השומר אחי אנוכי? - חלק ב'

| יעל-שחר שריד

לחלק א'»

מה אומר החוק?

אחרי שקוראים את העדויות של פרופ' גרנות וד"ר ארן מחיי היומיום, אי אפשר שלא להשתכנע בהיגיון הרב שעומד מאחורי הצורך בנוכחות רציפה של מבוגר. אבל עדיין לא אמרנו דבר על החוק במדינת ישראל. מה אומר החוק בדבר השארת ילדים ללא השגחת מבוגר?

מארגון "בטרם" נמסר כי חוק העונשין במדינת ישראל קובע: "המשאיר ילד שטרם מלאו לו שש שנים בלא השגחה ראויה, ובכך מסכן את חיי הילד או פוגע או עלול לפגוע פגיעה ממשית בשלומו או בבריאותו, דינו – מאסר שלוש שנים, עשה כן ברשלנות – דינו מאסר שנה" (תיקון מס' 59, 2001). במדינות אחרות, כמו ארה"ב וקנדה, החוק קובע כי הגיל המינימלי שבו ניתן להשאיר ילד לבד ללא השגחה הוא 10-13 שנים (הגיל משתנה בהתאם למדינה ולמחוז).

אולם נשאלת השאלה מהי "השגחה ראויה", ובמילים אחרות: מאיזה גיל בעצם יכול אח בוגר לשמור על אחיו הצעיר ממנו?

"במסגרת אחריותנו כהורים עלינו להבין את הסיכונים ולהיערך לקראתם מראש", ממליצה מיכל קליין, מנהלת אגף מידע ופיתוח בארגון בטרם לבטיחות ילדים. "לכן, כשאנחנו מפקידים בידי האח הגדול את אחיו הקטן עלינו להסביר לו, להדריך אותו ולוודא שהוא מבין את ההוראות שניתנו לו".

לפי "בטרם", ההנחיה לאח הגדול חייבת להיות ברורה ומובנת: כשאתה נמצא עם אחיך – אתה הוא הבוגר האחראי היחיד, ולכן אתה חייב לשמור על קשר עין רציף איתו ולהיות במרחק נגיעה ממנו. בזמן שאתה משגיח על אחיך, התפנה מכל עיסוק אחר שעלול להסיח את דעתך, הייה קשוב וער לנעשה.

"האח המשגיח צריך להיות בוגר אחראי מגיל 12 ומעלה, כשמדובר בילד בגיל שלוש ומעלה.

במקרה של תינוק עד גיל שנתיים, האח הגדול צריך להיות בוגר בגיל 14 ומעלה. כמו כן, יש להשאיר את האח הבוגר בהשגחה על אחיו הצעירים לפרק זמן סביר", מפרטת קליין את ההנחיות המקובלות.אם אתם נותנים לילד בן תשע לרדת עם אחיו הקטן במעלית, הרי שאתם נוהגים שלא כשורה. אילוסטרציה: Gettyimages/Imagebank
אם אתם נותנים לילד בן תשע לרדת עם אחיו הקטן במעלית, הרי שאתם נוהגים שלא כשורה. אילוסטרציה: Gettyimages/Imagebank

ד"ר ארן אומרת שרק לילדים בשנות ההתבגרות המאוחרות, יש את היכולת והתובנה להשגיח על אח קטן ולצפות סיכונים. לדבריה, גם כשמדובר בנער בן 16, גיל בוגר לכל הדעות, יש להביא בחשבון מיהו הילד, האם הוא מוטרד מאוד או מביע התנגדות לשמור על אחיו, האם הוא עסוק עם חבריו והאם יכולת הריכוז שלו נמוכה. גם אם השבתם על אחת השאלות באופן חיובי, סבורה ארן, הימנעו מלהטיל עליו את האחריות לשמור על אחיו הצעיר. "צריך להבין שהשגחה על אח צעיר כוללת גם התייחסות לאח הצעיר, ולא רק מישהו שיהיה איתו בבית".

מהי השגחה ראויה?

ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, מתייחס לשאלה מהי "השגחה ראויה". לדבריו, החוק בישראל אינו מגדיר קריטריונים להשגחה ראויה, אלא משאיר את הנושא לשיקול דעתם של ההורים. עם זאת, כשהורים מחליטים להטיל על ילד בוגר את האחריות להשגיח על אחיו הקטן, עליהם להתייחס לכמה נקודות חשובות:

  • גיל הילד שעליו משגיחים: "ככל שגיל הילד שעליו יש להשגיח הוא נמוך יותר, אין להסתפק בתחליף מבוגר לצורך השגחה. גיל 14 אינו מתאים להשגחה על תינוק בן חצי שנה, אבל הוא בהחלט מתאים להשגחה על ילד בן חמש".
  • גיל הילד המשגיח: "נערה בת 17 יכולה להשגיח על אחיה הקטנים ונוכל להתייחס אליה כאל בוגרת. ילדה בת חמש לא יכולה להשגיח על אחותה בת השנתיים באמבטיה".
  • אורך זמן ההשגחה ומקום ההתרחשות: "ילדה בת עשר יכולה בהחלט להשגיח על ילד בן שלוש, כשאמה יורדת לרגע כדי להוריד אשפה או לבדוק דואר. אבל יש הבדל בין השגחה של חמש דקות לבין השגחה לזמן ממושך, למשל, כשהאם יוצאת לעבודה לכמה שעות. כמו כן, יש הבדל, למשל, בין להשאיר תינוק בלול תינוקות העונה לתקן, לבין להשאירו באמבטיה או במקום אחר שבו הסיכון גבוה מאוד".

קליין חוזרת ומדגישה לרענן את ההנחיות לילדים השומרים על אחיהם ולפרט בפניהם את כללי הבטיחות החשובים ביותר. כמו כן, היא מזכירה להורים להשאיר בית בטוח לילדים בזמן היעדרותם, להקפיד על שקעי חשמל חסומים, חומרי ניקוי במקום גבוה וכו'.

השגחה באמבטיה וברכב

"תינוקות לא משאירים באמבטיה בהשגחה של אח גדול", קובע חד-משמעית ד"ר קדמן, בהתייחסו לתאונה המצערת שפורסמה באחרונה בחדשות, ואותה הצגנו בראשית הכתבה. זוהי, לדבריו, דוגמה להשגחה שאינה ראויה. גם ד"ר לבנטל מצטרפת לקביעתו ומציינת כי במסגרת עבודתה נתקלה במקרים רבים של טביעות תינוקות ופעוטות באמבטיה. "בשום פנים ואופן אסור לאפשר לילדים להיות אחראים על ילדים צעירים יותר באמבטיה, וגם למבוגרים אסור לעזוב, ולו לרגע, את האמבטיה בעת הרחצה של הילד", היא אומרת. "בנוסף, יש להקפיד לרוקן מהאמבטיה את תכולת המים מיד לאחר היציאה ממנה כדי למנוע סכנה".

שהות ברכב

מה אומר החוק בעולם?

מיכל קליין מארגון "בטרם" ליקטה כמה חוקים והצעות חוק בארה"ב, המגדירים מתי מותר או אסור להשאיר ילד ברכב עם אחיו הגדול:

  • במדינת טקסס אוסר החוק על השארת ילד מתחת לגיל 7 בהשגחה של מלווה הצעיר מגיל 14, למשך יותר מחמש דקות ברכב.
  • במדינת ניו-יורק אוסר החוק להשאיר ילד מתחת לגיל 7 ללא השגחת אדם הבוגר מגיל 12 לבדו ברכב, כאשר בידיעה או שלא בידיעה מכניס את הילד למצב סכנה.
  • במדינת אלבמה קובע החוק כי מותר להשאיר ברכב ילד מתחת לגיל 12, רק אם המלווה אותו הוא בן 14 ומעלה.

גם הרכב, מהבחינה הזו, מהווה סביבה הטומנת בחובה סכנה, ואף סכנת חיים, אם לא מקפידים על השגחה ראויה. אם תשכחו לכבות את אורות הרכב, או לשלב להילוך חנייה, הרכב ישמיע צפצוף התרעה. אבל אם תשאירו ילד ברכב, עם אחיו הגדול שהוא ילד בעצמו, לא יישמע שום צליל. האחריות עליכם. גם בעניין הזה ישנה תמימות דעים בין המומחים: לעולם, אל תשאירו ילד צעיר, לבד או עם אחיו, ברכב סגור, גם לא לדקה. אתם מתכוונים לדקה, אך אינכם יכולים להבטיח שלא תתעכבו מעבר לכך.

