כמו זכוכית – אבל יותר

| שירי הררי

ממחזיק המפיות במטבח ועד הפלזמה בסלון, חומר הפרספקס בכל מקום

פרספקס הוא שמו המסחרי של החומר הפלסטי-סינתטי שיוצר לראשונה ב-1930 ומאז צבר פיתוחים ושכלולים רבים. חומר זה מוכר גם בשמות נוספים בהם פולימתיל מתאקרילט (שמו הכימי), אקריליט, פרספקט, אקריפלסט ופלקסיגלס. כחלק ממגמה כוללת אשר במסגרתה תופסים חומרים מלאכותיים את מקומם של דומיהם הטבעיים, הפך גם הפרספקס למעין תחליף משוכלל של הזכוכית.

ואכן, מפתיע ככל שיישמע, הפרספקס מתעלה על הזכוכית בראש ובראשונה דווקא בשקיפותו. בניגוד לזכוכית שעובייה משפיע משמעותית ומצמצם את מידת הולכת האור שלה, יכולתו של הפרספקס להוליך את האור העובר דרכו היא כמעט אבסולוטית, 92 אחוזים, גם כאשר מדובר בלוח עבה.

יתרון נוסף בהקשר זה מתמצה בעובדה שהאור על גווניו השונים עובר דרך הפרספקס ללא שמץ הטיה של הצבע. זו גם אחת הסיבות המשמעותיות לכך שהשימוש בפרספקס לחלונות הולך וגדל, ועמו גם השימוש בחומר זה כבסיס לגופי תאורה.

לפרספקס יש מאפיינים נוספים: יכולת עיבוד פשוטה, האפשרות להגיע לרמת ליטוש גבוהה, משקל קל (חצי ממשקלה של זכוכית באותו עובי) ועמידות גבוהה, כפי שמסביר יוסי וייצמן, מנכ"ל חברת "אקרילית". כמי שעוסק בייצור פרספקס כמעט שלושה עשורים, אומר וייצמן כי מדובר בחומר עמיד, קשיח וחזק אשר שורד בלי פגע את נזקי מזג האוויר, אינו סובל מדהייה ולחות ואף מחזיק ביכולת התנגדות גבוהה ללחצים.

אגב, כל התכונות הללו הופכות את הפרספקס לבסיס האידיאלי והפופולרי ביותר בבניית אקווריומים ענקיים בכל רחבי העולם.

אל מגוון תכונותיו אלו של הפרספקס, שהופכות אותו לחומר נוח לשימוש בבנייה ובתעשייה, נלוות לפרספקס תכונות אסתטיות רבות, ומכאן מקומו המשמעותי בעולם העיצוב. בזכות פלטת גוונים מרהיבה של צבעוניות אטומה או שקופה, גימור מט או מבריק ושילוב תבליטים וחיתוכים, ניתן לקבל כר בלתי נדלה לעיצובים רבים ומגוונים.שימוש בפרספקס  לעיצובים היה נפוץ מאד בשנות השבעים והוא חוזר היום, ובגדול, כחלק ממגמת הרטרו
שימוש בפרספקס לעיצובים היה נפוץ מאד בשנות השבעים והוא חוזר היום, ובגדול, כחלק ממגמת הרטרו

אוה סמואלוב, מעצבת הבית של ה"דיזיין סנטר", מוסיפה כי בזכות הטכנולוגיה המתקדמת מתרחב סל העיצובים שנעשים בפרספקס. כך למשל ניתן, לדבריה, להטביע בו חומרים שונים כמו זרדים, עלי כותרת, מתכות, חוטים, או לשנות את פניו, אופיו וצבעוניותו, ליצוק אותו לצורות שונות וליצור ממנו אינסוף שימושים, החל מכיסאות, שולחנות ומחיצות ועד תקרות או דלפקים מוארים, ואפילו תכשיטים.

