תחליף לאמא

איך מתאימים פורמולה לתינוק ומהם הסימנים לרגישות או אלרגיה?

כף רגלו של האדם כבר דרכה זה מכבר על אדמת הירח, אך למרבה הפרדוקס הנוסחה שתתאים במלואה לחלב אם טרם נמצאה. לאמא, כך מסתבר, לא נמצא תחליף משוכלל אפילו במאה העשרים ואחת. מאחר שאין לחלב אם תחליף אמיתי, משרד הבריאות מבקש לקרוא לכל תחליפי החלב "תרכובת מזון לתינוקות" (בקיצור, תמ"ל).

פרשת "רמדיה" הזכורה לכל, הוסיפה כמה נקודות רעות ליעילותם של תחליפי החלב והעצימה את המודעות ליתרונות הקיימים בהנקה, אולם כמו בכל דבר בחיים לפעמים נוצר פער בין הרצוי למצוי. אמהות רבות מאכילות את תינוקותיהן הרכים בתחליפים למיניהם, והסיבות לכך מגוונות: מחסור בחלב, עייפות או קושי (פיזי ו/או נפשי), תביעות הקריירה או כל סיבה אחרת.
לתינוקות עד גיל שנה אין לתת חלב פרה, מכיוון שכמות החלבון בו גדולה מדי עבורם, ובגלל שרק תחליפי החלב השונים כוללים את מרב אבות המזון, הוויטמינים והמינרלים הדרושים להתפתחות התינוק.

לתינוקות שאינם יונקים או יונקים באופן חלקי, ממליץ משרד הבריאות על מתן תחליפי חלב, או בשמם המדויק: "תרכובת מזון לתינוקות". תרכובת המזון היא מסוגים שונים: על בסיס חלב פרה, על בסיס צמחי, על בסיס חלב בתוספת ברזל או על בסיס חלב בתוספת קורנפלור.

התאמת תמ"ל לתינוק

אירית פורז, דיאטנית ראשית של שירותי בריאות כללית ומנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז "שניידר" בפתח תקווה, מסבירה כי תרכובת המזון הניתנת לתינוקות עד גיל שנה, מבוססת על חלב פרה ומשופרת בברזל, ואילו לתינוקות שאינם יכולים לצרוך תרכובת זו מסיבות בריאותיות או תרבותיות (דת, צמחונות וכו'), יש לתת תחליף חלב המבוסס על חלבון הסויה. תרכובת על בסיס חלב בתוספת קורנפלור מתעכלת לאט יותר ומותירה תחושת שובע לאורך זמן, ולכן מיועדת לתינוקות הרעבים במיוחד בלילה או סובלים מפליטות מרובות.

איך יודעים לבחור את סוג התחליף המתאים לילד?
"בשלב הראשון מתאימים את התמ"ל לגיל התינוק. על גבי התחליפים שנמצאים על מדפי החנויות מצוין גיל התינוק לו הם מיועדים". פורז מזכירה כי החברות המייצרות את תחליפי החלב נלחמות על פלח השוק של האמהות והתינוקות – זה נשבע שילדך יהפוך לביל גייטס בבגרותו אם יוזן במוצר שלו, והשני מבטיח שבנך יהיה ספורטאי מצטיין אם תעדיפי את מוצריו. בגדול, אומרת פורז, רוב תחליפי החלב דומים למדי, ואם אין בעיות מיוחדות אפשר לתת לתינוק תרכובת כזאת או אחרת. בפועל, התינוק מתרגל לסוג המזון שקיבל בבית החולים בימיו הראשונים, ולעתים האם היא זו שמתרגלת לסוג מסוים ולכן ממשיכה לצרוך אותו. במקרים אחרים, ההכרעה מתקבלת בהמלצת חברות אמהות, ולפעמים קונים כמה קופסאות בסופרמרקט, פשוט בגלל מבצע אטרקטיבי.

פורז מציעה לתת לתינוק לטעום קצת מכל פורמולה ולראות איזה סוג מזון הוא מעדיף. "העדיפות הראשונה היא כמובן לחלב אם, אך אם הדבר אינו מסתייע, נותנים תרכובת מזון לתינוקות", היא חוזרת ואומרת.

מהם הסימנים הראשונים לכך שישנה בעיה עם תחליף החלב או שהתינוק רגיש אליו?
"תינוק בריא בדרך כלל מגיב טוב לתרכובת המזון", אומרת פורז. "אבל ישנם תינוקות הרגישים לחלב פרה או אלרגיים אליו. הרגישות היא ללקטוז ( סוכר החלב) הנמצא בתמ"ל על בסיס חלב פרה. האלרגיה היא לחלבון, אולם הסימנים אינם מופיעים בימים הראשונים לחיי התינוק, אלא בשלב מאוחר יותר. האלרגיה יכולה להתבטא בסימנים על העור או בצואה, פריחה המכסה על הפנים והגוף, חום גבוה, נפיחות ונשימה מתקצרת עד כדי השתנקויות".

