בגידות בחיי נישואים

| מירב אמיתי-כהן | להיות משפחה

גילית מייל מחשיד, אס.אמ.אס מפליל, שמעת שמועות בחצי אוזן? תמיד היית בטוחה שלכם זה לא יקרה, והנה זה קרה. העולם, כמו שהיכרת אותו - התרסק. ועכשיו מה?

כשאורית, יועצת מס ואם לשלושה, מצאה יום אחד אס.אמ.אס בנוסח "מתגעגע אליך" בנייד של בעלה למזכירתו, היא שאלה אותו בצחוק ממתי הוא התחיל להיות כל כך סנטימנטלי לעובדים שלו. הוא מיהר לענות שמדובר בבדיחה ולהחליף נושא, והיא מחקה את האירוע מזיכרונה. כמה שבועות אחר-כך, כשהרימה את השפופרת יום אחד ושמעה בטעות שיחה מלאת תשוקה בין בחיר לבה לאותה מזכירה, היא הבינה שהבדיחה הייתה על חשבונה וחשה שעולמה חרב עליה.

נדמה כי בכל התרבויות המונוגמיה היא אחד המאפיינים הבולטים של הנישואים, כשתפקידה הוא להבטיח את יציבותם. מאז קיבל משה את התורה והציווי "לא תנאף" הופיע בה כאחד מעשרת הדיברות, נתפסה פעולה זו כחטא. למרות האזהרות שהוטמעו בנו מדורות, מראים מחקרים כי לאורך כל ההיסטוריה עסקו בני האדם בפעילות לא מונוגמית בעליל, ומערכת יחסים מחוץ לנישואים הייתה ועודנה תופעה שכיחה.

לא האמנתי שזה קורה לי

סיגל (33), עורכת דין נאה, אם לבן ארבע וכיום בהריון שני, תפסה "על חם" את בעלה איתי בנשיקה לוהטת עם חברתה המתגוררת בסמוך. "זה נשמע כמו סרט רע. לא האמנתי שזה קורה לי. אני יודעת שאני נראית טוב מאוד, אפילו יותר מאותה חברה. איתי אף פעם לא התאים לסיפורים על גברים בוגדים, כולם תמיד אמרו שאנחנו הזוג המושלם. אמנם הסקס שלנו ידע ימים טובים יותר, ועם העומס בעבודה והילד לא היה הרבה זמן לדברים אחרים, אבל לא חשבתי שזה באמת ישפיע עלינו".

איך גילית שהוא בגד בך?
"זה קרה לפני שנה. ירדתי לזרוק את האשפה וראיתי אותם במכונית שלנו, מתמזמזים. נצמדתי לקיר, כמעט התעלפתי. הם ראו שראיתי – היא ברחה הביתה ומאז אנחנו לא מדברות, והוא לא ידע איפה לקבור את עצמו. אמר שזו פעם ראשונה ושזה לא יקרה יותר, שהוא אוהב רק אותי ושזה היה סתם סטוץ, שהוא לא יכול היה לעמוד בפיתוי.

"בגידה היא דרך לא מוצלחת, אומללה, לפתור מצוקה מסוימת", מסבירה ד"ר גלית לזר, מטפלת זוגיות ומשפחתית מוסמכת ומנהלת מכון "איזונים" לטיפול זוגי, אישי ומשפחתי. "זו יכולה להיות איזושהי תקלה שלא היתה כוונה בצדה, מישהו שנסחף לרגע ללא מעורבות רגשית אך לא טרח מספיק לשים ברקסים לתשוקה שלו. לעתים הזוגיות הופכת להיות קשר לא מתגמל, קשה והרסני, ואז הבגידה תהיה ביטוי של כעס לא מדובר בין בני הזוג. זה יכול להיות גם צורך לקבל מהסביבה אישור לדימוי המיני ולערך העצמי, וזו יכולה להיות גם התמכרות למין ולריגושים. בכל מקרה, הייתה שם מצוקה כלשהי".


לאורך כל ההיסטוריה עסקו בני האדם בפעילות לא מונוגמית בעליל. אילוסטרציה: Photos to go

אני אוהבת ריגושים

שרון, נשואה ואם לשלושה, נמצאת בצד השני, של הבוגדים, והיא בכלל לא מתנצלת על המקום הזה. במשך כשנה ניהלה רומן מלא תשוקה עם אבא של ילדה מהגן של בתה, ומבחינתה לא היתה מסיימת את הסיפור. הבחור, שחשד שאישתו יודעת, שם לזה סוף. "אני אוהבת ריגושים, וזה לא משהו שבעלי מסוגל לספק לי", היא מסבירה. "הוא אבא טוב ומפרנס נהדר, אני אוהבת אותו, אבל אני צריכה ניצוצות וכבר אין לי אותם מהכיוון שלו. אני לא מצטערת לרגע על מה שהיה ובהחלט מתכוונת לחזור ולעשות זאת כשיתאפשר. בעלי לא גילה וגם לא יגלה את זה".

