אח חדש נולד

| אלינור איתם | הורים וילדים

אפשר להתמודד עם קשיי האחים הבוגרים לקבל את התינוק החדש

הכתבות הכי מעניינות שירתקו אתכם אל מסך המחשב עכשיו ב-Twitter

"אמא הייתה בהריון שנתיים
למרות שהיא אומרת שפחות
והיא ואבא הבטיחו לי אחות
אבל בסוף יצא אח
לא כזה מוצלח
עם פרצוף קצת מפוצלח
ואף קטנטן, שכשלוחצים עליו- נמעך.
מה אפשר להגיד? לא התלהבתי כל כך".

(מתוך "אחלה אח", מאת יונתן יבין, הוצאת עם עובד)

כשמתווסף אח חדש למשפחה משתנים סדרי העולם בבית. הצטרפותו של תינוק תלווה בקשיים מצד הבוגרים שבבית, שעלולים לגרום פעמים רבות לשינויים בהתנהגותם. הרבה נכתב על קנאת אחים. כפי שהגוזלים בקן נאבקים על המזון שנושאים הוריהם, כך גם ילדים במשפחה, ואח נוסף גורם לכך שהחלק שכל אחד מקבל מהעוגה ההורית מצטמצם עוד יותר.

"הולדתו של אח קטן היא סוג של משבר חיים שמצטרף למשברי חיים נורמטיביים אחרים כמו הכניסה לגן, המעבר לכיתה א', הגיוס לצבא ועזיבת הבית. אנחנו לא יכולים 'לחסוך' מהילד את המעברים בחייו שיש בהם פוטנציאל למשבר, אך אנו יכולים להיות שם כדי להכין אותו ולתמוך בו", מדגיש איתן סטמרי, עובד סוציאלי ופסיכותרפיסט ב"מכבי שירותי בריאות".חשוב לתמוך באחים הגדולים באותם ימים ראשונים [אילוסטרציה: photos to go]
חשוב לתמוך באחים הגדולים באותם ימים ראשונים [אילוסטרציה: photos to go]

מתמודדים עם רגרסיה

"חשוב לזכור כי למרות הקשיים, הולדתו של אח נוסף טומנת בחובה גם הרבה הזדמנויות", אומרת צאלה מיינרט, ראש תחום הורות ומשפחה בסמינר הקיבוצים. "ההתמודדות היא הזדמנות שניתנת לילדים לפתח את כישוריהם החברתיים ולתרגל את יכולותיהם להתמודד עם כעס, קנאה, חמלה, יכולת להתאפק ולוותר".

"מומלץ לא להילחם בבעיות באופן ישיר, אלא להעניק לילד תשומת לב חיובית ולחזק את ההתנהגויות"

אך, כאמור, הצטרפותו של אח חדש למשפחה מהווה משבר אמיתי עבור הילדים האחרים. "ילדים קטנים עלולים להביע את מורת רוחם מהמצב החדש בנסיגה להתנהגויות תינוקיות", מוסיף סטמרי. "כך, למשל, ילד שכבר נגמל מחיתול, ממוצץ או מבקבוק עלול לבקש לחזור לכל הסממנים התינוקיים הללו".

"רגרסיה היא שינוי בהתנהגות למצב התחלתי יותר, שלפעמים נובע מחיקוי. האח הגדול רואה את האח הקטן יונק ומתערסל בחיקה של האם וחושב לעצמו: 'כדי להיות שוב בחיקה של אמא, כדאי לי לחזור להתנהגויות תינוקיות וכך אשיג את מבוקשי'".

אם כך, איך נכון לפעול?
"מומלץ לא להילחם בבעיות באופן ישיר, אלא לחזק את ההתנהגויות הבוגרות ולא להעיר להתנהגויות שנראות להורים כלא תקינות", אומר סטמרי ומוסיף כי המסרים הללו צריכים לעבור בעיקר במעשים. "כאשר מקדישים זמן בנפרד לכל אחד מהילדים, זה מה שנותן לילד את התחושה שמקומו בטוח".לא ליצור אצל האחים הגדולים תמונה ורודה [אילוסטרציה: photos to go]
לא ליצור אצל האחים הגדולים תמונה ורודה [אילוסטרציה: photos to go]

הכנה מאוזנת וכנה

הורים רבים מקווים כי יוכלו להקל על ילדיהם הבכורים את צירופו של אח חדש למשפחה על ידי הכנה מוקדמת. כל המומחים מסכימים כי יש לערוך הכנה מוקדמת, אך מדגישים כי השאלה היא עד כמה מוקדם מומלץ להתחיל בהכנה.

"עד גיל חמש כדאי לספר לילד על ההריון רק כאשר הבטן כבר מתעגלת", ממליצה מיכל אוסרי בן-אור, מנחת קבוצות בכירה בתחום הריון, הורות ומשפחה ברשת "דיאדה". "תשעה חודשים זה המון זמן לילד שלא מסוגל להכיל את הציפייה המתמשכת, וגם אז אין חובה לספר לפני שהילד מתחיל לשאול. כדי להפוך את הנושא למוחשי יותר אפשר לתת בתור דוגמה ילד מהגן שנולד לו אח תינוק".