מומחי ארגון "בטרם" מזהירים, כי נעילת ילדים ברכב סגור מסוכנת בעיקר בחודשי הקיץ, היות והטמפרטורה עלולה להגיע בתוכו ל-58 מעלות צלסיוס. בארגון מציינים כי מחקרים מראים כי חום קיצוני משפיע על תינוקות ופעוטות במהירות רבה יותר ובצורה חמורה יותר מאשר על מבוגרים, בשל ממדי הגוף הקטנים שלהם (טמפרטורת הגוף שלהם עלולה לעלות במהירות הגדולה פי שלושה עד חמישה מהמהירות שבה עולה טמפרטורת הגוף של מבוגר). גם אם משאירים חלון פתוח מעט, מידת החום במכונית עולה לרמות מסוכנות ביותר לילדים, מבוגרים פגיעים ולבעלי חיים.

"באוטו כמו באמבטיה", מוסיף ד"ר קדמן, "אין כזה דבר 'לרגע אחד'". מלבד הסכנה מפני אפשרות של התייבשות וחוסר אוויר, הוא אומר, יש גם סכנה שגנב יתניע את המכונית יחד עם הילדים, וגנב זקוק רק לכמה שניות כדי להתניע רכב, גם אם אין בו מפתחות. "גם במכונית, אח בוגר לא יכול להשגיח על תינוק ולו לרגע. הוציאו את הילדים מהמכונית מיד כשאתם יוצאים ממנה".

"מבחינת החוק, האחריות היא של ההורה", ממשיך ד"ר קדמן, "אבל אם ההורה לא יפעיל שיקול דעת, המחוקק והשוטר עלולים להפעיל שיקול דעת שעלול להסתיים בשלוש שנות מאסר".באוטו כמו באמבטיה אין כזה דבר 'לרגע אחד'. אילוסטרציה: Clipart/CDbank
באוטו כמו באמבטיה אין כזה דבר 'לרגע אחד'. אילוסטרציה: Clipart/CDbank

במעליות ובכבישים

מקומות נוספים שמועדים לפורענות הם הכבישים, המדרגות הנעות (בייחוד בקניונים) ומעליות. היות וילד מתחת לגיל תשע לא יכול לחצות כביש לבד, ברור שילד בן שש לא יכול לתת יד לאחיו הקטן ולחצות איתו יחד את הכביש, כשהוא עצמו אינו בגיל שבו הוא יכול לחצות לבדו.

במעליות קשה שלא להבחין בשלט הברור שמציין כי ילדים עד גיל 14 זקוקים למלווה, ולמרות זאת ניתקל לעיתים קרובות בילדים קטנים שיורדים לבד במעלית בבית משותף ללא השגחת מבוגר. אם אתם נותנים לילד בן תשע לרדת עם אחיו הקטן במעלית, הרי שאתם נוהגים שלא כשורה. במדרגות הנעות (דרגנועים) ההנחיה היא לא להעלות עגלת תינוקות, אולם פרופ' גרנות מדגישה שהסכנה אורבת גם כאשר מדובר באח בוגר שאוחז ביד אחיו ועולה יחד איתו. "מדרגות נעות בקניונים הם אחד המקומות המסוכנים. כאשר אח גדול נותן יד לאחיו הצעיר וידו של הצעיר נשמטת מידו של הבוגר, עלול להתרחש אסון. אין להטיל אחריות כזו על ילד או ילדה".

בפעם הבאה שאנחנו מטילים על הילד הבוגר שלנו את האחריות להשגיח על אחיו הקטן, כדאי שנביא בחשבון את כל הדברים שנאמרו בכתבה הזו. מוטב שנהיה דאגנים ביותר, ובלבד שנצליח למנוע אסון. ואם אנחנו מעוניינים לעודד את הילד שלנו לקבל סמכות ואחריות ולהירתם לעזרתנו, תמיד נוכל לעשות זאת גם כשאנחנו נוכחים בסביבה.

 

מתוך: מגזין הורים וילדים

לעשיית מנוי, לקבלת גיליון מתנה</a>

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 0f00216a3828e at 03:36:02