כל גיל והחגיגה שלו

| בתיה טולדנו | הורים וילדים

איך חוגגים יום הולדת לפעוט בן שנה או לילד בן שש, מה נותנים להם מתנה ואיזו השפעה יש ליום ההולדת על הילד? הצעות לחגיגות יום הולדת - מגיל שנה עד שמונה

גיל שנה ושנתיים: עבור ההורים הגאים

ימי הולדת בגילאי שנה ושנתיים הם סיבה טובה לחגיגה משפחתית. לא בטוח שחתן או כלת השמחה ישתפו פעולה, ובכל זאת, עדיין תישאר להם מזכרת מהאירוע.

איך אפשר לחגוג?

בפורום מצומצם: לחגיגה זו מזמינים רק בני משפחה וחברים קרובים. כדי ליצור אווירה חגיגית אפשר לקשט את החדר בבלונים, להשמיע שירי יום הולדת ולהגיש כיבוד קל או ארוחה משפחתית. לקינוח, טקס עוגת יום ההולדת.

למשפחה הקרובה: לצד הכיבוד או הארוחה מכינים משחקי חברה, כמו חידון נושא פרסים בשם "הכירו את הזאטוט שלנו", שבו יצטרכו המוזמנים לענות על שאלות קשות: באיזה משקל הוא נולד? מתי הוא החל לזחול? מה הסיפור שמאחורי בחירת שמו? ועוד.

ארבע תחנות: אם הוזמנו פעוטות נוספים לחגיגה, אפשר לערוך בגינה (הפרטית או הציבורית) תחנות המשלבות פעילות עם ההורים. בתחנה הראשונה – הפרחת בועות סבון, בשנייה – בריכת כדורים, בשלישית – מנהרת זחילה, ברביעית – ציור והדבקת מדבקות ועוד.

יצירת מזכרות: אם הוזמנו ילדים גדולים יותר, אפשר להכין גם פעילות יצירה מתאימה, כמו יצירת קופסת מזכרת מיום ההולדת שעליה מודבקים קישוטים לפעוט לרגל יום הולדתו, יצירת כובעי קרטון עם ההורים ועוד.

לחיי המוזיקה: פעילות קצרצרה לפעוטות בליווי נעימות מוזיקליות, ריקודים עם אבא ואמא, פעילות עם אביזרים שיש בבית כמו מטפחות או כדורים, והמשדרגים יכולים לעשות שימוש גם בחישוקים ובטבעות.

מה נביא לו מתנה?

משחקים: פאזלים ראשונים להרכבה, פאזל רצפה, אבני לגו גדולות, משחקי התאמת צבעים, שולחן יצירה עם צבעים לא רעילים, קוביות, הך פטיש.

צעצועים: מכונית, משאית, בימבה, בובות רכות המשמיעות קול, בריכה קטנה לקיץ, נדנדה, צעצועים שמאירים ומנגנים, צעצועי אמבט, הליכון עם קולות וצבעים, מנהרת זחילה, עגלת סופרמרקט, ערכת רופא, כדורי בד עם פעמונים, כדור מתגלגל ומנגן, בריכת כדורים.

תרבות: ספרים קשיחים, ספרי בד, כלי נגינה ראשונים כמו פעמונים או תוף, די.וי.די של הצגות ילדים, שירי ילדים ועוד.

שונות: בגדים, קומפי, משחקי מחשב לקטנטנים (מגיל שנתיים).

דבר הפסיכולוג: "חגיגת יום הולדת בגילים האלה היא הרבה יותר משמעותית ומרגשת להורים מאשר לפעוטות. רצוי שאורך המסיבה לא יעלה על שעתיים. אם הפעוט פוחד ממפגש עם אנשים רבים שאינו מכיר, כדאי לחשוב על יום הולדת בחוג מצומצם".


אילוסטרציה: shutterstock-Dean Mitchell

גיל שלוש: במרכז תשומת הלב

בני השלוש כבר מודעים לשמחה סביבם וסביב חגיגת יום ההולדת. גם אם הם לא יזכרו את העוגה המושקעת ולא יידעו בדיוק כמה מתנות קיבלו, הם ייהנו מכך שתשומת הלב מופנית אליהם.

איך אפשר לחגוג?

• ליצן החצר: ההפעלה הקלאסית – ליצן שיודע לעשות קסמים, לשיר ולהרקיד את הילדים.

• אקשן בג'ימבורי: הפעלה המתאימה להורים המבקשים שהאקשן יתבצע מחוץ לבית. הקטנטנים משתוללים בג'ימבורי באווירת יום הולדת של שירים וריקודים, טקס מסירת העוגה וכיבוי הנרות.