עציון ואלך, שותף ומנהל של רשת מרכזי העיצוב "סוהו", סבור כי "נוצרה בציבור בשלות לקבלתם של חומרים חדשניים כמו פלסטיק ופרספקס, גם כשהם באים לידי ביטוי במוצרים מסורתיים כמו פמוטים". הפמוטים, פרי יצירתה של המעצבת שלי פרימן, מהווים, לדבריו של ואלך, אבן דרך בשימוש בחומר. הם שואבים את צורתם מקו המתאר של הפמוט הקלאסי המסורתי, וזוכים באמצעות השימוש המפתיע בפרספקס למראה עדכני וחדשני.

השקיפות והמינימליות של הפמוט, לעומת הדקורטיביות של הצורה, יוצרות ניגודים משלימים מעניינים. מוצר פרספקס נוסף של המעצבת, המוצג גם ב"סוהו", הוא גוף התאורה עשוי צללית שטוחה המשמשת מחווה עכשווית לגוף התאורה הקלאסי והמסורתי הניצב על שולחן. וכך, כשהוא במצב כבוי, הופך גוף התאורה לצללית שכמעט ואינה נראית על רקע הקיר, כאשר במצב דולק נוצרים משחקים באור בין המנורה לקיר ועל גבי המנורה עצמה.

"לפרספקס יש יכולת להעביר אור בצורה מאוד יפה וליצור באמצעותו אפקטים מעניינים, ולכן הוא מושלם כגוף תאורה", מסביר בני כוהנר, מ"קמחי תאורה". לדבריו, שימוש בפרספקס לעיצובים היה נפוץ מאד בשנות השבעים והוא חוזר היום, ובגדול, כחלק ממגמת הרטרו. "גופי תאורה המעוצבים מחומר זה מאופיינים בגימור נקי וזורם ובשל גמישותו הוא מאפשר עיצוב בכל טקסטורה או צורה רצויה", אומר כוהנר. "הפרספקס יכול להיראות כמו זכוכית, שיש, קריסטל או אפילו מתכת, ולאחר שהוכנסו בו שיפורים רבים הוא זוכה לעדנה מחודשת בעולם העיצוב.יכולתו של הפרספקס להוליך את האור העובר דרכו היא כמעט אבסולוטית
יכולתו של הפרספקס להוליך את האור העובר דרכו היא כמעט אבסולוטית

החומר משמש את גדולי המעצבים בעולם, ביניהם קארים ראשיד, שעיצב לאחרונה קולקציית מנורות עומדות לחברת Artemide מפרספקס שחור אטום ומבריק, היוצר דיאלוג של אור וצל".

עוד מוסיף כוהנר: "כיוון שהפרספקס יכול להגיע בכל צבע מבוקש, הוא מאפשר עיצובים צעירים, קלילים ושמחים של גופי תאורה, השואבים השראה משנות ה-70 העליזות. דוגמה בולטת היא סדרת מנורות הAqua- של חברת התאורה הספרדית Modiss, בעיצוב עגול וצבעוני. דוגמה נוספת היא סדרת השנדלירים של החברה האיטלקית ALT, הכוללת עיצובים קלאסיים שבהם מחליף הפרספקס הצבעוני את הזכוכית".

אם כך, זמינותו של החומר הסינתטי, מחירו הזול יחסית, היכולת לאפשר חיתוך לייזר מדויק שלו, הדבקה נקייה, כיפוף פשוט על ידי חום, וכמובן – הצבעוניות המגוונת אותה הוא מאפשר – כל אלו, סבור עציון ואלך מ"סוהו", הופכים את הפרספקס לחומר שהשימוש בו עדיין לא הגיע לידי מיצוי. "הפרספקס ימשיך לשמש למעצבים חומר גלם שניתן לחקור ולהפיק ממנו אינסוף תוצאות מרתקות ומעניינות עוד שנים רבות".

 

מתוך: נישה

לעשיית מנוי, לקבלת מגזין מתנה

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 0f00216a3828e at 02:14:56