אדריכלות זוגית

| אירית כהן | צלם: מתן מיטווך

הם גרים ועובדים יחד בלופט מסוגנן שהיה בעברו נגרייה ומג'נגלים בין פרויקטים מגוונים. שיחה אישית עם זוג האדריכלים חגי רבי ועידית מן

סטודיו void solutions בשכונת פלורנטין, תל אביב. הפטיו בקצה החלל הציבורי מאפשר כניסה של אור טבעי כל שעות היום | צלם: מתן מיטווך

כרטיסי ביקור

שם חגי רבי
גיל 33
סטטוס בזוגיות עם עידית
לימודים בוגר בית הספר לאדריכלות של אוניברסיטת תל אביב

שם עידית מן
גיל 28
סטטוס בזוגיות עם חגי
לימודים בוגרת בית הספר לאדריכלות של אוניברסיטת תל אביב
ניסיון תעסוקתי שרי קלאוס אדריכלות ובינוי ערים

שם המשרד Void Solutions
לאתר


חגי רבי ועידית מן. צילום: מתן מיטווך

מנגרייה מוזנחת ללופט מקסים

בתחילת מאי התקיים האירוע בתים מבפנים בעיר תל אביב, ובו נפתחו בתים פרטיים, מבני ציבור ופרויקטים בעלי ערך אדריכלי מיוחד, לעיניו המציצות של הציבור הרחב. לצד ביתם של דוד ופולה בן-גוריון ומלון סינמה בכיכר דיזנגוף עמד בגאון גם הלופט הפרטי של האדריכלים חגי רבי ועידית מן בפלורנטין, ונדמה כי הוא עורר לא פחות עניין. מדובר בבית אורכי וצר, בעל קומת גלריה ופטיו מקסים ששוטף את החלל כולו בשמש נעימה ומשמש לבני הזוג הן סטודיו ומשרד והן מעונם הפרטי. רבי ומן זיהו את הפוטנציאל הגלום בו עוד כשהיה נגרייה מוזנחת ועשו ממנו פנינה של ממש, שמקומה בין בתי המלאכה הישנים באזור רק מדגיש את זוהרה. כל זמן השיחה שלנו דלת הלופט פתוחה לרווחה וממש מזמינה את באי הרחוב להיכנס, להציץ או לזרוק מילה.

סביבת המגורים שבחרתם לעצמכם לא הייתה מרצה את רוב האנשים
"אדריכלות עבורנו זו דרך חיים, ולא רק מקצוע או פרנסה. העבודה והחיים הפרטיים שלובים זה בזה, וכך גם המשרד והבית. הרחוב הזה נשא פעם את השם רחוב החרש והאומן, וכל דייריו היו אומנים – בעלי מקצועות כמו רפד, מסגר ונפח. המצב היום אינו שונה הרבה, ורוב השכנים שלנו ברחוב הם בעלי המקצוע שלנו. כיף ונוח מאוד, וכשהלקוחות שלנו מגיעים לפגישה ואנו לוקחים אותם לסיבוב התרשמות והיכרות עם כולם".

אתם מעריכים מאוד את אנשי המקצוע שלכם

"אנחנו מאמינים שקבלן יכול ללמד אותנו טוב יותר מכל מרצה באוניברסיטה. אדריכל אמתי הוא רב-בנאי בהגדרתו, ועל כן חייב לדעת הלכה למעשה את כל המלאכות ששלובות בעבודתו. חשוב להבין את החומרים שעובדים אתם כי דברים שנראים טוב בהדמיה יכולים בקלות ליפול במציאות, אם המתכנן לא מבין את הדברים ברמת הביצוע בשטח. רבי: אני יודע לרתך, לרצף ולעשות שפכטל, וזה מצמצם את טווח הטעויות שלנו למינימום".

