זמן האפצ'י

| אורלי שולמן

האף דולף, הגרון כואב ובאוזניים יש דלקת. מהם הגורמים למחלות החורף של תינוקות וילדים? האם ניתן להימנע מהן ואלו פתרונות מציעות מערכות הרפואה השונות?

עד שנולדו ילדיי הגדרתי את עצמי כ"אדם של סתיו וחורף". כשקר ומטפטף, שמח לי. אבל כשבני הבכור הגיע לגיל שנה, אחרי שלאורך כל הסתיו והחורף הוא סבל מצינון ונזלת, שיעול טורדני וגם כאבי אוזניים, הגעתי למסקנה נחרצת: הקיץ הוא האהבה החדשה בחיי.

"עונת המעבר מביאה עימה תופעות של אלרגיות, הצטננות ומחלות המערבות את דרכי הנשימה העליונות. ילדים בכלל ותינוקות בפרט הם הראשונים להידבק, כיוון שעבורם זוהי חשיפה ראשונה לווירוסים. הם עלולים לסבול מכך לאורך זמן", מסביר ד"ר דרור אשכנזי, רופא מומחה במחלקת אף, אוזן וגרון, במרכז הרפואי "העמק" של שירותי בריאות כללית.

אלו מחלות בדרכי הנשימה העליונות מצריכות בירור אצל רופא אף, אוזן, גרון?
"רופא אף, אוזן, גרון, מתמחה באבחון ובטיפול בחולים הסובלים ממחלות הקשורות לאף ומדלקות סינוסים – מערות האף, האוזן, הגרון, חלל הפה והלוע. באשר לבעיות אוזניים, רופאים אלו מטפלים גם בבעיות שמיעה ובעיות של האוזן החיצונית והאוזן הפנימית. בנוסף, הם מאבחנים ומטפלים בבעיות אלרגיה, בעיות בדרכי האוויר והבליעה העליונות, כולל בעיות קול ובליעה ודלקות בדרכי הנשימה".

מדוע מחלות דרכי נשימה העליונות פוקדות אותנו דווקא בסתיו ובחורף?
"אכן, בעונה הקרה ההצטננות והשפעת נפוצות יותר. אולם ההנחה הרווחת היא שהקור כשלעצמו אינו גורם למחלה. מחלות של דרכי הנשימה העליונות הרבה יותר שכיחות בתנאי צפיפות. כך למשל, שהייה בחללים קטנים, סגורים וצפופים, בעיקר בעונת הסתיו והחורף כשקריר בחוץ, מעלה את הסיכויים להידבק. בנוסף, גם הפרשי טמפרטורה קיצוניים בין חום בסביבה הביתית לבין קור בסביבה החוץ ביתית, מגדילים את סיכוי ההידבקות מחיידקים ומווירוסים".

ילדים בכלל ותינוקות בפרט הם הראשונים להידבק
ילדים בכלל ותינוקות בפרט הם הראשונים להידבק

עישון מעלה הסיכון
"מעבר לכך, יש תנאים רבים שאינם נוגעים לעונת המעבר ומעלים את הסיכוי שהילד ילקה במחלה בדרכי הנשימה העליונות. כך למשל, בבתים שיש בהם מעשנים, עולה הסיכון ליותר דלקות אוזניים מכל הסוגים. בנוסף, גם האכלה במצב של שכיבה עלול לגרום להצטברות נוזלים ולדלקת מקומית. יש גם ילדים הנולדים עם מומים מולדים כמו חיך שסוע. כשמנגנון הפתיחה של החיך נפגע ותפקוד השרירים לקוי, הדבר מעלה את הסיכויים להפרעה בדרכי הנשימה העליונות".

אם כך, מהם התסמינים של מחלות אף, אוזן וגרון?
"מדובר במגוון רחב ביותר של מחלות שרובן גורמות לאי שקט כללי, חוסר תיאבון, חום מזדמן ובעיות מקומיות של האזור המודלק. מאחר ומדובר במערכות קרובות, קיימים לעתים מספר מקורות אפשריים לכאב, וכך קורה שמוקד הכאבים יקרין לכיוון אחר. למשל, דלקת גרון עלולה להקרין לכיוון האוזניים. לכן, יש לטפל בדלקת הגרון, ולא באוזן".

