אילן מיוחס

| קורן דור

כל מה שצריך לדעת על עיצוב בעץ

עוד משחר ההיסטוריה משמש העץ כבן לוויה נאמן לאדם. ילדים מטפסים על ענפיו, מבוגרים חוסים בצילו, אוכלים מפירותיו, יוצרים ממנו בתים ורהיטים מיוחדים. האדם אף מדומה לעץ במקורות רבים, כשהבולט ביותר הוא השיר "כי האדם עץ השדה", אנלוגיה הקושרת את החיים האנושיים בקשר הדוק עם עולם הטבע. גם בעולם העיצוב מהווה העץ סמל לצמיחה ולחיים. יוקרתו שמורה לו מעצם היותו חומר טבעי זמין ובעל יכולות מופלאות לחולל בבית שינוי עיצובי מרשים. בניגוד למתכת, ששומרת על זהות אחידה וקרה, ולאבן, שמגלמת את העלמה הנוקשה – מסוגל העץ לקבל אינספור גוונים, עיבודים ושימושים, ותפקד בשורה ארוכה של סגנונות. כחומר חי הוא מקרין חמימות מלטפת, משתנה במהלך הזמן ומגיב פיזית לאקלים ולתנאי הסביבה השונים, חום, לחות ואור.

בכל פינה בבית

העץ הוא חומר גלם מרכזי בחיפוי קירות, ריצוף וריהוט. הוא משמש גם לייצור ארונות, שולחנות, כיסאות וחפצי דקורציה, כגון כלי אוכל, קוביות משחק, מסגרות לתמונות, ארגזים, ידיות ועוד. בטבע מצויים סוגים רבים של עצים, ולכן גם בהיכל הביתי מככב היער על עציו השונים. העץ הוא בעל חזות קלאסית, משדר אצילות ומשרה אווירה אלגנטית וחמימה. עץ בעיבוד גס מעניק לחלל טאץ' כפרי, ואילו עץ ישן, ששרד שנים רבות, שופע חזות עתיקה. מההיבט הוויזואלי, העץ הטבעי עדיף בעיקר בשל השוני בין הסוגים השונים ובשל העצים השונים המשתייכים לאותו סוג עצמו. כך שאם העץ לא עבר עיבוד, הוא יפגין בבית יופי מקורי. בניגוד לעצים מעובדים שעוברים האחדה והחלקה בטקסטורה, העץ הטבעי שומר על חזות אותנטית יותר ועל ייחוד מקורי.העץ משמש בכל פינות הבית.
העץ משמש בכל פינות הבית.

אילן יוחסין

לכל סוג של עץ יש מערכת תכונות המאפיינת אותו לפי גוון, רמות קושי, תגובה לשינויים סביבתיים ועוד:

