כוננות זחילה

| קורן דור | הורים וילדים

על זחילה ועל הכנת הבית לפני שהתינוק מתחיל לזחול

הירשמו לניוזלטרים של ifeel, וכל הכתבות הכי חמות בדרך אליכם

לראשונה בחייו, הילד מתנייד ללא עזרה. הדבר מחזק את תחושת השליטה שלו על גופו ועל רצונותיו. הוא בוחר לאיזה כיוון יזחל

מהרגע שהילד של חברינו הטובים התחיל לזחול, השניים הכריזו על "כוננות זחילה". בשל היותם הורים טריים לעולל תזזיתי במיוחד, שלא פוסח על אף פינה בבית ומביס בקלות את הכלב בתחרות מי מהם יגיע ראשון לחדר השינה, הכוננות שלהם לוותה בהיסטריה קלה ובמיגון מקיף של הדירה.

המיגון הזה כלל פיזור מזרנים רכים על הרצפה, הצבת גדרות מפלסטיק בכל פינה אפשרית, והתוצאה היתה שלאט לאט צומצם המרחב של הקטנצ'יק ל'מינימום ספייס'. בתגובה, הפעוט הכריז על שביתת זחילה ופשוט הפסיק לזחול. ההורים נלחצו, אך לאחר סיעור מוחות החליטו לצאת לדרך חדשה; הם התעלו על הפחד הראשוני והרחיבו את הגבולות, והפעוט מצידו חזר לזחול במרץ.

סקרנות והנאה מהתנועה

רונית מידן, מדריכה לליווי התפתחותי לתינוקות במכללת "צעד ראשון", מזכירה לנו שזחילה זו ראשית הדרך שבה התינוק, החל מגיל חצי שנה לערך, יכול להתקדם ולחקור את העולם סביבו. "הרצון לזחול נובע מהרצון להתקדם. אנחנו יודעים שכבר בשלב ההתהפכות יש לתינוק רצון להושיט יד לכל דבר שהוא רואה ולהכניס אותו לפה. התינוק רוצה לחוש את שראה, והרצון הזה משרת אותו במטרה להתקדם הלאה".

הסקרנות היא שמאתגרת את התינוק וממריצה אותו להתחיל לזחול בבית. ענת עמיר, פיזיותרפיסטית נוירו-התפתחותית במחוז תל אביב-יפו של שירותי בריאות כללית, אומרת שבערך בגיל שמונה חודשים התינוק מפתח סקרנות מוגברת ואינו מסתפק בחפצים המובאים אליו, אלא מעוניין להרחיב את השכלתו על ידי חקירת הסביבה. "הוא חייב לגעת בכל דבר, למשוך, לזרוק ולטעום. קיים בו דחף עצום להצליח ועקשנות להגיע למטרה. הוא מוכן להתמיד במאמצים הגופניים, כדי להגיע לחפצים שמסקרנים אותו".

"הוא מנסה למשוך את גופו לעבר חפץ על ידי תנועות ידיו, נכשל, מוסיף תנועות רגליים ומנתק גופו מהמשטח, עד שהוא מצליח להשיג את החפץ באמצעות הזחילה. בשלבים הראשונים של הזחילה, תינוק לעיתים אינו זוחל לצורך הגעה לחפצים אלא לשם זחילה, לשם הנאה מהתנועה".

אצל הורים לתינוק בשלב הזחילה נזהה בהרבה מהמקרים את אחד משני המצבים הבאים: הבית ישמור על מראהו הכללי והמטופח, אך הסלון שבו יהיה ממודר והתינוק ימצא את עצמו חלק גדול מהזמן בתוך הלול. המצב השני הוא שהבית יעבור "פינוי" ויתרוקן מרוב תכולתו, שתתחלף במזרני פעילות וצעצועי זחילה שיעניקו למקום מראה של משחקייה יותר מאשר של דירת מגורים.

