת: 39 מודלים ומכשירים היסטוריים שהמציא והגה דה וינצ'י, בהן חליפת צלילה שעיצב במאה ה־15, מכונה מעופפת, רכב משוריין, ומכונת ירייה של כדורי אש; רפרודוקציות ענק של ציוריו ושל רישומיו המפורסמים; משחקים אינטראקטיביים ומתקני מולטימדיה המהווים דוגמאות מודרניות לטכנולוגיות שהגה דה וינצ'י בתחום הרובוטיקה והתעופה.

סו מוסמן, מנהל הפרויקט של המוזיאון, סיפר בראיון לגרדיאן הבריטי כי החוקרים מעריכים שדה וינצ'י, שהיה ידוע כפציפיסט, תכנן בכלי הנשק שעיצב תקלות מכוונות על מנת שלא יצליחו להיבנות ויישארו על שולחן השרטוט. זו אחת הדוגמאות לקשיים הרבים שעמדו בפני מקימי התערוכה, שנדרשו לרמה גבוהה של פרשנות אמנותית.

www.sciencemuseum.org.uk

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 1f069ee9e277ce7f9c8 at 15:02:03