משחק ילדים.ות: איך צעצועים מגדירים מגדר?

| מאת: הללי סמדר

אנחנו נלחצים כשהבנים שלנו משחקים בבובות ומעודדים את הילדות שלנו ללכת לבלט. אולי נדמה לנו שהתפתחנו, אבל משחקי הילדים עוד מחנכים בנות להיות בנות – כך תעקפו את זה

  • https://atmag-static-timeout.netdna-ssl.com/media/2017/03/sizes/GettyImages-55948799_H_wo_680_382.jpg
צילום: GettyImages

 

מה הקשר בין הבובות ומטבחי הצעצוע שבהם משחקות הבנות הקטנות שלנו לבין רמת ההכנסה שלהן כנשים בוגרות? מסתבר שיש קשר. מחקרים שהתפרסמו לאחרונה מראים שיש קשר בין החלוקה המגדרית הסטריאוטיפית של הצעצועים שבהם משחקים הילדים שלנו כבר מגיל צעיר, לבין הבחירות שהם יעשו כבוגרים. מכיוון שילדות מכוונות לשחק בצעצועים עדינים בעלי אופי "טיפולי", הסיכוי שהן יבחרו במקצוע טיפולי גבוה יותר, ומקצועות טיפוליים, כידוע, לא מתאפיינים במשכורות גבוהות במיוחד.

אתן אולי בוחרות לתת לילדים שלכן צעצועים שמיוחסים לכל המגדרים, אבל צעצועים עם אוריינטציה טכנולוגית עדיין משווקים בעיקר לבנים, כפי שמראה מחקר בריטי. גם משרד החינוך הישראלי פרסם דוח שמראה שבנות ממעטות להתנסות בתקופת הילדות במשחקים מהסוג הזה, וכך נשארים התחומים המדעיים בחזקת הבנים. זאת ועוד, בנות נוטות מגיל צעיר לקטלג את התחומים האלה כ"גבריים". זאת לא אשמתן – רוב חנויות הצעצועים מפרידות בין צעצועים "של בנים" לצעצועים "של בנות". "אפשר להסתכל על 'המעבר הוורוד', מונח שגור בתחום הקמעונאות, שמדגיש את החלוקה בין בנים לבנות", אומרת חמוטל ברקן, שפותחת בימים אלו את הסניף השני של "טומי ואניקה" שלה, חנות שלא עושה הפרדה מגדרית בצעצועים. "במעבר הוורוד יהיו בובות, מוצרי יצירה, מוצרי טיפוח לילדות, והכל יהיה ורוד. אם תחפשי מתנה לבן, יהיו צעצועים בתחום ההרכבה, מדע, רובוטיקה, ומנעד הצבעים יהיה רחב יותר".

באופן לא מודע, סביר להניח שאפילו לא רצוני, אנחנו מכניסים את הילדים שלנו כבר מגיל אפס למסלול עם כרוניקה ידועה מראש.

ציונים נמוכים לבנות

מחקרים מראים שבאופן בלתי מודע אנחנו ממשיכים לחנך את הילדים שלנו בצורה שונה, על פי המגדר שאליו נולדו. מחקר שנערך בבתי ספר יסודיים בבריטניה מראה שמורים נתנו לבנות שנבחנו במתמטיקה ציונים נמוכים יותר מאשר לבנים. בנים מדברים בכיתות הרבה יותר מבנות, גם כשמספרם זהה למספר הבנות או אף קטן ממנו. מורות וגננות מאפשרות מרחב פעולה פיזי גדול יותר לבנים, נותנות להם יותר מקום בחצר ויותר מרחב להשתתפות פעילה בשיעור. זה לא קורה באופן מודע, טוענים המחקרים. משהו בהגדרות שלנו כנראה מוטבע. בנים הם בנים. בנות הן בנות.

"החלוקה לבנים ולבנות בצעצועים מקבלת רוח גבית מיצרני הצעצועים, כיוון שכך היקף המכירות הפוטנציאלי שלהם מוכפל באופן תמידי", אומרת ברקן. "אם יש פאזל של 20 חלקים ועליו תמונה של נסיכה, אקנה אותו לבתי הבכורה. אבל לבני ארצה לרכוש פאזל אחר, שמתאים לבנים. וכך, על אף שהפאזל מתאים התפתחותית לשני ילדיי, ארכוש פאזל נוסף בצבעים אחרים. השינוי מתחיל במודעות. מודעות לכך שיש מי שמעודד את החלוקה הזו משיקולים מסחריים קרים".

כמבוגרות, כאימהות וכמחנכות אנחנו עושות את הטעויות האלה כל הזמן. "אנחנו נוטים, כהורים, לגונן יותר על הבנות, ולעודד את הבנים לצאת החוצה ולהפגין את כוחם", אומרת ד"ר סמדר שיפמן, ראשת התוכנית ללימודי נשים ומגדר ומרצה בכירה בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב, "לעודד בן ללכת לחוג ג'ודו, ובת לחוג בלט. לקנות לבנים לבני לגו, ולבנות בובות ברבי. אחר כך אנחנו חושבים שזה מה שהם מעדיפות ומעדיפים".