• גיבורי על: אפשרות נהדרת לילדים שמעריצים את "גיבורי העל", כמו בוב ספוג, דורה ובאטמן. למשל, במסיבת יום הולדת בנוסח דורה, מגיעה בובת דורה ענקית לחגיגת יום ההולדת, מפעילה את הילדים בשירים ובריקודים ומנחה את טקס יום ההולדת.

• יריד מתנפחים: פעילות הנערכת בחוץ ומתאימה בעיקר לימות הקיץ. משכירים שניים-שלושה מתקנים מתנפחים, כמו סוס הפוך, בריכת כדורים ועוד, מנגנים ברקע מוזיקה ומארגנים דוכני מזון כמו מכונות סוכר, פופקורן ועוד. המהדרין יכולים להזמין מפעיל מקצועי שיעביר הפעלה חברתית בנוכחות ההורים.

• הפעלה ביתית: גם ההורים יכולים לקחת אחריות על הפקת האירוע ולארגן הפעלה תוצרת בית. לדוגמה: הצגת תיאטרון בהשתתפות בני המשפחה המבוססת על סיפור שאוהב ילד יום ההולדת.

מה נביא לו מתנה?

משחקים: משחקי קופסה ללימוד – צבע וצורה, קרוב רחוק, מספרים וכמויות, הפכים ומשחקי קשרים (בין גורים לאמהותיהם, למשל), לגו, פאזל ומשחקי קוביות מותאמי גיל, משחק זיכרון, משחקי קלפים ראשונים, ערכות יצירה גדולות, משחק לוטו ראשון, משחקי אמבט.

צעצועים: קופה רושמת, רכבת חשמלית, בובות משחק, בית בובות עם אביזרים, כלי נגינה, טירת אבירים, בית נסיכות, תיאטרון בובות, מיקרופון שירים, כלי מטבח מפלסטיק ואביזרים נלווים (מיקסר, טוסטר).

תרבות: די.וי.די של הצגות שהילד כבר מכיר, כמו "עוץ לי גוץ לי", "כיפה אדומה", "בילבי" ועוד, אנציקלופדיה לפעוטות.

שונות: ביגוד, כרטיס כניסה לאטרקציית מים, מחוץ לבית – טרמפולינה בחצר, כדורגל עם שערים ומגלשה.

דבר הפסיכולוג: "חגיגת יום ההולדת מתחילה להיות חשובה לילד והוא מצפה לה. בגיל זה אין עדיין צורך להביא מפעיל מבחוץ ואפשר לערוך את יום ההולדת בגן או בחיק המשפחה, שכן הילדים מתלהבים בעיקר מדברים קטנים כמו ארטיק או עוגה ולא מהפקות גרנדיוזיות. אם מחליטים על הפעלה חיצונית, יש להתאימה לאופי הילד ולזכור כי יש ילדים שעדיין מפוחדים מליצנים או מבובות פרווה גדולות".

גיל ארבע וחמש: מחכה למסיבה שלו

הילד כבר עומד על דעתו. הוא מבין את משמעות יום ההולדת, מחכה למסיבה שתיערך לכבודו, ועבורו זה יום מאושר במיוחד. כדאי לתת לו להיות שותף לתוכניות ולהתרגשויות.

איך אפשר לחגוג?

מסיבת בלונים: הפעלה בהפקת ההורים. הבלונים משמשים לתפאורה ולמשחקים, ביניהם קליעת בלון לסל, ציור על בלונים, גילוח בלון מבלי לפוצץ אותו, פיצוץ בלון בחיבוק זוגי/בישיבה ועוד.

מעשה קסמים: יש קוסמים שנעזרים בבעלי חיים, יש שמעלימים חפצים, ויש כאלה שמעלימים את עוגת יום ההולדת.

תנו לחיות: מפעיל שמביא למסיבה בעלי חיים כמו כלבים, צבים ונחשים. החגיגה מתחילה בסיפור הומוריסטי שבו מככבות החיות, ובהמשך מוזמנים הילדים ללטף ולהאכיל את החיות.

סביבה ירוקה: הפעילות יכולה להתחיל בהאזנה לסיפור עם מסר ירוק וסביבתי ("אקו ולוגי" לדוגמה), תוך לימוד מושגים כמו מיחזור, הפרדת פסולת ועוד. ילד יום ההולדת מצוי במרכז העשייה הסביבתית: משתתפי המסיבה מכינים לו זר משקיות ניילון, מקשטים את כיסא יום ההולדת ביצירה מבקבוקי פלסטיק ועוד.

הכי מתוק: ביום הולדת בסימן שוקולד מכינים הילדים קרואסונים, עוגיות שוקולד או כדורי שוקולד. בסיום החגיגה, הילדים לוקחים הביתה את התוצרים המתוקים.