ההתפתחות המואצת של הקטנטנים אכן מחייבת אותנו לנקוט אמצעי זהירות ובטיחות ולהיות תמיד עם יד על הדופק, אך גם לפתח סוג של גמישות מחשבתית. הילד שלנו משתנה מהר מאוד, ועלינו למצוא דרכים לעמוד בקצב המסחרר שלו ולהגן עליו מבלי לחסום לו את הדרך קדימה. זחילה היא אחד השלבים שיוצרים אצל הורים שינוי תפישתי בנוגע לדינמיות הפתאומית של הילד ולמרחב האישי שלו הוא זקוק.בשלבים הראשונים של הזחילה, תינוק לעיתים אינו זוחל לצורך הגעה לחפצים אלא לשם זחילה. אילוסטרציה: ASAP | PHOTOS
בשלבים הראשונים של הזחילה, תינוק לעיתים אינו זוחל לצורך הגעה לחפצים אלא לשם זחילה. אילוסטרציה: ASAP | PHOTOS

פיתוח קואורדינציה ועצמאות

הזחילה מפתחת את התמצאות התינוק במרחב. לדברי עמיר, מושגים כמו רחוק-קרוב, למעלה-למטה, חזק-חלש ועוד, מתגלים לתינוק תוך כדי זחילתו במרחב כשהוא מאתגר את עצמו. "כאשר התינוק זוחל אחרי כדור שהתגלגל מתחת לשולחן נמוך, הוא צריך להתכופף כדי לשחרר את הכדור. כך הוא מבין דרך גופו שהשולחן למעלה ואילו הוא למטה. בנוסף עליו לתכנן באיזו עוצמה וכיוון לדחוף את הכדור כדי להבטיח את יציאתו לחלל הפתוח".

ד"ר יורם זנדהאוז, מומחה ברפואת ילדים, יועץ "מכבי טבעי" ולשעבר ראש המכון להתפתחות הילד מחוז מרכז של מכבי שירותי בריאות, מדגיש כי לזחילה יש חשיבות רבה בהתפתחות התינוק. דרך הזחילה, הוא אומר, התינוק לומד לשלוט על שני חלקי גופו, לבצע מעברים מצד לצד ולסגל קואורדינציה טובה. "בזחילה מפעיל התינוק את כל גופו, לרבות חגורת הכתפיים, האגן, הגב, הרגליים והידיים".

"יתר על כן, בזמן הזחילה מתבצע תיאום אלכסוני בין הגפיים. בפעולה המוצלבת, המבוססת על המבנה הביו-מכני של השלד, מפעיל התינוק כוח שגורם לתנועה. על כן, ילד שזחל הרבה ונכון בהיותו תינוק, ירוויח מכך בעתיד ויראה מיומנויות טובות הדורשות כוח שרירי, כמו הליכה, ריצה, קפיצה, זריקת כדור ועוד. הזחילה מתבססת על יכולות שהתינוק כבר רכש בשלבי התפתחות קודמים, כמו יכולת של הגב לבצע רוטציה, גריפה של הידיים, יכולת העברת משקל מצד לצד ועוד".

עמיר מציינת כי הישגיו הגופניים של התינוק במרחב מאפשרים לו עצמאות. הוא מסוגל להגיע אל חפצים בסביבה ולבחור בעצמו צעצוע שמעניין אותו.