 • אלון: עץ קשה יחסית המככב בריהוט חוץ ובריהוט גינה, בעיקר בשל עמידותו הגבוהה יחסית לתנאי אקלים שונים. האלון פלש גם לעולם הפרקטים ומומלץ לשימוש בחללים פנימיים, ובמקומות בעלי סכנת רטיבות, בשל עמידותו הגבוהה יחסית בפני מים.
 • אגוז: האגוז הוא בעל גוונים רבים ונחשב לעץ קשה יחסית ועמיד בפני מים. לכן מומלץ למקמו בחללים בעלי סכנת רטיבות. סוגי האגוז הנפוצים בריהוט, הם בעיקר אגוז אמריקאי או אפריקאי, בהם משתמשים בעיקר ליצירת ריהוט מאסיבי.
 • דובדבן: בשל גווניו האדמדמים והחמימים, זהו עץ פופולרי מאוד בריהוט. הוא בעל יכולת אלסטית ומקורו בצפון אמריקה. את עץ הדובדבן רצוי למקם בתוך הבית בשל עמידותו הנמוכה יחסית לתנאי מזג אוויר קיצוניים.
 • מהגוני: עץ אקזוטי שמקורו באפריקה, הנפוץ לשימוש בפנים הבית, בעיקר בשל עמידותו הנמוכה יחסית בתנאי מזג אוויר. מדובר בעץ קשה ויבש יחסית ולכן מומלץ להחיותו על ידי שימוש בלכה מיוחדת לעצים.
 • אורן: עץ מקומי, פופולרי וזול יחסית, השופע בדוגמת עיניים. בארץ עושים ממנו גם בקתות חמימות ורומנטיות, וכן פרגולות, דקים וגדרות. הוא מגיע בגוון צהוב-חום ונוח לצביעה ולליטוש.
 • בוק: עץ נפוץ המגיע בגוונים של חום בהיר וחום אדום. הוא ידוע כחומר נושם ועמיד יחסית נגד שחיקה, ומתאפיין באחידות יחסית. מככב בעיקר בריהוט פנים ובתעשיית הפרקטים.
 • במבוק: עץ טרנדי במיוחד בעל סטייל אפריקאי, ששימש לבניית בתים טרופיים, גדרות וגשרים ועד ריהוט וצעצועים. בעזרת טכנולוגיות מתקדמות ניתן ל"עבוד" עם הבמבוק ולעצב אותו במגוון תצורות. יתרונו העיצובי הוא שסיביו ארוכים, ישרים ואחידים, ולכן הוא עמיד יותר בפני שחיקה.
 • פורניר: חומר ציפוי העשוי משכבה דקה של עץ גושני ונועד ליצור מראה של עץ מלא. הפורניר מודבק על רהיטים רבים מעץ, מתכת ואפילו פלסטיק, ומשמש לציפוי ארונות, מגירות, דלתות ועוד. בשל דקותו, הוא נוטה להתקלף ולהתקבע, ולכן יש לשמור עליו באמצעות משיחת לכה.למרות נטייתו של עץ להיפגע במים, יוצרים היום מעצבים רבים אמבטיות עץ עמידות.
למרות נטייתו של עץ להיפגע במים, יוצרים היום מעצבים רבים אמבטיות עץ עמידות.