דניאלה קראוזה, מטפלת משפחתית וזוגית והומיאופתית, מנהלת המכון לפתרון משברים בחיי מין וזוגיות, מסבירה כי הסיבות לבגידה נמצאות בבסיס האישיות: "כאשר הורים לא יודעים לשים גבולות לילדיהם מגיל צעיר, זה יכול לבוא לידי ביטוי בבעיות שיצוצו כשהיו אנשים בוגרים. יש היום הרבה אנשים מבוגרים שעושים מה שהם רוצים בלי התחשבות במסגרת שבה הם נמצאים ובמחויבויות שלהם. היום הכל חד-פעמי ובר-חלוף. אנשים ממהרים להחליף את בני הזוג שלהם כמו שקונים רהיט או בגד חדש, בלי לחשוב על הפגיעה ביקיריהם. ואם זהו גם המסר שאנו מעבירים לילדים, הוא מעלה בהם תחושה של חרדה קיומית – כי אולי גם להם יש תחליף?".

הרגשה של סוף העולם

ניר, נשוי ואב לשניים, מרצה במכללה, נתפס בקלקלתו לאחר שניהל מערכת יחסים קצרה עם סטודנטית שלו. "מבחינתי זו היתה סטירת לחי מצלצלת", מספרת אישתו שלומית. "אנחנו חברים עוד מהתיכון, תמיד היתה בינינו אהבה עצומה וגם המון כנות. לא הייתי מאמינה שירצה מישהי אחרת. יום אחד, חברה שמלמדת גם היא במכללה, סיפרה לי שהיא ראתה אותם מחובקים באחת מפינות הקמפוס. הייתי בהלם. ערכתי מעקב במחשב והוצאתי פירוט שיחות מהנייד שלו. בבת אחת הבנתי שהוא שוכב עם מישהי אחרת.

"הרגשתי סוף העולם. אובדן אמון מוחלט. דבר ראשון אמרתי לו שאני לא רוצה לראות אותו יותר, בלי הסברים ובלי התנצלויות. הוא עזב את הבית לכמה ימים ואני לא תפקדתי. הפסקתי לאכול, לא הלכתי לעבודה. חשבתי שאני לא יכולה להמשיך לחיות בלעדיו. הילדים לא הבינו מה קורה. באיזשהו שלב תפסתי את עצמי, קלטתי שהתגובה שלי משפיעה עליהם מאוד. התקשרתי אליו, והוא חזר".

מה עובר על בני הזוג לאחר הגילוי?
ד"ר לזר: "בגידה גורמת לשלל פגיעות, אובדן אמון מוחלט, כעס ועלבון. הצד הנבגד חווה פגיעה נרקיסיסטית – 'אני לא מספיק טוב, ולכן עשו לי את זה'. תחושה ששיקרו לי, איזה טיפש הייתי שלא ידעתי, פגיעה בדימוי העצמי. בני הזוג הנבגדיםמרגישים שהעולם שהכירו התרסק לרסיסים. בדרך כלל הנבגד רוצה לדעת עוד פרטים – איך היה ועם מי, איפה הם שכבו, איך הוא נראה. יש תחושה שאם יהיה לי עוד מידע, תהיה לי שליטה במצב וארגיש יותר טוב.

"הם נמצאים בתחושה של קטסטרופה ודיכאון. בתחילה אין כמעט חילופי האשמות אלא מגננה ומתקפה של שני הצדדים. בן הזוג שבגד מרגיש מבויש וחרד מאוד, ובעיקר אשם. הוא יהיה מוכן להודות ברצח, רק שהיא תירגע. יש תחושה שיש המון מה להפסיד. המחשבה על פירוק הנישואים מאוד בעייתית, בעיקר בגלל הילדים. המחיר הוא כבד. אנשים רוצים 'לקבל את החיים שלהם בחזרה', אבל צריך להבין שאי-אפשר להחזיר את הגלגל לאחור. תמיד תישאר צלקת שהם יצטרכו לחיות עימה".

איך מתמודדים עם המצב בטיפול?
קראוזה: "על הצד הנפגע לחוש מספיק בטוח ולקבל את מלוא המקום לבטא את שלל הרגשות שהוא חווה, ומהצד השני נדרש לבקש סליחה אמיתית ולהיות אמפטי, להיות מוכן לשמוע את ההאשמות, להיות מוכן להיות חשוף ושקוף".

ד"ר לזר: "מצב שכיח הוא שהצד שבוגד מבטיח שזה לא יקרה שוב, ומבקש שהצד השני יפסיק להזכיר את מה שקרה. בפועל זה לא קורה, הצד הנבגד מפתח לעתים אובססיות, כמו בדיקת מיילים והודעות בטלפון הנייד או אימות מקום הימצאו של בן הזוג בכל רגע. זה הופך את חיי המשפחה לבעייתיים מאוד והעבודה הטיפולית כבר מאוד קשה".

מה תוכלו לייעץ לבני הזוג?
קראוזה: "לאורך כל התקופה הקשה הזו, קחו נשימה עמוקה ושננו לעצמכם: 'נכון, זהו הלם גדול וכואב מאוד, אבל אני אהיה בסדר. אני אשרוד'. הכירו ברגשות הפחד, העצבות והכעס שלכם, ותנו להם לגיטימציה, אבל אל תפעלו לפיהם. עם הזמן, ברגע שסערת הרגשות תירגע מעט, התחילו לברר מהי תרומתכם למה שקרה כדי שלא תגיעו שוב למצב זה, וכדי שתוכלו להשתקם ממנו כראוי".

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 0f00216a3828e at 03:31:36