"בנוסף, חשוב להימנע מאידיאליזציה ולא ליצור אצל האחים הגדולים תמונה ורודה", ממליצה אוסרי בן-אור. "משפטים כמו 'עוד מעט יהיה לך אח ויהיה לך כיף ותאהב אותו' הם לא מדויקים. מאידך, אין גם טעם לומר 'חמודי, עוד מעט יהיה לך אח קטן ולפעמים תרצה להחזיר אותו למקום שממנו הוא בא', כי ציור תמונה שחורה כזו יעורר חרדה לילדים קטנים".

אם כך, מה כן כדאי לומר לילד?
"כדאי להכין את הילד באופן מאוזן וכן. אפשר להגיד 'לפעמים יהיה לך כיף עם התינוק החדש, תוכל להחזיק אותו וכשהוא יגדל תשחקו אם תרצו, ולפעמים יכול להיות שהוא יבכה ואולי זה יהיה לנו קצת קשה. אולי גם תכעס קצת וזה בסדר'".

בלי רגשות אשם

גם אם ערכתם את כל ההכנות הנחוצות בצורה הרגישה ביותר, מגיע היום שבו אתם חוזרים הביתה עם הרך הנולד, והגדול מרגיש בלבול ורגשות סותרים. לכן חשוב לתמוך באחים הגדולים באותם ימים ראשונים, אך להקפיד שלא לעשות זאת מתוך תחושה של אשמה ולזכור כי לא עשיתם שום דבר שאינו בסדר.

מיינרט מוסיפה כי תחושות הקנאה והתסכול שיש לאחים הגדולים הן לגיטימיות, וכך גם יש להתייחס אליהן. "אפשר להגיד לילד 'אני רואה שאתה כועס שבמקום להכין לך ארוחת צהריים אני מחליפה חיתול לתינוק, אבל אתה מצליח להתאפק ולחכות. כל הכבוד! אני אשתדל לסיים מהר ולהתפנות אליך'. כלומר, במקום להצטרף לתחושת חוסר הצדק שחש הילד, ההורים צריכים לעזור לילד לבטא את תחושותיו".יש לחזק את ההתנהגויות הבוגרות של האחים [אילוסטרציה: photos to go
יש לחזק את ההתנהגויות הבוגרות של האחים [אילוסטרציה: photos to go

מה קורה כשהורים מונעים מרגשות האשמה שלהם ולא מודעים לכך?
"הורים רבים שאינם מודעים לתחושות האשמה המציפות אותם נבהלים מגילויי הכעס של הילדים הגדולים במשפחה ומנסים לפצות אותם, למשל על ידי קניית מתנות. אבל דווקא הרעפת הפיצוי החומרי תחריף את הכעס כלפי הרך הנולד. המסר בקניית הצעצועים היא שאנו, כהורים, עשינו עוול נורא וכדי לפצות עליו מגיע לילדים צעצוע", מסבירה מיינרט.

תחום נוסף שעליו מצביעה מיינרט נוגע ליחסם של ההורים אל הילד הבכור, שלפני רגע עוד נראה להם קטן, אך לאחר שמצטרף תינוק קטן למשפחה, הוא נתפש בעיניהם כגדול וכבוגר יותר ובמקביל מגיעות גם הציפיות שהן לעיתים גבוהות מדי. "לפעמים הורים מביטים בילד מלאו לו שנתיים רק לפני חודשים ספורים, ובהשוואה לתינוק הוא באמת נראה גדול. כדאי לזכור כי בפועל הוא עודנו ילד קטן ולא ניתן לצפות ממנו להבין איך לנהוג בתינוק.

רוצים להתייעץ?

"לעיתים אנו מצפים שהילד הגדול יוותר על צעצועיו למען התינוק", מוסיף סטמרי. "אך גם כאן ראוי לנהוג ברגישות. הצעצועים אינם רק חפצים ולפחות חלק מהם מוטען ברגש רב וזכותו של הילד להחליט מה נשאר רק בחזקתו".

"חשוב שנזכיר גם לעצמנו, ההורים, כי למרות הקשיים המלווים את קליטתו של האח החדש, הרי המתנה הטובה ביותר שנוכל לתת לילדינו היא שיהיו לו אחים", מסכמת אוסרי בן-אור.

הכותבת היא פסיכולוגית קוגניטיבית וחוקרת תרבות

לרשימת טיפים וספרים מומלצים לשילובו הנכון של תינוק חדש במשפחה»

הכתבה המלאה התפרסמה במגזין הורים וילדים, אוגוסט 2009

 

מתוך: מגזין הורים וילדים

לעשיית מנוי, לקבלת גיליון מתנה

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 0f00216a3828e at 02:13:43