כשהילד מתלונן על כאב גרון או כשנצפה אודם בגרון, האם מדובר בדלקת המצריכה טיפול אנטיביוטי?
"דלקות גרון נחלקות לשני סוגים עיקריים: דלקות גרון זיהומיות ודלקות ויראליות המערבות את כל דרכי הנשימה, החל מהקנה ועד הלוע העליון. דלקת גרון זיהומית נגרמת על ידי חיידקי סטרפטוקוקוס מסוג A והיא מאופיינת בחום גבוה, מלווה בכאבי ראש בדרגות שונות, כאבי גרון חזקים וקשיים בבליעה. לעתים מתווספים גם כאבי שרירים ואף הקאות. במקרה של דלקת זיהומית, נראים על השקדים שבפתח הלוע משטחי מוגלה. הטיפול שיינתן לדלקת גרון יהיה אנטיביוטי, כאשר סוג האנטיביוטיקה יינתן בהתאם לתוצאה של בדיקת משטח הגרון שמאבחנת את סוג החיידק מחולל הדלקת".

"גם דלקות גרון וירליות מתבטאות בחום, בחולשה כללית, בצרידות במיתרי הקול, בכאבי גרון, בירידה בתיאבון ובהרגשה כללית ירודה. במקרה זה, מערכת החיסון יוצרת לעצמה את הנוגדנים המתאימים, כך שדלקת מסוג זה אינה מגיבה לאנטיביוטיקה ואין צורך לקחתה", מפרט ד"ר אשכנזי. "ילד עם מערכת חיסון בריאה, עשוי להרגיש הקלה לאחר יממה, בלי שקיבל אנטיביוטיקה. מכל מקום, רוב הילדים סובלים בשכיחות גבוהה מדלקת גרון זיהומית של השקדים".

לפני ששולפים את האקמולי מהארון

כמה "תרופות סבתא" שיכולות לסייע בטיפול במחלות אף אוזן וגרון
דורית וקנין, מטפלת אלטרנטיבית וארומתרפיסטית, מציעה כמה דרכים טבעיות לטיפול במחלות החורף, אולם מדגישה כי הטיפולים אינם מהווים תחליף לתרופות רגילות. בכל מקרה של ספק יש להיוועץ עם מטפל אלטרנטיבי מוסמך או רופא ילדים.

  • * מרף עום חם – מרק עוף מחזק את המערכת החיסונית ובעת מחלה הוא קל לעיכול. למתכון המסורתי מומלץ להוסיף גם את השורש הלבן של הבצל הירוק ושורש של ג'ינג'ר.
  • שתיית כוס תה מהביל המכיל דבש, לימון, ג'ינג'ר ושורש לבן של בצל ירוק.
  • בליעת סירופ טבעי לטיפול בכאבי גרון ושיעול: חותכים בצל ושופכים מעליו דבש. מניחים בכלי מספר שעות וממתינים עד שמיצי הבצל מופרשים, מסננים את הבצל ושותים את המיץ. השילוב של דבש ובצל עושה פלאים.
  • לדלקת אוזניים מומלץ לכתוש שן שום לתוך כף שמן זית, לסנן ולטפטף טיפה אחת של שמן לבנדר שלוש פעמים ביום.
  • תרופות טבעיות שמכילות צמחי מרפא, כמו אכיניצאה ופרופוליס, מחזקות את המערכת החיסונית ותומכות בגוף שנלחם בווירוס. תמצית סמבוק שחור מצוינת נגד שיעול.
  • * שתיית סווידיש ביטר היא תרכובת מימי נפוליאון, המשמשת כסירופ מצוין לייבוש ליחה.
  • שמנים אתריים שניתן לרכוש בבתי מרקחת, מסייעים בלחימה בשפעת. לטיפול בשיעול יש למרוח 2-3 טיפות של סינרג'י על החזה ועל הגב. לפתיחת דרכי הנשימה יש לטפטף 2-3 טיפות על הפיג'מה. לטיפול בדלקת גרון יש לטפטף טיפה אחת של סינרג'י על כפית של דבש ולבלוע (בתנאי שמדובר בדלקת וירלית ולא דלקת חיידקית הדורשת טיפול באנטיביוטיקה). להורדת חום – עיסוי של כפות הרגליים עם סינרג'י בשילוב של אמבטיות פושרות. אפשר גם להניח את הילד באמבטיה עם מים פושרים (ולא במי קרח כפי שהיה נהוג בעבר) ולהוסיף 2-3 כפות חומץ תפוחים על כל ליטר מים. ניתן להמיר את האמבטיות בקומפרסים – לטבול מגבת בתערובת של מים וחומץ תפוחים ולהניח על הפנים, הידיים והרגליים. אם החום לא יורד, יש לתת לילד אקמולי ואם עדיין אין שיפור במצב, יש לגשת לרופא. אין להשאיר ילד עם חום גבוה, כיוון שמצב כזה עלול לגרום לפרכוסי חום.

