שלכת אורבנית

|

מעצבות: אורלי בקשי וטל פיזנטי צילום: בועז לביא ואיתי סיקולסקי

במסגרת פרויקט "צו 8 למעצבות" הגיעו אורלי בקשי וטל פיזנטי לחדר של לוחם בסיירת רימון של חטיבת גבעתי, שעלה לארץ עם משפחתו מאתיופיה ב- 2006

מיקום ראשון לציון עיצוב אורלי בקשי וטל פיזנטי צילום בועז לביא ואיתי סיקולסקי

במשך שנים, ליווה את יהודי אתיופיה, החלום לעלות לארץ ישראל. החלום התגשם בשנת 2006, משפחת מיטיקו עלתה לארץ – זוג הורים וחמישה ילדים. באתיופיה הם גרו בכפר בשם "קמצלה", בבית קטן עשוי קש, בלי מים וחשמל, וללא תנאים נוחים. לצורכי כביסה, מקלחות ובישולים, השתמשו במים מהנהר הסמוך לבית. את תורת היהדות העבירו מאב לבן. עם הגיעם לארץ, נוצרו קשיים חדשים, קשיי דיור ותעסוקה ופערים תרבותיים. הזוג מיטיקו נשואים 27 שנים, הגיעו לארץ עם המשפחה המורחבת, למרות שחלק ממנה, נשאר בכפר באתיופיה. המשפחה גרה בראשון לציון, בשכונת רמת אליהו.

ההורים מחנכים ומגדלים את הילדים עם דגש על אהבת הארץ וכבוד הדדי. החייל דרג'או, התחנך בפנימייה דתית ובתיכון עבר לפנימיית "מקווה ישראל". בגיל 19 התגייס לצבא והחליט לשרת ביחידה קרבית –  בסיירת רימון של גבעתי. "המדינה חשובה לי, חשוב לי לשרת אותה…נעים וכיף לי עם החברים בצבא", הוא אמר.

צו 8 למעצבות ראשון לציון

החדר לפני
צו 8 למעצבות ראשון לציון

החדר אחרי. צילום: איתי סיקולסקי

 

המפגש הראשון בין המעצבות אורלי בקשי וטל פיזנטי לדרג'או היה מפתיע ומרגש וכלל הרבה חיוכים מבוישים. "אני לא מאמין…בחיים לא זכיתי במשהו…זה כמו חלום", אמר דרג'או. כששאלו אותו איך היה רוצה לעצב את חדרו, ענה "כל מה שיהיה בו, יהיה יותר טוב ממה שקיים בו עכשיו…". אחרי שאורלי וטל עשו סיבוב בבית, החליטו שלא רק החדר של דרג'או צריך שיפוץ, אלא הבית כולו. "מגיע למשפחה הנהדרת הזו, לחיות בבית שיספק להם את הצרכים המינימליים", הן אמרו.

גיוס בעלי מקצוע וספקי ריהוט וחומרים, היה השלב הקל ביותר. רוח ההתנדבות הייתה בשיאה. כל הספקים שהן הכירו ושהן עובדות עמם ביומיום, נענו לבקשתן לתרום ולעזור בפרויקט, הן מספרות. כולם נתנו מעל ומעבר, בחיוך ובהמון אהבה וזה גם המקום להודות להם. הבית כולו שודרג, הדלתות הוחלפו בחדשות, ריהוט סלון ושטיח, וילונות, ריהוט משלים וגופי תאורה נתנו אווירה נינוחה ונעימה לבית.

הדגש בתכנון ועיצוב החדר של דרג'או, היה ליצור חלל מזמין, רגוע, נעים ובוגר, שיכיל את כל האלמנטים והמכשירים החשמליים המפנקים (מיזוג, פלאזמה, מחשב, גופי תאורה). ניתנה תשומת לב לניצול נכון של החלל הארוך והצר, תוך יצירת מקום העונה על הצרכים. הצבעים שנבחרו לחלל הם כחול מעושן, המסמל צמיחה והתחדשות, ולבן ליצירת מרחב נקי, אוורירי ומואר. החדר רוצף בפרקט אלון וקיר אורכי קיבל פסי מראות, מהתקרה עד הרצפה, כדי ליצור אשלייה ויזואלית של חלל גדול ומרווח. התקרה קושטה במדבקת קיר עם משפט השראה Don't worry be Happy, והוכפלה על ידי המראה. תמונות שנתלו במקבץ משדרות את רעיון המסע מאתיופיה לישראל, וכאשר נתלו על הקיר השתקפו במראה. המעצבות שמו דגש על חשיבה יצירתית, על פונקציונליות, על מקוריות ורעננות עד הפרטים הקטנים.

צו 8 למעצבות ראשון לציון

צילום: איתי סיקולסקי
צו 8 למעצבות ראשון לציון

צילום: בועז לביא

צו 8 למעצבות ראשון לציון

צילום: בועז לביא

צו 8 למעצבות ראשון לציון

צילום: איתי סיקולסקי

המעצבות מספרות כי הן נהנו מכל רגע, התמלאו גאווה, התרגשות ושמחה פנימית והלב התרחב מהנתינה.

תורמים:

בתי עסק: אין תעשיות, אלי זמיר ענק המזגנים, אינטר-אפ מעליות, שמעון חסון SKY, דקו פלוס פרקט, איציק פטל Art גלריה לריהוט, המזרונאים, דלתות אורן, Sit On It, שאנל מור וילונות, טקסטיל 2000, שטיחי איתמר, קמחי תאורה,Golf&Co , אינטר-אפ מעליות, שובל לוין מזרונים. תרומה פרטית: חיים שוורצבורד, אליהו חסון, בקשי סוכנות לביטוח. אנשי מקצוע: אייל עוקבי – ארט בניה ושיפוצים, הרכבת דלתות –  חיים אוחנה, ערן שחר עבודות זכוכית

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 896f87a9151d66 at 01:11:50