בשליחות הנפגעים

| מאת: מערכת את | צילום: יח"צ

עו"ד עדי וייס (41), בעלת משרד עצמאי, כבר 18 שנה עוסקת באחד התחומים המשפטיים הקשים ביותר – רשלנות רפואית. כיום גם מרצה לרופאים ולעורכי דין. עוד בהיותה נערה חלמה להיות פרקליטה ולפעול למען הצדק. לדבריה, היא נלחמת כמו לביאה עבור הלקוחות שנפגעו, ומבקשת מחולים להיות כל הזמן עם היד על הדופק.

את משרדה של עו"ד עדי וייס, אחד המובילים בתביעות בתחום רשלנות רפואית, פוקדים לקוחות מכל המגזרים, כאשר המשותף להם – נזק שכבר נגרם. משימתה המרכזית של עו"ד עדי וייס היא לעזור לפגועים ולמשפחותיהם, ולהשיג עבורם פיצוי כספי שדרוש, קודם כל, לטיפול באנשים הפגועים. אחרי שייצגה בבית המשפט מאות תובעים, היא פותחת את הלב ומספרת למה היא עדיין מתעוררת בלילות בהשפעת המקרים הקשים שהיא מייצגת ולמה היא מלווה כל לקוח באופן אישי.

 

מנתונים רשמיים של משרד הבריאות עולה כי במהלך השנים חלה עלייה במספר התביעות בגין רשלנות רפואית המוגשות לבתי המשפט: בעוד שבשנת 2005 הוגשו 1,051 תביעות, בשנת 2014 הוגשו 1,509. איזה תביעות נמצאות בראש הרשימה וכמה זמן מתמשכים ההליכים המשפטיים? 

"ישנה עלייה מתמדת בכמות התביעות המוגשות, כאשר כל תביעה הינה הליך משפטי של כמה שנים. בראש רשימת התביעות עומדת רשלנות רפואית בהריון ולידה. בין יתר התחומים ניתן למנות, רשלנות רפואית ברפואת משפחה, ניתוחי לייזר לתיקון הראייה, כירורגיה ואונקולוגיה. גם סכום הפיצוי לתביעה עולה בצורה משמעותית עם השנים. אני כבר 18 שנה עוסקת ברשלנות רפואית, זה וותק מכובד מאוד, ואין הרבה עורכי דין עם ניסיון כה עשיר. זה ניסיון של שנים רבות, כולל השתלמויות למשפטנים בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, אין ספור תיקים, הרצאות, ולמידה מתמדת".

 

מהן הפעולות הראשונות שאת מבצעת כאשר פונים אליך הנפגעים   ששוקלים לתבוע את הגורם הרפואי שהוביל לרשלנות?  

"קודם כל אני עורכת דין שמלווה באופן אישי כל אחד מלקוחותיי. בשלב ראשון אני שומעת ורושמת את הסיפור. אחרי כן אני אוספת את המסמכים הרפואיים ורק אז פונה לרופא מומחה לקבל חוות דעת. על מנת לפצות על הנזק שנגרם, החוכמה היא למצוא בדיוק את הנקודה שלגביה  נכון לתבוע".

 

כיום, כשאת מומחית בתחום ומרצה לרופאים ולעורכי דין, מהן החוזקות המשמעותיות של המשרד בעינייך? 

"בהיותי עורכת דין צעירה, ייצגתי רופאים, בתי חולים וקופות חולים שנתבעו. כעבור 9 שנים החלטתי לפרוש כנפיים ופתחתי משרד עצמאי המתמחה ברשלנות רפואית. למעשה 'חציתי את הקווים' ומייצוג של רופאים עברתי לייצוג התובעים, הנפגעים. המשרד שלי הוא משרד בוטיק שעוסק אך ורק ברשלנות רפואית. אני מאוד מאמינה בהתמקצעות, והיא זו שמאפשרת לי להכיר את כל פסקי הדין והחוקים בתחום על בוריים. המשרד שלי הוא אני. אני זו שנפגשת עם הלקוחות, מכינה את התיק, מופיעה בדיונים בבתי המשפט והיחידה שנמצאת בקשר עם הלקוח לצורך עדכונים. את ההתמחות בחרתי עוד כשהייתי בתחילת דרכי המקצועית, בשנת 1999. נמשכתי, החל מהרגע הראשון, לנושא הרשלנות הרפואית, שריתק אותי מאוד ונוגע בצד הכי אנושי של החיים".

 

באיזה אופן את רואה את תפקידך כעורכת הדין בהליך המשפטי? 

"תחום העיסוק שלי מפגיש אותי עם אנשים שנמצאים במצב מאוד קשה. הם, או בני משפחתם צריכים להתמודד עם הנכות הקשה, הן עם הקושי הכלכלי הכרוך בכך והן לשאת עול נפשי שהוא מאוד לא פשוט. אני נלחמת עבור הלקוחות שלי כמו לביאה ומשיגה עבורם את הפיצוי הגבוה ביותר שניתן להשיג. זאת הדרך שלי לעזור לאנשים פגועים. עבור לקוחותיי אני חצי רופאה, חצי פסיכולוגית, נותנת תמיכה וסיוע מרבי. רשלנות רפואית זה לא עסקאות. מדובר בכסף שדרוש לטיפול באנשים פגועים. תמיד אני רואה נגד עיני את הילד הפגוע ואת המשפחה. התיקים לא עוזבים אותי כשאני יוצאת הביתה. לפעמים אני קמה בלילה, היו גם לילות בלי שינה כי התיקים רצים בראש. היה לי פעם מקרה של אישה, צעירה בת 27 שנפטרה מסרטן השד והשאירה 3 ילדים קטנים. בתיק הזה טענתי שהיה צריך לאבחן מוקדם יותר את הסרטן ובעצם להציל אותה. אחרי ניהול תביעה של שנתיים, הגיע אליי האלמן ונתן לי דיסק מהמחשב של אשתו שנפטרה. הכנסתי את הדיסק ופתאום ראיתי אותה משחקת עם הילדים, מטיילת וצוחקת. חצי שעה בכיתי. עד הצפייה נחשפתי רק לחומר רפואי, ניירות, ואז ראיתי אותה, את חייה ואת אישיותה. המלחמה שניהלתי היא עבור האלמן ועבור הילדים היתומים. את האם לא אחזיר, אבל את הפיצוי אשיג".

