סודות הקומפוזיציה

| קרן אוחנה

כללים ליצירת קומפוזיציה מושלמת בעיצוב הבית

חתך הזהב הוא אחד מחוקי הטבע ששימש אמנים, אדריכלים, מדענים ומתמטיקאים רבים

קומפוזיציה פירושה הרכב או יצירה. קומפוזיציה היא כלי העוזר למעצבים ליצור חלל יפה, בעל תכונות של אחידות מצד אחד, אך גם גיוון מצד שני. חלל אחיד למדי אינו מגרה את העין או את החושים ונראה משעמם. לעומת זאת, חלל מגוון למדי נראה כאוטי, עם ערבוב לא ברור של חפצים שאינם קשורים או מסודרים ובלי שום התייחסות אחד לשני.

7 כללים ליצירת קומפוזיציה מושלמת בחלל

1. מי פה הבוס?
כאשר נכנסים לחדר המוח מתפוצץ מכמות אדירה של מידע: גודל החדר, גובהו, סוג וצבע הרהיטים , מקורות אור, פתחים ועוד פרטים רבים. בגלל עומס המידע האדיר הזה, חשוב ליצור סדר על ידי חלוקה ויזואלית בין העיקר לטפל. אחת הדרכים הטובות ביותר ליצירת סדר כזה נעשית באמצעות שימוש במוקד, אלמנט עיקרי או FOCAL POINT, שהופך להיות השחקן הראשי בחלל וכל השאר תומכים בו. דוגמה טובה למוקד בחלל הוא אח מעוצב או מסך פלזמה בתוך עיצוב גבס דומיננטי במרכז החלל, כאשר סידור הריהוט נעשה בכיוון שלו עם כל שאר האלמנטים של תאורה, צבע וחומרים התומכים בו.חזי בנק
חזי בנק

2. באיזו שפה הבית שלכם מדבר?
מרבית האנשים אוהבים מעט מכל דבר: גופי תאורה בסגנון היפני, ריהוט בסגנון הרטרו, מנורות לבה משנות השישים, חפצים ישנים בסגנון כפרי, ריהוט גן מרוקאי וחלונות מחודדים בסגנון גותי. למרות שכל אחד מהפריטים הוא יפה ויכול להיות מתאים לחלל שמעוצב באותו הסגנון, כקבוצה בתוך בית האלמנטים מתנגשים מבחינה עיצובית ויוצרים רעש ויזואלי.

אם כך, יש צורך "להדביק" את האלמנטים השונים זה לזה באמצעות מאפיינים משותפים. הדבק הוא יצירת "שפה" שעליה לחבר בין אלמנטים שונים ולהפוך אותם מסתם ערבוביה של חפצים, לסגנון יציב וחזק. שפה נוצרת כאשר חוזרים על תבניות מסוימות מספיק פעמים, כך שהעין קולטת את האלמנט הדומיננטי והמוח מבין שקיים קשר בין הדברים השונים. ישנן דרכים רבות ליצירת שפה. לדוגמה, על ידי צבע, חומר או צורה. כדי לבנות שפה אחידה, אפשר לחזור על צורה מחודדת, צבע ירוק וחומרים טבעיים, למרות שפעם הם מופיעים ברהיט, פעם בווילון ופעם בשטיח.

3. יצירת ניגוד
כלי עיצוב עוצמתי לעיצוב של חלל הוא השימוש בניגוד. כמו בטבע שבו קיימים יום ולילה, גבר ואישה, ים ויבשה, גם בעולם העיצוב ישנם ניגודים רבים: גדול-קטן, רך-קשה, קו-עיגול, שחור-לבן, חדש-ישן ועוד אינספור נוספים. השילוב בין שני ניגודים יוצר מתח שמגביר את עוצמתם של כל אחד מבין הצדדים. לכן אם הולכים על עיצוב חדש-ישן, אפשר לשלב בין ריהוט ויקטוריאני לבין דירה אולטרה מודרנית. נתון אחד שחשוב לקחת בחשבון הוא המינונים. אלה חייבים להיות מאוזנים, כדי שהערבוב הזה ייקרא שפה. כלל האצבע הוא שהניטרלי יותר מבין השניים יהיה הרוב והדומיננטי יהיה המיעוט.dodi bloau
dodi bloau

