חם ביוון

| כתב וצילם: מיכאל קומיסרצ'יק | מסע אחר

הטמפרטורה בחוץ הייתה בערך 15 מעלות והמבקרים באתר הסתובבו לבושים בסוודרים ובמעילים, אבל בתוך בריכת המפל שכשכו אנשים בבגדי ים. ביקור באתר המעיינות החמים לוטרה פוזאר ביוון

את ערב יום השישי של חופשת הפסח בחבל מקדוניה (Macedonia) שבצפון יוון קיבלנו ישובים באפיסת כוחות במרפסת מלון כפרי בפאתי העיר אדסה (Edessa) שבמחוז פלה (Pella). מאחורינו היו שישה ימי טיול מרתקים אך מעייפים. הגוף זעק להרפיה והמוח דרש מנוחה מרצף החוויות.

דפדפתי בחוברת האטרקציות המקומיות (ביוונית) שמצאתי בחדר, ופתאום נתקלתי בתמונה של בריכת מים כחולים מעלים אדים ומסביבה ערמות של שלג. בעזרת צוות המלון הצלחנו לפענח מה כתוב במודעה, והבנו שמדובר באתר המעיינות החמים לוטרה פוזאר (Loutra Pozar), שנמצא בקרבת המלון.

מעיינות פורצים מתוך האדמה

למחרת בבוקר יצאנו מאדסה לכיוון האתר, שנמצא בקרבת הכפר לוטרקי (Loutraki). הנסיעה, מרחק של 32 קילומטר, נמשכה כמעט שעתיים, אבל לא בגלל תנאי הכביש, אלא בשל הנוף הקסום שליווה אותנו – מרבדי כלניות בשיא פריחתן שכיסו שדות לצדי הכביש על רקע עננים שצפים מעל פסגות הרים מכוסות בשלג.

אתר המעיינות נמצא על רכס ההרים המפריד בין חבל מקדוניה היוונית ובין מדינת מקדוניה שהיתה חלק מיוגוסלביה לשעבר. אחרי שחצינו את הכפר לוטרקי, השלט לפוזאר הצביע על המשך הדרך במעלה ההר. לאחר דקות ספורות החנינו את הרכב בחניון מסודר.

אתר המעיינות הוא למעשה שמורת טבע, שחוצה אותה נחל תרמופוטמוס (Thermopotamou) היורד מהר קיימקטסלן (Kaimaktsalan). "תרמופוטמוס" ביוונית פירושו "הנהר החם", ואכן מתוך האדמה פורצים שישה מעיינות חמים בטמפרטורה של 37-26 מעלות צלזיוס, שניזונים ממי גשמים. החום התת-קרקעי מעלה את מי התהום בחזרה דרך שכבות קרקע עשירות במינרלים ובגזים המקנים למים סגולות מרפא. מי המעיינות באתר מזינים כמה בריכות פתוחות ומפל אחד, שהמים נופלים ממנו מגובה של שבעה מטרים אל תוך בריכה חצובה באבן, בצמוד לזרם הנחל.

מידע מעשי
באתר יש מרכז ספא רפואי שכולל מגוון בריכות טיפוליות המומלצות לגיל הזהב. בקרבת האתר פועלים שירותי ספא ועיסוי רפואיים (בתשלום), מקצתם בתוך בתי מלון שמזמינים ליהנות משילוב של חופשה בטבע וטיפול מרפא.
איפה: שני קילומטרים אחרי הכפר לוטרקי, 13 קילומטר מערבה מהעיר ארידיה (Aridea), 40 קילומטר צפונה מאדסה, 110 קילומטר צפונית-מערבית מסלוניקי. פתוח: בחורף 21:00-8:00, בקיץ 22:00-7:00
מחיר: הכניסה והשימוש בבריכות הפתוחות חינם. בכניסה לבריכת המפל גובים תשלום סמלי של 1 אירו.
טלפון: 30-23840-91300
אתר (ביוונית)
טיפ חשוב: לא לשכוח להביא מגבות! מי שישכח, כמונו, יצטרך לחזור לכפר לוטרקי ולהיפרד מסכום כסף נכבד בעבור מגבת פשוטה מאחת החנויות שפזורות לצד הכביש.

הטמפרטורה בחוץ הייתה בערך 15 מעלות צלזיוס והמבקרים באתר הסתובבו בשביליו לבושים בסוודרים ובמעילים – אבל בתוך בריכת המפל שכשכו אנשים בבגדי ים. ליד המפל הבחנו בתאי הלבשה ובספסלי עץ. החלפנו לבגדי ים וירדנו במדרגות אבן אל תוך הבריכה. האנשים שרבצו בבריכה החליפו מדי פעם, בעצלות רבה, בין מצב של ציפה על המים לישיבה תחת הזרם החזק של המפל המעניק עיסוי טבעי. לנו לא נותר אלא להתמסר למים ולהשמיע קולות עונג. עד שהיינו רעבים.

סדרה של אמבטיות

את המסעדה מצאנו במרחק של כ-100 מטר מהמפל, לצד בריכה גדולה שמימיה הכחולים והחמים מעלים אדים – אותה בריכה שתמונתה הקסימה אותנו בפרוספקט של המלון. טמפרטורת המים בבריכה קבועה: 37 מעלות צלזיוס בקיץ ובחורף.

במרחק הליכה קצר משם גילינו סדרה של "אמבטיות" – בריכות קטנות, חצובות בקרקע, במקומות שבהם מי המעיינות פורצים החוצה. כאן אפשר לטבול וליהנות מהשקט ומהנוף הקסום של ההרים ושל הקניון שזורם בו נחל תרמופוטמוס, בשעה שהמינרלים במים מרפאים את הגוף ומרגיעים את הנפש.

חשוב לציין שלא מומלץ לשהות במים יותר מ-20 דקות ברצף, ולכן מי שמתכנן לבלות באתר יום שלם יכול לשלב טבילות במים עם טיולים רגליים באחד המסלולים המסומנים בתוך היער, או לאורך נחל תרמופוטמוס, או בטיפוס בשבילים המוליכים אל מערות ומפלים שחבויים בין שיפולי הר קיימקטסלן.

אני לא יודע מהן בדיוק סגולות המרפא של המים, אבל לאחר הביקור באתר קיבלנו זריקת מרץ שהספיקה לנו להמשך הטיול בחבל מקדוניה ולמיצוי החוויה היוונית.

מיכאל קומיסרצ'יק הוא מבקר פנימי בבנק ומטייל סדרתי בעולם

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV1 on: 877ee3d at 19:41:59