תנו לילדים לבחורֿ

"נשים הן לא חלשות מיסודן אלא מוחלשות באמצעות כוח חברתי, כלכלי, פוליטי", מסבירה מיכל גולדן, מרצה בתחומי מגדר, חינוך מיני ופגיעה מינית. חוסר מודעות מביא הורים רבים להתייחס אחרת לבנים לעומת בנות, ובכך אנחנו ההורים משמרים את חוסר השוויון המגדרי. בנוסף, לכל הורה יש את הרצון להתאים את הילדה שלו להבניה המגדרית המצופה ממנו. אף הורה לא רוצה שהילד יחווה הצקות או חוסר מקובלות חברתית. לכן לעתים נעודד את הילד.ה שלנו להתנהג, לשחק או להתלבש כמצופה מהמגדר שאליו הוא שייך".

כן, כי זה קצת מלחיץ. איך יגיבו החברים אם הבן שלנו יגיע לגן עם חולצה ורודה? ומה אם נציע לבן שלנו לשחק בבובות והוא יאהב את זה?

"ילד שאוהב לשחק בבובות פשוט עוד לא גילה שהחברה שלנו לא מתלהבת מכך", מרגיעה ד"ר שיפמן. "אין מה להתרגש, ואין מה לחשוש. במקרה הכי גרוע, הוא ידע לטפל בילדיו ובהוריו טוב יותר מחבריו שלא שיחקו במשחקים 'של בנות'. ילדה שמשחקת במכוניות אולי תהיה מהנדסת, ואני לא רואה מדוע זה אמור להדליק נורה אדומה. 'אי ההתאמה' לא באמת קיימת, היא רק מובנית על ידי החברה שלנו".

אי ההתאמה אולי לא באמת קיימת, אבל מושרשת בחברה שלנו עד כדי כך שמחקר חדש הראה שילדות בנות 6 פחות מעריכות את בנות מינן כ"ממש חכמות" בהשוואה לבנים. בנוסף, הן נוטות יותר להימנע ממשחקים המיועדים לאנשים "ממש חכמים" (ביחס לבנים). "ההבניות המגדריות בחברה המערבית יוצרות מלכודת שונה לבנים ולבנות", אומרת גולדן. "מצופה מבנות להיות יפות ומיניות, ובו זמנית צנועות ואימהיות. הציפייה הזאת מייצרת בלבול, פסיביות עד כדי ריצוי ולגיטמציה חברתית להחפצה ולפגיעה מינית בבנות ובנשים.

מבנים מצופה להיות גבר־גבר, קשוח וחזק. הגבריות נמדדת ומתוגמלת על פי הכיבושים: מספר נשים, האורך כן קובע, מי משחק יותר טוב כדורגל וכו׳. חוסר חינוך מגדרי משמר את התפקידים האלה – מונע מבנים לבטא רגשות, מצמצם את היכולת שלהם לעשייה ולא נותן לגיטמציה לחולשה. כל אלה מעודדים התנהגות אלימה אצל בנים".

מה אנחנו ההורים יכולים לעשות בעניין?

"תנו לילדים לבחור. עודדו אותם לחקור בפתיחות, בכל שלב של חייהם, תוך התייחסות לתחומי העניין שלהם בלי להתייחס למגדר", ממליצה ד"ר שיפמן.

"למשל, כשאתם קונים צעצועים לילדים אפשרו לילד.ה לבחור בחירה חופשית ולא בחירה מגדרית, כמו בובות לבנות וכדורגל לבנים", מסבירה גולדן. "כשיש שיעורי בית בנושא מנהיגים, לדוגמה, ספרו להם גם על נשים חזקות ולא רק על המנהיגים הגברים שרובנו מכירים".

וכשהילדים גדלים?

"בגיל ההתבגרות, ההתנהגות המגדרית המצופה הופכת להיות יותר שמרנית. זה בא לידי ביטוי אצל בנות בביגוד, אופנה ואיפור, ואצל בנים בספורט, במשחקי מחשב, פורנו ואלכוהול. דברו איתם על המחיר שהם משלמים, עודדו נערות לעסוק בספורט, ספורט הוא כלי נפלא לחיזוק דימוי גוף. עודדו בנים לשיח רגשי. דברו עם בני הנוער על זוגיות בהקשרים אינטימיים כחוויה מרגשת".

בכל הקשת

צעצועים שלא יחליטו בשביל הילדים שלכם

שני הררי

צעצועים לכל המינים | צילומים: גני לוי, יח"צ

צעצועים לכל המינים | צילומים: גני לוי, יח"צ

מימין לשמאל: (למעלה) סט בולינג חיות omi מקום לדימיון, 240 ש"ח; מכונת קפה מעץ ren מחיר 135 ש"ח; קוביות מספרים dara home מחיר 169 ש"ח; צעצוע השחלה שילב 89.90 ש"ח.

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 0f00216a3828e at 17:43:28