4. כולם בשביל אחד
לפעמים יש צורך לחבר כמות של פרטים ליצירת קבוצה. זה יכול להיות מספר תמונות על הקיר, אריחים על הרצפה, סידור בובות על מדף או ואזות בתוך ויטרינה. לקבוצה יש עוצמה רבה, ולכן נעשה בה שימוש רב בעיצוב פנים וגם כאלמנט מרכזי. אפשר לחבר יחד כל חפץ שיש לו ערכים דומים, כמו צורה, גודל, צבע וכו', כאשר האפקט ייצור מסה של פריטים.

לפעמים יש צורך לחבר כמות של פרטים ליצירת קבוצה. זה יכול להיות מספר תמונות על הקיר, אריחים על הרצפה, סידור בובות על מדף או ואזות בתוך ויטרינה

חשוב לזכור שבקבוצה הפריטים מאבדים את ייחודיותם. לכן אם יש רצון למשוך את תשומת הלב בתוך קבוצה של 50 פסלונים מוזהבים שמוצבים על מדף, ניתן לעשות שימוש בטכניקת הבידוד, כאשר אחד מן הפסלונים יכול להיות בגוון ירוק או אדום. אפשר גם להבליט כל תכונה אחרת שלו כדי להבדיל אותו מהקבוצה.

בקבוצות קטנות, קיבוץ של חפצים של שניים או שלושה פריטים נחשב ליפה. יש תחושה של עוצמה לקבוצה, אך עדיין כל פריט נשאר ייחודי. אפשר להשתמש בחוק זה לסידור אריחים על הקיר, תמונות על הקיר, כריות על הספה או כמעט כל דבר אחר בבית.טל גולדשמיט
טל גולדשמיט

כאשר עושים שימוש במספר חפצים על משטח כלשהו, הסכנה היא שייווצר בלגן. יישור החפצים יוצר סדר שקל לקרוא בבת אחת. משטח עם זוויות ישרות, נחשב לאחת מבין הדרכים הטובות ביותר ליצירת סדר, אך לפעמים הוא יכול להיות משעמם וסטטי מדי, ולכן אפשר ליצור סיבוב של 30 או 45 מעלות.

פורום עיצוב פנים

רוצים להתייעץ עם קרן אוחנה בנוגע לשיפוץ הבית? היכנסו לפורום עיצוב פנים »

אפשר להשתמש במשטח לסידור אוסף של שעונים או תמונות על הקיר או לסידור שתילת פרחים בגינה. עוד סוג של ארגון נעשה באמצעות יישור. ישנם כמה סוגים של יישור: יישור לפי מרכז אופקי או אנכי משותף, יישור לפי קו תחתון או עליון או יישור לפי הגבולות החיצוניים. למעשה, באופן כזה אפשר ליצור סדר בין חפצים רבים שאין ביניהם שום מכנה משותף. לדוגמה, אם על הקיר ישנו שעון, תמונה, חמסה, מסכה ומנורה, אפשר לסדר אותם על ציר מרכזי ליצירת חיבור בין החפצים השונים. כמובן שעדיף שיהיו כמה אלמנטים משותפים נוספים, כמו צבע או צורה, כדי שיהיה בין החפצים השונים חיבור נוסף.

בהמשך הכתבה: מהם חתך הזהב וגשטלט וכיצד הם מתקשרים לעיצוב הבית

 

מתוך: מגזין נישה

לעשיית מנוי, לקבלת מגזין מתנה

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 0f00216a3828e at 17:55:33