כרתים: לא הכל כלול

| מאת: שרון בן דוד

נופשים ישראלים שמגיעים אל החוף הצפוני ונתקעים שם, בבתי מלון בסגנון הכול או כמעט הכול כלול. ואולם, בכרתים יש הרבה יותר מזה, במיוחד בחלק המערבי והפחות מתויר

צילום: shutterstock

האי הגדול פופולרי בקרב נופשים ישראלים שמגיעים אל החוף הצפוני ונתקעים שם, בבתי מלון בסגנון הכול או כמעט הכול כלול. ואולם, בכרתים יש הרבה יותר מזה, במיוחד בחלק המערבי והפחות מתויר. בסיס היציאה לטיולים באזור הוא חאניה (Chania), העיר השנייה בגודלה באי. חאניה מייצגת ערב רב של תרבויות: בעידן הברונזה התקיים בה יישוב של התרבות המינואית, בתקופה הביזנטית היא נשלטה על ידי הערבים, במאה ה-13 שלטה בה האימפריה הוונציאנית ובמאה ה-17 פלשו אליה העות'מאנים. לב העיר נמצא בנמל הוונציאני הישן ובסמטאות שסביבו, שמזכירים עיירות רומנטיות באיטליה. מהתחנה המרכזית של חאניה יוצא מוקדם בבוקר אוטובוס לכיוון חילוסקלו (Xyloskalo), שער הכניסה לקניון סמאריה (Samaria Gorge). הקניון נמתח לאורך 16 קילומטר, ונקודת ההתחלה נמצאת בגובה 1,250 מטר מעל פני הים. החצי הראשון של המסלול ירוק יחסית, עם הרבה עצי אורן ופלגי מים קטנים. בחצי השני הערוץ נפתח ומתרחב וההליכה מתבצעת על חלוקי נחל, כך שחובה להצטייד בנעליים נוחות (לא נעלי ספורט, כפי שגילינו על בשרנו). הקניון מסתיים באיה רומלי (Agia Roumeli), כפר קטן עם כמה טברנות וחדרים להשכרה. ספינה שיוצאת אחר הצהריים לוקחת את המטיילים חזרה לחאניה, אבל אנחנו בחרנו לתת מרגוע לרגליים הדואבות ונשארנו ללילה. אחרי שכל המטיילים עוזבים הכפר מתרוקן וחוזר להיות שקט, פשוט ונעים.

אם מחליטים להמשיך את הטיול בדרום כרתים, מומלץ לנסוע מזרחה אל איה גליני (Agia Galini) ומטאלה (Matala), שני כפרים יווניים קלאסיים עם בתים לבנים שגולשים מצלע הר לים כחול צלול. החיים פה שלווים ואינם מזכירים במאום את הצפון הסואן. בתי מלון בדרגות שונות יענו על כל צורך, אך כדי לחוות את הסביבה מקרוב מומלץ לשכור חדר בבית משפחה מקומית. יש מצב שתקבלו הזמנה לארוחת צהריים או לפחות צלחת תבשילים שווה בהרבה ממה שלמסעדות יש להציע.

איך מגיעים: בטיסה ישירה להרקליון (שעה ו-50 דקות) + נסיעה 140 קילומטר

להזמנת מלון בכרתים

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם. עדכונים על הכתבות הנבחרות באת ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 896f87a9151d66 at 01:14:30