"לראשונה בחייו, הילד מתנייד ללא עזרה", מוסיפה ד"ר עדנה כצנלסון, פסיכולוגית קלינית. "הדבר מחזק את תחושת השליטה שלו על גופו ועל רצונותיו. הוא בוחר לאיזה כיוון יזחל, ואינו תלוי עוד רק במבוגר שיעביר אותו ממקום למקום על פי רצונו".הילד שלנו משתנה מהר מאוד, ועלינו למצוא דרכים לעמוד בקצב המסחרר שלו<br/> אילוסטרציה: Gettyimages/Imagebank" src="https://atmag-static-timeout.netdna-ssl.com/misc/prev_images/pagemodule/image1/730/52730/1.jpg?1228419972" />
<div>הילד שלנו משתנה מהר מאוד, ועלינו למצוא דרכים לעמוד בקצב המסחרר שלו<br /> אילוסטרציה: Gettyimages/Imagebank</div>
</p></div>
<h2>זווית התבוננות אחרת </h2>
<p>לדברי עמיר, רוב התינוקות מתחילים לזחול בגיל שמונה עד עשרה חודשים, אך כבר בחודשים מוקדמים יותר הם מכינים את גופם לביצוע המשימה הזו. "בשכיבת גחון, למשל, התינוק מנתק את פלג גופו העליון מהמשטח, נושא את משקלו על כפות ידיו ומייצב את הגוף על ידי פלג גופו התחתון. בהמשך, התינוק מנתק גם את בטנו מהמשטח, עולה על ברכיו לתנוחת זחילה, נשאר בעמידת שש אך אינו יכול להתקדם". </p>
<div class=
אין חוקים ברורים לגבי זחילה. ישנם תינוקות שזוחלים לראשונה על גחונם וישנם תינוקות שמתחילים את התקדמותם במרחב בזחילה אחורה

עמיר מסבירה שאין חוקים ברורים לגבי זחילה. ישנם תינוקות שזוחלים לראשונה על גחונם וישנם תינוקות שמתחילים את התקדמותם במרחב בזחילה אחורה. ויש לכך הסבר הגיוני: "שרירי פלג הגוף העליון מפותחים יותר, בשלב הזה, משרירי פלג הגוף התחתון, ולכן השימוש בידיו של התינוק בזמן שכיבה על הבטן עשוי לגרום לתנועת גופו אחורה, במקום לעבר המטרה קדימה".

כדי לאפשר זחילה תקינה, חשוב מאוד ליצור תשתית גופנית שבהמשך תעזור לתינוק לזחול. עמיר ממליצה להשכיב את התינוק על הבטן ככל האפשר בזמן ערות, ובייחוד על משטח קשה ולא על שמיכה רכה, כדי להקל על ההתמודדות השרירית.

אולם, כאמור, תהליך הזחילה חשוב לתינוק לא רק מבחינת ההתפתחות הנוירולוגית והמוטורית אלא גם מבחינה רגשית. "המעבר ממצב סטטי למצב דינמי, שבו ניתן לנוע, הוא מעבר משמעותי שמתרחש אצל ילדים שונים בגילאים שונים עד שהם לומדים ללכת, גם מבחינת זווית ההתבוננות של הילד", מתארת ד"ר כצנלסון. "לפתע יש לעולל יכולת לבחור אם להתקרב, להתרחק, לנוע או להישאר במקום. ויכולת זו מעניקה לו תחושות מסוגלות ועצמאות מכיוון שלראשונה הוא מסוגל להציב לעצמו יעדים ולהשיגם בכוחות עצמו".

"אולם הזחילה מלמדת את התינוק גם דברים רבים על עולמו, מכיוון שהיא מפגישה אותו עם הסביבה. הוא פוגש בחפצים שבעזרתם הוא לומד לתרגל עמידה – כמו כיסא או שולחן – ומגלה גם מרקמים וחומרים מגוונים. חוויית זחילה על שטיח, למשל, שונה מחוויית זחילה על הרצפה, וכך גם חוויית זחילה בחדר עם רצפה חלקה שונה מחוויית זחילה על הדשא בחצר".ילד שזחל הרבה ונכון בהיותו תינוק, ירוויח מכך בעתיד ויראה מיומנויות טובות הדורשות כוח שרירי. אילוסטרציה: Gettyimages/Imagebank
ילד שזחל הרבה ונכון בהיותו תינוק, ירוויח מכך בעתיד ויראה מיומנויות טובות הדורשות כוח שרירי. אילוסטרציה: Gettyimages/Imagebank

שלושת שלבי הזחילה

לפני שאנחנו מכינים את חלל הבית לתינוק הזוחל, כדאי שנכיר את שלוש צורות הזחילה הנפוצות, שלעיתים מהוות שלושה שלבים בזחילה: זחילת גחון, זחילה על שש וזחילה על ארבע. ד"ר זנדהאוז מדגיש כי כל תינוק זוחל בקצב שלו, וכי ישנם תינוקות העוברים מגחון לזחילה על ארבע, בעוד אחרים זוחלים מיד על ארבע.