 

ספרי על מקרה שזכור לך במיוחד? 

"לפני מספר שנים ייצגתי משפחה שביתם נולדה עם חסר של הקורה המרכזית של המוח וכתוצאה מכך, סבלה מפגיעה מוחית קשה ביותר, עם נכות של 100%. טענתנו הייתה כי במהלך בדיקות האולטרה סאונד שבוצעו לאם בהריון, בשנת 1987, הרופא היה צריך להבחין בחסר הזה, מה שהיה מוביל לביצוע הפסקת הריון. הרופא המומחה מטעם הנתבעים טען שבשנה בה בוצעה בדיקת האולטרה סאונד, לא ניתן היה לראות את המום אצל התובעת. הצלחתי למצוא מאמר שכתב אותו רופא מומחה, בשנה בה בוצעה הבדיקה, ובו הוא מתרברב על כך שהצליח לראות את המום הספציפי הזה. המומחה כנראה שכח מהמאמר הזה כשכתב את חוות דעתו בתיק ואף טען כי אסור היה שהתביעה תוגש, ואיך בכלל טוענים לרשלנות, הרי בדיקת האולטרה סאונד היתה בתחילת דרכה. התיק הסתיים בפיצוי גבוה מאוד ללקוחות שלי. אגב, לאחר סיום החקירה, ניגש אלי המומחה, לחץ את ידי ואמר 'אני מומחה כבר שנים רבות ונחקר הרבה בבתי המשפט, אבל בחקירה כה יסודית לא נתקלתי מעולם'. גם במקרה סבוך זה, כמו במקרים רבים אחרים, הצלחתי להוכיח שהייתה רשלנות – שיש נזק וקיים קשר סיבתי בין הרשלנות לנזק".

 

את נשואה ואימא לילדים, מהם האתגרים המרכזיים בניהול קריירה מוצלחת וחיי משפחה מאושרים? 

"אני נשואה לאייל חברוני, שותף בקרן השקעות פרטית, יש לנו יחד 3 ילדים: אורי (13), יואב (7) ואוהד (1.5). המשפחה שלי היא מקור הכוח שלי. אני מקפידה להגיע הביתה בשעות אחר הצהריים כדי להיות עם הילדים. למשרד אני מגיעה בשעות מוקדמות ולא שגרתיות. אם יש צורך, ממשיכה לעבוד אחרי שהילדים הולכים לישון.

אופי התיקים שלי הוא כזה שהעבודה אף פעם לא נגמרת. אני כל הזמן חושבת על פתרונות יצירתיים. לפני כמה שנים גיליתי את עולם הריצה. היא עוזרת לי לחדד את המחשבה ולהתנתק. זהו הזמן היחיד, למעשה, בו המחשבות שלי יכולות לנדוד, וזה עזר לי, לא אחת, לתכנן אסטרטגיות חקירה בבית המשפט, לחשוב על מהלכים ולסדר את הדברים בראש".

 

אמנם רשלנות רפואית היא תחום בדיני נזיקין, יש דרך להימנע מפגיעה? 

"זה לא ממש תחום של מניעה, אבל המטופלים צריכים להיות כל הזמן להיות עם היד על הדופק. אם מרגישים שרופא לא נותן תשובות מלאות, רצוי תמיד להתעקש, לבקש חוות דעת שניה. אם מדובר בניהול לידה ומעקב הריון ואישה מרגישה שמשהו לא בסדר, לא לחשוב שאנחנו נודניקיות, לעמוד על הזכויות ולגשת לרופא. אנחנו יודעים שיש תת איוש בבתי חולים, אבל אם מרגישים שמשהו לא בסדר, להזעיק צוות, לא לחכות לסבב רופאים. ובאשר לנזק, אני לא יכולה לתקן אותו, אבל אני יכולה לדאוג לקופת פיצויים שתוכל לתת טיפול הכי טוב לנפגע".

ציטוט:  ״אני נלחמת עבור הלקוחות שלי כמו לביאה ומשיגה עבורם את הפיצוי הגבוה ביותר שניתן להשיג. זאת הדרך שלי לעזור לאנשים פגועים. עבור לקוחותיי אני חצי רופאה, חצי פסיכולוגית, נותנת תמיכה וסיוע מרבי. רשלנות רפואית זה לא עסקאות. מדובר בכסף שדרוש לטיפול באנשים פגועים. תמיד אני רואה נגד עיני את הילד הפגוע ואת המשפחה״

רח׳ הרכבת 58 תל אביב (בנין אלקטרה סיטי)

טלפון: 03-9799566 |  adi@adi-law.co.il

 

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 1f069ee9e277ce7f9c8 at 14:57:01