מסיבת נושא: בוחרים נושא הקרוב לליבו של הילד ומארגנים סביבו את הפעילות. למשל, ביום הולדת של פיות ואבירים, הבנות יאופרו בעיטורי פיות והבנים יקבלו מגנים וחרבות. ההפעלה בנויה מסיפור מסגרת – להציל את הממלכה הקסומה, ובמהלכה יש קסמים, משחקים, תחרויות, שירים וריקודים.

מה נביא לו מתנה?

משחקים: רומיקוב ראשון, לגו, פליימוביל, פאזלים, משחקי קלפים, משחקים לפיתוח מהירות התגובה, משחקים לתרגול זריזות וריכוז, משחקי ספורט לבריכה – משחקי צלילה, משחקי חצים רטובים, ערכות הרכבה – ספינת שודדי ים, טירת פיות, עוגת יום הולדת.

צעצועים: דמויות משחק אהובות (גורמיטי/בקוגן לבנים, מוקסי גירלז לבנות), רכבת חשמלית עם מסילות, מכונית עם שלט משוכלל, סקייטבורד ידני, ווקי-טוקי, ארגז כלי עבודה כמו של גדולים וערכות יצירה גדולות.

תרבות: מנוי להצגות, מנוי לאתרי אינטרנט ייעודים לילדים, מנוי לסרטי קולנוע לילדים.

שונות: משחקי מחשב, אופניים, כדורגל, כדורסל, מנוי לבריכה ולאטרקציות מים, טרמפולינה לחצר.

דבר הפסיכולוג: "מומלץ להחליט יחד עם הילד על סוג המסיבה. ועדיין, יש להתייחס ליום ההולדת בפרופורציות הנכונות ודי לבחור בהפעלה אחת שהילד מתחבר אליה כדי להעביר את המסר שגם ביום ההולדת שומרים על איזון ומינון בכל הנוגע להשקעה באירוע".


ביום הולדת של פיות הבנות יאופרו בעיטורי פיות. אילוסטרציה: shutterstock-dbdavidova

גיל שש: שותף מלא בתוכניות

רוב בני השש מגובשים לגבי תוכן יום ההולדת. רצוי להתייעץ עם הילד ולשמוע ממנו איך הוא רוצה לחגוג את השמחה.

איך אפשר לחגוג?

יומולדת מדעי: הילדים צופים במופע של ניסויים מדעיים בשילובי קסמים והופכים שותפים במערך הניסויים.

משחקי שכונה: הפעלות הנערכות במרחב הפתוח וכוללות משחקים תחרותיים, כמו "שלוש מקלות", תופסת, מחבואים, מחניים ועוד. אפשר לשכור שירותים של מפעיל חיצוני אך גם ההורים יכולים להפיק אירוע דומה.

הישרדות ילדים: הפעלה רוויית אקשן בהשראת "הישרדות" הנערכת במקומות פתוחים. הילדים מחולקים לשבטים, מקבלים בנדנות, זוכים לאיפור מיוחד כיאה לשורדים ויוצאים למשימות מיוחדות, כשילד יום ההולדת הוא ראש השבט.

הפעלה יצירתית: יצירה באמצעות דפים וצבעים, יצירה וצביעה של פסלוני גבס, יצירה עם חרוזים וסבונים – סדנאות יצירה כאלה יכולים ההורים לארגן בעצמם, או להזמין מפעיל שמעביר הפעלה מיוחדת, כמו עיצוב תיקים או ציור על מוצרי עץ, כאשר יצירות הפאר נלקחות הביתה כמזכרת. יום הולדת כזה מתאים למספר קטן של מוזמנים ובעיקר לבנות, אך יש גם סדנאות לבנים, כמו ציור על חולצות או יצירת פעמוני רוח. בסיום סדנת היצירה נערך טקס יום ההולדת.

מסיבת פיג'מות: מסיבה תוצרת בית שההורים אחראים להפקתה. מסיבה לבנות יכולה להיות בסימן הבראציות או המוקסי גירלז. למסיבה זו יוזמנו חברות טובות של כלת השמחה, הבית יעוצב בתפאורה המתאימה. במהלך המסיבה הבנות לובשות פיג'מות, מתאפרות, והחלק האמנותי כולל הכנת שרשרות וצמידים, עיצוב תסרוקות ומשחקי בובות. במסיבת פיג'מות של בנים אפשר להזמין את החברים הכי טובים לבנות אוהל בסלון, לצפות בסרט ולעשות טורניר משחקי מחשב.

מה נביא לו מתנה?

משחקים: ערכות ניסויים מדעים, טלסקופ ומיקרוסקופ, לגו מרובה חלקים, ערכות מפלסטיק לבניית מטוסים, קטרים, משאיות, מכוניות ועוד, ערכות קסמים, מונופול או מונופול אלקטרוני, משחקי קלפים למיניהם.