מהן דלקות אוזניים בילדים?
"לא מעט מהילדים סובלים לפחות פעם אחת בילדותם מדלקת אוזניים. למעלה משליש מהילדים יסבלו מדלקות אוזניים חוזרות. דלקות האוזניים נחלקות לשני סוגים: הראשונה היא דלקת אוזן חריפה, המכונה גם דלקת אוזן תיכונה. הדלקת השנייה היא דלקת אוזן נסיובית , שנגרמת בגלל נוזלים באוזניים".

ד"ר אשכנזי מסביר כי דלקת אוזן תיכונה שכיחה ביותר בקרב ילדים ותינוקות בעיקר בחודשי הסתיו והחורף וחולפת לרוב בגיל הילדות המאוחר. הדלקת מתפתחת בחלל קטן המוגבל מצדו החיצוני בעור התוף ובחלקו הפנימי באוזן הפנימית שאליו מחוברת תעלה קטנה, "תעלת אוסטכיוס", ובה מצויה צינורית ניקוז העוברת מהאוזן עד לגרון העליון ללוע האף. לצינורית זו מספר תפקידים: היא מאפשרת ויסות לחצים, פינוי הפרשות וניקוז האוזן והגנה על האוזן מפני עליית חיידקים מהגרון.

ד"ר אשכנזי מסביר שאם יש בעיות ניקוז בתעלה זו, וירוסים וחיידקים עלולים להגיע מהאף לאוזן בקלות ולגרום להתפתחות דלקת באוזן התיכונה. לדלקת אוזן תיכונה מצטרף גם השקד השלישי, האדנואיד, המצוי בחלק העליון של החיך, בצמוד לפתח תעלת הניקוז של האוזניים.

"הטענה הרווחת היא שעל השקד השלישי מצוי מאגר של חיידקים. ואם תפקודה של הצינורית לקוי, החיידקים מגיעים אל האוזן ונוצרת דלקת. חשוב גם לזכור כי הימצאותה של דלקת בגרון מגבירה בדרך כלל את הסיכויים כי חיידקים יעלו לאוזן.

אלו תלונות שכיחות אצל ילדים הסובלים מדלקות אוזניים?
"ילדים הסובלים מדלקת אוזניים תיכונה, יתלוננו לרוב על כאבי אוזניים עזים המחריפים בלילה. ילדים בגיל הרך יתעוררו בעיקר בלילה בבכי או ימשכו באוזניים ויסבלו מחום ומאי שקט. בבדיקה שמבצע הרופא, מתגלה לרוב נוזל מוגלתי בחלל האוזן התיכונה".

ד"ר אשכנזי ממשיך ומפרט כי סוג הדלקת השנייה נקרא "דלקת אוזן נסיובית", שפירושה הפרשה מימית של נוזלים באוזניים מהתאים המצפים את חלל האוזן. "מחלה זו אינה מאופיינת בכאב, חום או אי שקט, כך שחלל האוזן התיכונה יכול להיות מלא בנוזלים, בלי שהבעיה תתגלה ותטופל", הוא מבהיר.

נוגדנים של האם
"ברוב המקרים, הנוזלים מתפזרים תוך מספר שבועות ועד מספר חודשים, בלי להשאיר כל נזק. בחלק קטן מהמקרים הם גורמים לבעיה משמעותית המתבטאת בירידה בשמיעה ובדלקות אוזניים חוזרות, ואז יש צורך בהתערבות. גם כאן, דלקת האוזניים מתרחשת בשל תפקוד לקוי של צינורית הניקוז שאינה מצליחה לנקז את הנוזלים וגורמת להצטברות נוזלים באוזן. אצל חלק מהילדים הבעיה נגרמת מחסימת התעלה על ידי השקד השלישי שגדל יתר על המידה, ואז הסרתו יכולה לפתור את הבעיה. במקרים אחרים משלבים את הסרתו עם החדרת צינוריות".

מדוע דלקות אף, אוזן וגרון נפוצות יותר מתחת לגיל שנה?
"מערכת החיסון של ילדים מתחת לגיל שנה עדיין לא בשלה לגמרי. עד גיל חצי שנה הנוגדנים של האם עדיין מגינים עליהם. אולם החל מגיל זה ועד שנה, נמצא כי הם סובלים ממערכת חיסון חלשה ביותר, ולכן הם נוטים להידבק במחלות".

ד"ר אשכנזי מוסיף, כי בגיל צעיר קיים החשש כי צינורית הניקוז תתפקד באופן חלקי, מאחר ושרירי מערכת הבליעה המפעילים את הצינורית עדיין לא בשלים לגמרי. גם מבנה אוזן התינוק והפעוט שונה משל אדם בוגר. האוזן צרה ואופקית יותר וצורה זו גורמת לקושי בניקוז האוזן. המחקרים גם מצביעים על כך שאם ילד חלה בדלקת אוזניים מתחת לגיל חצי שנה, יש יותר סיכוי שיפתח יותר דלקות אוזניים חוזרות".