עוד בנישה:

10 מעצבים ישראלים מצליחים

10 צימרים רומנטיים

5 טיפים לשדרוג הסלון

ממבני ציבור ועד פאבים שכונתיים

רבי ומן הם אדריכלים צעירים מאוד, בעלי ותק של שנים אחדות במקצוע, המנצחים על יותר משישים פרויקטים בו בזמן. כמה מהם מתנהלים מעבר לים, בערים כמו אמסטרדם וורשה. משרדם – Void Solutions – אינו נושא את שמם, ולא בכדי, מאחר ששיתופי פעולה הם דבר שבשגרה עבורם. סטודנטים שמביאים עמם רעננות ותשוקה ומרצים לאדריכלות במוסדות להשכלה גבוהה – כולם שותפים לעבודה על פרויקטים מעניינים שנעים ממבני ציבור עד פאבים שכונתיים.

מתקבל הרושם שצעירותכם במקצוע אינה מכשול בעבורכם
"אדריכל בימינו חייב להיות גם איש עסקים לכל דבר ועניין. אדריכלים צעירים טועים בכך שהם ממתגים ומתמחרים את עצמם נמוך מערכם, ובכך יוצרים בעיה לכל עמיתיהם למקצוע שנמצאים במצבם. אנחנו עובדים קשה מאוד, ולא מתביישים לדרוש תמורה כספית הולמת על עבודה שנעשית על הצד הטוב ביותר ושמוקדשות לה שעות רבות".

אף שאינכם שותפים לקשיים הכלכליים של רוב האדריכלים הצעירים, אתם ממובילי המאבק של פורום האדריכלים הצעירים
"פורום אדריכלים צעירים, שאנחנו נמנים עם צוותו, מנהל בימים אלו מאבק נגד התהליכים והתנאים החדשים של ההתמחות לאדריכלים צעירים. מטרתנו היא לשנות את הליך הרישוי, כך שייווצר הליך התמחות ראוי המאפשר לאדריכלים צעירים להתקיים בכבוד ולהתקדם מקצועית תוך כדי ביצועו".

מה מקומם אתכם כל כך?
"אדריכל צעיר שיוצא לשוק העבודה אחרי חמש שנות לימוד צריך להתמחות במשך שלוש שנים, וההתמחות צריכה להיעשות באחד מתוך פחות מ-500 משרדים שהוכרו על ידי רשם האדריכלים כמאמנים. כן הם נדרשים להספקים בשלושה תחומים שונים, וזה מאלץ אותם להחליף כמה משרדים מאמנים בתקופת ההתמחות שלהם. ומלבד כל זאת, תקופת ההתמחות נספרת רק מעל פרק זמן של שבעה חודשים רציפים, ואין כל התחשבות בחופשות לידה או בתקופות מילואים".

לסיום אופטימי יותר, תנו טיפ לאדריכל צעיר בתחילת דרכו
"לא להפסיק לבנות מודלים. מודל פיזי הוא כלי התכנון הטוב ביותר ומאפשר פרספקטיבות נוספות של המבנה המתוכנן והבנה טובה יותר של החלל".


מכון מחקר בקיבוץ להב, בשיתוף האדריכל רון סלונים. מבואה בעלת חלל כפול המקשר בין שתי הקומות

נקודות חיתוך

הכי קשה במקצוע רבי: "יש מורכבות, אבל לא קושי", מן: "החובה לשאת באחריות מקצועית כבדה מאוד"
הכי יפה במקצוע לקוחות מרוצים
אדריכל ישראלי מוערך נחום זולוטוב
פרויקט מוערך בארץ משכן לאמנות, עין חרוד
בית החלומות רבי: "יאכטה", מן: "דירת גג בתל אביב"
רוצים לעשות וטרם עשיתם עיר חדשה
אילו לא הייתם אדריכלים הייתם רבי: "יזם", מן: "עובדת סוציאלית"

עכשיו בהורים וילדים: הגאדג'טים שישנו להורים את החיים

עכשיו בחיים אחרים: איך יורדים 5 ק"ג בקלות?

עכשיו במטיילים: טיול צבעוני במרוקו

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 0f00216a3828e at 03:31:11