חלב שווה זהב?

| שלומית גרסטנפלד רוזנבלום | הורים וילדים

דיאטנים מצדדים ביתרונותיו של החלב ובסגולותיו הבריאותיות, אך אנשי הרפואה המשלימה טוענים שהוא מזיק לגוף האדם. לפניכם הגישות השונות בנוגע למשקה הלבן

מצד אחד, הדיאטנים הקליניים ומועצת החלב מרבים בשבחם של החלב ומוצריו, ביתרונותיהם התזונתיים ובסגולותיהם הבריאותיות; מצד שני, אנשי הרפואה המשלימה, ביניהם נטורופתים ומטפלים ברפואה סינית, מונים את נזקי החלב לגוף האנושי. קיבצנו שלוש אמונות בנוגע לחלב ויצאנו לשמוע מה יש לצדדים לומר. ההחלטה אם לשתות או לא נשארת בידיכם.

נטלי שוינקלשטיין – נטורופתית, בשם הרפואה המשלימה, וקרן הוד – דיאטנית קלינית, בשם הרפואה המערבית.

1. חלב מכיל אנטיביוטיקה

לפי הרפואה המשלימה: כתוצאה מהגדלת כמות החלב בפרה הנעשית בדרך שאינה טבעית, נוצרת דלקת בעטיניה, וכדי למנוע זיהום מקבלת הפרה אנטיביוטיקה. צריכת חלב ומוצריו מביאה לחשיפה כרונית לאנטיביוטיקה ומובילה להיחלשות המערכת החיסונית.

לפי הרפואה המערבית: החלב הגולמי נבדק בבדיקות במשק על ידי המגדל, בבדיקת סף טרם קבלתו במחלבה, וגם במוצר הסופי. בבדיקות הסף נבדקת בין היתר נוכחות אנטיביוטיקות. אם מתגלה ליקוי – החלב נפסל לשימוש ומושמד על ידי משרד החקלאות – בשנת 2008, למשל, נשפכו מיליון וחצי ליטר חלב.


אין מה לבכות על חלב שנשפך

2. חלב מכיל הורמונים

לפי הרפואה המשלימה: בחלב הפרה נמצא הורמון הגדילה IGF-1 המיועד לעזור לעגל להתפתח במהירות. בספרו "שוטי החלב" מציין ד"ר אריה אבני כי "המוסד הלאומי לבריאות של ארצות הברית קבע כי ה-IGF-1 הוא שותף מרכזי בהתפתחות סרטן בילדים, וכן בהתפתחות סרטן הערמונית, סרטן השד, מלנומה וגידולים אחרים". בתעשיית החלב, ניתנים לפרה הורמוני גדילה מהונדסים גנטית, הגורמים ליצירה מוגברת יותר של הורמון הגדילה IGF-1 ובכך מגדילים את הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים.

לפי הרפואה המערבית: נוכחות הורמונים בחלב אינה נבדקת באופן קבוע, מכיוון שמשך חייהם בגוף קצר ופעולתם ממוקדת באיברי מטרה אחרים, שאינם העטין. מסיבה זו, ההורמונים אפילו לא מספיקים להגיע לעטין הפרה בריכוז מספיק לשם זיהוי או כדי להוות איום כלשהו על בריאות הציבור.

אף הורמון שניתן בישראל על ידי רופא וטרינרי לצורך טיפול והחלמה אינו נמצא בחלב המשווק לצרכנים. בטיפול בפרות משתמשים אך ורק בהורמונים בטוחים לשימוש בבעלי חיים, שקיבלו אישור של משרד הבריאות. בישראל חל איסור על שימוש בהורמון גדילה בפרות.


בישראל חל איסור על שימוש בהורמון גדילה בפרות

3. חלב מייצר ליחה

לפי הרפואה המשלימה: מוצרי החלב הם מזון אלרגני שאינו מותאם למערכת העיכול האנושית. חלבוני החלב זרים לגוף ומצליחים לחדור את המעי בשלמותם אל מחזור הדם ללא פירוק ועיכול מושלם, ולכן יוצרים תופעות שונות המעידות על הצורך של הגוף לפנות את החומרים הללו. נזלת וליחה הן הדרך של הגוף לומר "החומר הזה לא טוב עבורי".

לא תמיד בדיקות אלרגיה יכולות לתת תוצאות, לעיתים מדובר רק על רגישות הניתנת לזיהוי רק על ידי דיאטת אלמינציה (הורדת מוצרי החלב מהתפריט). במטופלים רבים האסתמה חלפה כלא הייתה, כולל הסימפטומים של ליחה ונזלת כרונית, לאחר הורדת מוצרי חלב כלילי מהתפריט.

לפי הרפואה המערבית: עד כה לא פורסם מחקר מדעי שתומך בטענה זו. עם זאת, המחקרים מראים האמונה כי קיים קשר בין אכילת מוצרי חלב לבין יצירת ליחה ולסימפטומים של אסתמה מבוססת על דיווח הנחקרים על הופעת הסימפטומים ותחושת ליחה מוגברת. תחושת הליחה הפיקטיבית הזו יכולה להיווצר מתחליבים אחרים, מלבד חלב.

לפיכך, עד שלא יוכח אחרת, אין הצדקה להימנע מצריכת מוצרי חלב פרה בקרב חולי אסתמה או החולים בצינון, למעט בקרב אלה שמגיבים חיובי לטסט עורי לחלבוני החלב ומוגדרים כאלרגיים. הגבלה תזונתית של מוצרי חלב עלולה לגרום לחסר במרכיבים תזונתיים חיוניים, במיוחד בסידן, וכתוצאה מכך למחלות חסר – מחלות עצם כגון אוסטיאופורוזיס, שברים ורככת, ולמחלות נוספות הקשורות למטבוליזם הסידן.

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 1f069ee9e277ce7f9c8 at 21:39:35