צעצועים: בובות משחק וירטואליות עם קוד לכניסה לאתר ייעודי למשחקים. לבנות – בובות משחק כמו בראץ או מוקסי גירלז, ערכות איפור ואביזרי שיער, פינת איפור. לבנים – בובות משחק עדכניות, מכונית משוכללת/ מטוס עם שלט.

תרבות: ספרי קריאה, מנוי לעיתון ילדים, מנוי לאתר ילדים בתשלום, סרטי די.וי.די עכשוויים.

שונות: קופת חיסכון כולל סכום כסף ל"סיפתח", כרטיסי כניסה לאטרקציות (לונה פארק, פארק מים), משחקי מחשב, תכשיט (לבנות), שעון יד, אופניים, כרטיסים למשחק כדורגל /כדורסל (לבנים).

דבר הפסיכולוג: "התחשבו ברצונו של הילד, ובו זמנית הציבו לו גבולות: אם עלות הפקת יום ההולדת שביקש גבוהה מדי או אם המתנה שרצה יקרה מדי – השיבו בשלילה ונמקו את הסיבה. בגיל זה אמנם ניתן לשכור הפעלה חיצונית, אך גם הורים חובבי הפקות מוזמנים לערוך יום הולדת תוצרת בית".

גיל שבע ושמונה: מהתוכנית ועד הכיבוד

כשהילד מגיע לגיל שבע-שמונה הוא כבר יודע בדיוק איך הוא רוצה לחגוג, את מי להזמין, אילו פרסים לקנות ואיזה כיבוד להגיש.

איך אפשר לחגוג?

במוזיאון: מגיעים לביקור במוזיאון ולצפייה במופע הקשור לאחת התערוכות. אפשר גם לסייר בגלריות בליווי הדרכה מקצועית כדי ללמוד על היצירות המוצגות בחלל, ואחריה – הדרכת ציור או רישום קל. לסיום נערך טקס יום ההולדת בחלל המוזיאון.

מסיבת טיפוח: כלת השמחה בוחרת מספר חברות טובות לבילוי משותף במספרה וכולן זוכות לעיצוב שיער, איפור ומניקור.

עבודת כפיים: חתן השמחה מזמין את חבריו הטובים לסדנת נגרות שבה הם לומדים לשייף, להבריג, לצבוע ולקשט את יצירתם. ילד יום ההולדת מקבל שיעור פרטי לפני תחילת האירוע – איך להחזיק מסור חשמלי ואיך לנסר, ומדגים את כישוריו במסיבה. לסיום נערך טקס יום ההולדת.

מסיבת עפיפונים: מסיבה המתקיימת במרחב הפתוח. הילדים מתחילים ביצירת עפיפון (מדביקים וצובעים) ולאחר מכן מפריחים את העפיפונים. אפשר גם להוסיף פעילויות במרחב כמו "חפש את המטמון" ותחרויות ספורטיביות אחרות.

משחקי חברה: בוחרים משחקי חברה – משימות ספורטיביות תחרותיות, משימות היתוליות ומשחקים של פעם. דוגמאות: השחלת נר לבקבוק, החבילה הגיעה, כיסאות מוזיקליים, תחרות שירה בין קבוצות, תחרות ריצה כמו ריצה בשק, ריצה עם כפית בפה שעליה תקועה ביצה ועוד. מסיבה כזו מתאימה להורים היודעים להפעיל בעצמם.

מה נביא לו מתנה?

משחקים: פאזלים, ערכות מדעיות, משחקי בנייה מורכבים, משחקי חשיבה, משחקים המבוססים על מהירות תגובה ומשחקי חברה.

צעצועים: כלי נגינה לפי נטיית הילד וצעצועי רובוט.

תרבות: ספרים, כרטיסים לצפייה במשחק כדורגל, כרטיסים להופעה של הזמר/ת האהובים על הילד.

שונות: גלשן ים, ציוד למחנאי הצעיר, מחבטי טניס וכדור, ביגוד, חיית מחמד (בתיאום עם ההורים!), קורקינט חשמלי ממונע, ציוד צלילה, MP4, מצלמה, קונסולת משחקים, הפלגה על יאכטה.

דבר הפסיכולוג: "בגיל הזה מגוון ההפעלות ליום ההולדת גדל, וכך גם התקציב. כדאי לארגן אירוע המתאים לייחודיות של הילד ולא עוד מסיבה כמו של כולם, כחלק מהיצירתיות ומההתפתחות. חשוב לתת לילד תפקיד מרכזי באירוע".

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 0f00216a3828e at 14:36:45