מידן מסבירה כי זחילה על ארבע מכונה "זחילת דב", והיא דורשת מיומנות גבוהה יחסית מצד התינוק, מכיוון שהוא אמור לעמוד על רגליו וידיו ולהתקדם הלאה. בזחילת שש, התינוק עומד על ברכיו ומתקדם בשילוב ידיים ורגליים. זחילת גחון מתרחשת כשהתינוק שוכב על גחונו ונע במרחב, ומכונה גם "זחילה אינדיאנית".

בניגוד לסברה שזחילת גחון אינה מומלצת או שהיא אינה מפותחת, מידן מציינת כי זחילה זו דווקא דורשת מיומנות רבה יותר מזחילה רגילה על שש, וכי היא קשה יותר ללמידה ולביצוע, אך גם תורמת יותר להתפתחות העתידית של התינוק. בשלב זחילת הגחון, התינוק מתחיל לנוע לראשונה בחייו בצורה מגוונת ומורכבת, תוך מגע עם הסביבה. בהמשך, כדי לזחול על שש יהיה עליו להזדקף על ידיו ורגליו ולהשתמש בכוח בשביל להתקדם. פעולות אלה קלות יותר עבורו מאשר הפעלת כל חלק הגוף המרכזי.

יעוץ לגבי זחילה

הילד עוד לא זוחל? היכנסו לפורום התפתחות מוטורית»
פורום הורים לגיל הרך»
פורום ייעוץ להורים»

זחילת הגחון נשענת בעצם על מימוש פונקציות נמוכות יותר, כמו שכיבה על הבטן, הרמת ראש, העברות משקל והתהפכות. "אי מימוש פונקציות אלה, כמו גם מימושן בצורה לא מאורגנת, יצרו תוצר של דילוג על שלב הזחילה או מימוש השלב בצורה לא איכותית. באופן תיאורטי, תינוק שזוחל זחילת גחון בצורה מאורגנת הוא תינוק שעבר עד שלב זה את כל שלבי ההתפתחות בצורה מאורגנת ונכונה, לעומת תינוקות שייתכן כי רכשו רק חלק מהמרכיבים ההתפתחותיים. צורת החשיבה צריכה להיות כמו למתכון, כשיש לשוב ולראות מה ממרכיבי המתכון חסרים", סבורה מידן.

לעיתים ימשיך התינוק לשכלל את עמידת השש שהשיג ויבלה בשבועות הבאים בבדיקת יכולות גופו: מה הוא מסוגל לבצע במנח זה מבלי לקרוס. הוא יתנדנד קדימה-אחורה וילמד להעביר את משקל גופו מידיו לרגליו. הוא ינסה, לדוגמא, להושיט ידו לצעצוע תוך העברת כל משקלו לצידו השני של גופו מבלי לאבד שיווי משקל ולהתמוטט על הרצפה. התרגול החוזר של התינוק במנח זה יפתח תיאום בין חלקי גופו השונים (קואורדינציה) ויאפשר זחילה באופן חופשי.

בחלק השני של הכתבה: הרגלי תנועה משובשים שחשוב שנדע לזהותם, סיבות לכך שהתינוק לא זוחל ומדריך לעידוד זחילה»

 

מתוך: מגזין הורים וילדים

לעשיית מנוי, לקבלת גיליון מתנה

הכתבות הכי מעניינות שירתקו אתכם אל מסך המחשב עכשיו ב-Twitter

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 0f00216a3828e at 03:31:48