מהם דרכי הטיפול המוצעות?
"טיפול אנטיביוטי בדלקת של דרכי הנשימה העליונות ניתן כשמדובר בדלקת זיהומית. אם הכאבים אינם נובעים מדלקת, מתן טיפול אנטיביוטי לא ישנה את מצבו של הילד. כיום נוטים הרופאים להמתין שלושה ימים ולעקוב אחר מצב החולה, תוך הקלת הכאב באופן מקומי באמצעות טיפות לשיכוך כאבים ולהורדת חום. אם סימני הדלקת מחמירים אצל ילדים גדולים, ניתן לטפל באנטיביוטיקה, אך אם חלה הטבה, הרי שנחסך טיפול אנטיביוטי שלא היה נחוץ. באשר לכאבי גרון, נוהגים לקחת משטח גרון, ואם עד קבלת הממצאים הילד לא התאושש, יש להתחיל לתת לו אנטיביוטיקה על פי תוצאות התרבית.

"גם בנוגע לדלקות אוזניים – שחלקן וירליות וחלקן חיידקיות – הגישה היא לא לרוץ ולתת אנטיביוטיקה, אלא להמתין יום-יומיים ולראות אם החום ירד. אבל אם מדובר בתינוק קטן מאוד, יש להתחיל מיד באנטיביוטיקה. הטיפול הנוסף, במקרה של דלקת באוזניים, הוא ניקור האוזן – ניקוב עור התוף – להוצאת המוגלה. בדרך כלל הבעיה נפתרת לאחר הטיפול. הכאב שוכך כיוון שהמוגלה שלחצה על עור התוף מבפנים מנוקזת החוצה".

ד"ר אשכנזי מוסיף ואומר כי יש גם כאלה שטוענים כי ניקור האוזן והוצאת המוגלה יכולים לשמש כתחליף לאנטיביוטיקה. לעומת זאת, המתנגדים לפעולה פולשנית זו, ממליצים על אנטיביוטיקה בסירופ ובטיפות לאוזן. "באשר לניקוז הנוזלים באוזן, כיום אין טיפול תרופתי שעוזר לנקז את האוזניים", הוא מסכם.

הזווית ההומיאופתית

ד"ר חיים רוזנטל, רופא הומיאופת ומנהל בית הספר להומיאופתיה במכללת אלבאום, מציין כי ברפואה ההומיאופתית, גם במקרה של מחלות אף, אוזן וגרון, מחפשים אחר שורש הבעיה. לדבריו, אכן דרכי הנשימה העליונות רגישות יותר בעונת המעבר בחורף, וכתוצאה מכך אנו נתקלים בתקופה זו בהרבה ילדים הסובלים מדלקות אוזניים, הצטננויות, דלקות גרון ובעיות נוספות.

""הרפואה ההומיאופתית מבקשת לברר אצל כל ילד מה הסיבה לחולשתה של מערכת החיסון. יש ילדים שבאופן גנטי-תורשתי סובלים ממערכת חלשה יותר. יש ילדים שעקב תזונה לא נכונה סובלים מרגישות יתר ויש ילדים שהגורם לכך הוא נפשי: קנאה בין האחים, חוסר ביטחון שמוביל לרגשות קשים אצל הילד, פחד מנטישה, מריבות משפחתיות קשות ותכופות, כל אלה עלולים לגרום לפגיעותה של מערכת החיסון".

ד"ר רוזנטל מסביר כי הטיפול ההומיאופתי נבחר בהתאם לאפיונים כללים של המחלה ואפיונים ספציפיים של החולה. "כלומר, אם הילד סובל מחום גבוה, מצימאון רב ושלשול ומוגדר כילד שתמיד חם לו, הוא יקבל תרופה מסוימת. לעומת זאת, אם הילד סובל מאותם תסמינים שתוארו, למעט העובדה שתמיד קר לו, למשל, הוא יקבל תרופה אחרת. עם תחילת עונת המעבר, אפשר לראות ילדים המתחילים בשרשרת של מחלות אף, אוזן וגרון. במשפחות שבהן ילד אחד עבר טיפול הומיאופתי בהצלחה, ההורים נוהגים להביא את שאר האחים אלינו ולוותר מלכתחילה על פנייה לרפואה הקונבנציונלית".

מתוך: מגזין הורים וילדים
לעשיית מנוי, לקבלת גיליון מתנה

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 1f069ee9e277ce7f9c8 at 21:38:55