עיצוב בעץ

 • עץ צבוע: זוהי אלטרנטיבה נפלאה לשדרוג רהיטים מעץ ולהתאמת גוון הרהיט לרהיטים אחרים או לצבע השולט בחלל. ככלל, צבעים אטומים מתאימים לצביעת עץ ישן או חדש, לצביעה בבית וגם מחוץ לבית בשל עמידותם בתנאי מזג האוויר. גם לכות שקופות מתאימות לצביעה על עץ חדש כאשר מעוניינים להבליט את המרקם הטבעי של העץ. כיום, חזר לאופנה מראה עץ מנצנץ ומראה עץ מתכתי, גוונים שניתן להשיג בצביעה פשוטה של עץ.
 • בית מעץ: באירופה נחשב בית עץ לפופולרי מאוד והוא מעניק לבית חמימות מלטפת. בארץ, נפוצים בתי עץ בעיקר בצימרים או בבתי אינסטנט שניתן לעקור ולנייד. היתרון של בית עץ או בקתה, בנוסף לחמימות, היא מהירות הבנייה. הם בנויים מלוחות ומוכרחים להיות אטומים היטב בפני מים, קור או חום.
 • דקים: מדובר בקורות מעץ מלא המשמשות בדרך כלל ליצירת ריצוף של מרפסות, גינות, יצירת ספסלים ועוד. בעזרת הדק ניתן לתחום אזור מסוים ולהדגישו בגינה, כמו למשל, אזור הישיבה של ריהוט הגן או האזור עליו מונחים העציצים. הדק מוסיף יוקרה ושיק נוצץ לגינה ולמרפסת.
 • עץ וחומרים אחרים: העץ מעניק תוספת של חום בעיקר לחומרים קרים, כמו מתכת ואבן ומוסיף יוקרה לרהיטים פלסטיים וסינתטיים. בבית מופיע העץ בעיקר בשילוב עם חלונות אלומיניום, שולחן עץ שהמשטח העליון שלו עשוי זכוכית, ריצוף פרקט מעץ ועליו ריהוט פלסטי או אבן לשבירת המראה המחמם מלמטה, או נהפוך הוא – רצפת אבן קרירה ועליה רהיטי עץ לאיזון, העמדת שידות עץ עם ידיות מפורזלות ועוד. אמני עץ רבים חורטים על העץ, מטמיעים בו מטבעות ואלמנטים שונים, ויוצרים לו זיזים וחריצים דקורטיביים להפליא.
 • סוגים ומיקומים: ככלל, עץ הבוק הוא העץ הפופולארי בבית, היות והוא בעל מראה ניטרלי ומתמזג היטב עם רהיטים מכל סוג. במקומות הסובלים מלחות, רצוי להציב רהיטים מעץ טיק יוקרתי שהינו בעל אטימות מרבית נגד לחות. בחדר העבודה, וליצירת מראה יוקרתי, כדאי למקם שולחן מעץ אלון שמשתלב עם ריהוט מאסיבי.
 • עץ באמבטיה: למרות נטייתו של עץ להיפגע במים, יוצרים היום מעצבים רבים אמבטיות עץ עמידות, תולדה של מגמת עיצוב השמה דגש עם חזרה לטבע ולחומרים הטבעיים. אמבטיות אלו מורכבות מרצועות עץ בחיתוכים מדויקים, כך שבמגע עם מים, העץ מתנפח מעצמו ובכך מונע חלחול מים ונזילות. ברוב המקרים עומדות אמבטיות אלו במרכז החלל כשהן ניצבות על במה מוגבהת, העשויה, אף היא, מעץ.
 • חלונות מעץ: רבים מעדיפים להתקין בביתם חלונות עץ, אך מחירו הגבוה של עץ משובח והוצאות התחזוקה המרובות שלו, מקשות מעט על העניין, בעיקר משום שהעץ מתקשה להחזיק מעמד במפגש עם השמש הלוהטת. למרות זאת, ישנם שני פתרונות ביניים יעילים: האחד, חלונות מפרופילי אלומיניום מיוחדים, היוצרים מרקם של עץ טבעי, כגון דובדבן, אגוז, אלון ואורן. פיתרון נוסף הוא חלון המורכב מאלומיניום מצידו החיצוני ומעץ, מצידו הפנימי. האלומיניום מעניק אטימות מלאה כלפי חוץ, והעץ מעניק אווירה נעימה ומראה חם מבפנים.
 • שמירה על עץ: רהיטים מעץ כדאי לשמר באמצעות משיחתם בלכה הנספגת לתוך העץ ומבליטה את יופיו הטבעי. בשוק קיימים חומרים משמרים רבים לעץ, המונעים את התקלפות הציפוי לאחר החשיפה לשמש, ומגנים עליו מפני עובש, חרקים ופגעי מזג אוויר. אם התגלו בעץ שריטות, כדאי למרוח עליהן פוליטורה. לרענון הברק של העץ ניתן למרוח כל מספר חודשים וקס מיוחד, ולטשטוש כתמים ופגמים, יש לצבוע את העץ בגוון כהה יותר מהמקור.
 • מכת שמש: מומלץ שלא לחשוף את העץ לחום ישיר ויש להימנע מחשיפת הרהיט לשמש. "שיזוף" הרהיט עלול ליצור פערי גוונים על העץ. כמו כן, מגע בין עץ לא מעובד לשמש ישירה, מים או חום גבוה עלול לגרום לשינוי צורתו של העץ, שכחומר טבעי, רגיש מאוד לסביבתו.
 • עץ ורטיבות: העץ הוא אומנם חומר חזק ויציב, אך סובל מבעיה של רטיבות, הפוגמת באיכותו. בשל כך, רצוי שלא להעמיד שולחן עץ על רצפה רטובה, אלא להניחו על שטיח או לעטוף את הרגליות בניילון או בד. בנוסף, רצוי גם שלא להניח אביזרים לחים או רטובים על גבי משטחי עץ, שכן רטיבות לאורך זמן תגרום למעין "כוויה" על המשטח. ככלל, לעצים קשים, כמו אלון, אגוז וטיק, יש עמידות גבוהה יחסית בפני מים, ולכן רצוי לבחור בהם במקומות לחים ובעלי סכנת רטיבות.

 

מתוך: מגזין נישה

לעשיית מנוי, לקבלת גיליון מתנה

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 1f069ee9e277ce7f9c8 at 19:43:35