פורז מדגישה כי למרות הסימנים המבהילים, ההערכות האחרונות מראות כי פחות מ-4 אחוזים מהתינוקות מפתחים תגובות אלרגיות לתרכובת על בסיס חלב. על כן, רוב התינוקות הבריאים הנולדים במועד יסתגלו לתרכובת המזון, יגדלו ויתפתחו כראוי.

"עם זאת, אם יש חשד לתגובה אלרגית או לרגישות לא כדאי לחכות עם החששות בבית, אלא לפנות לרופא הילדים כדי שיאבחן אם קיימת בעיה", מוסיפה פורז.

ומה לגבי תחליף חלב צמחי?
"תמ"ל צמחי מיועד לתינוקות הרגישים ללקטוז שבחלב הפרה. פורמולה צמחית רחוקה יותר בהרכבה מחלב אם מאשר תרכובות על בסיס חלב, אך לעתים אין ברירה כיוון שזו הפורמולה היחידה שמתאימה לתינוקות מסוימים. יש אמהות המאכילות את ילדיהן בפורמולה צמחית רק מפני שהילד אוהב יותר את סוג המזון הזה או שהוא טעים לו יותר, אבל אין לעשות זאת. עדיף לתת פורמולה על בסיס חלב, ורק אם נתקלים בבעיות מיוחדות, ועל פי המלצת רופא ילדים, יש לתת פורמולה צמחית".

לדברי פורז, מאז משבר "רמדיה", ירדו פלאים המכירות של תרכובת המזון הצמחית, ועקב כך קרו שני דברים חיוביים: שיעורי צריכת התמ"ל הצמחי ירדו (כך שילדים שאינם חייבים לקבל תרכובת צמחית כבר לא מקבלים אותה כבעבר), ושיעורי ההנקה עלו – דבר חיובי לכשעצמו.

"ישנם הורים שמאמינים שפורמולה צמחית מסייעת לתינוקות הסובלים מקוליק (בעיית גזים), אך הדבר לא הוכח חד משמעית על ידי מחקרים רפואיים", מוסיפה פורז. "ישנם מחקרים הטוענים כי בעיית הגזים הולכת ופוחתת מילד לילד, אך גם זה לא בהכרח נכון. תגובת ההורים לילד הראשון בדרך כלל לחוצה יותר, אך ככל שהם צוברים ניסיון פוחת עליהם גם הלחץ, ולכן תגובתם לתופעת הקוליק מאוזנת יותר".

פורז אומרת כי מאחר שמערכת העיכול אצל תינוקות עדיין אינה בשלה דיה, יכולות להופיע אצלם תופעות קלות שלא בהכרח מעידות על בעיה או רגישות לתרכובת המזון.למרות התפיסה המקובלת, חלב עיזים אינו עדיף על תחליפי חלב מלאכותיים<br/>stock.xchng" src="https://atmag-static-timeout.netdna-ssl.com/misc/prev_images/pagemodule/image1/770/8770/goat.jpg?1167327896" />
<div>למרות התפיסה המקובלת, חלב עיזים אינו עדיף על תחליפי חלב מלאכותיים<br />stock.xchng</div>
</p></div>
<h2>המיתוס של חלב עזים </h2>
<p>פורז מדגישה כי ישנם מקרים שבהם לוקח זמן לאתר את סוג התמ"ל המתאים לתינוק. על כן, כאשר הוא סובל מכאבי בטן, שלשולים או עצירות, או נראה כמי שאינו מרוצה מהמזון או שתזונתו לקויה, מומלץ להיוועץ ברופא ילדים או אחות טיפת חלב.</p>
<p>להורים הטוענים כי חלב עזים קרוב יותר לחלב האם מאשר כל חלב אחר, משיבה פורז כי טענה זו לא הוכחה מדעית. להפך, בחלב עזים חסרים לדבריה ויטמינים ומינרלים המצויים בתמ"ל חלבי וחיוניים להתפתחות התינוק. כדאי להיוועץ עם רופא ילדים או אחות טיפת חלב גם באשר לכמויות המזון המדויקות, כיוון שצורכי התינוק גדלים ככל שהוא עולה במשקל. </p>
<p>לסיכום, אומרת פורז, כאשר מדובר בפגים, בילדים שנולדים עם בעיות מטבוליות או בילדים הסובלים מאי סבילות ללקטוז, יש להתאים פורמולה מסוימת על פי החלטת הצוות הרפואי. אולם כאמור, רוב הילדים גדלים ומתפתחים עם אחת הפורמולות המבוססות על חלב פרה.</p>
<p> </p>
<p><strong><em>מתוך: מגזין <a href=הורים וילדים

לעשיית מנוי, לקבלת גיליון מתנה

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 1f069ee9e277ce7f9c8 at 19:45:59